SLAVONSKI BROD - Prilikom upisa svoje djece s teškoćama u razvoju u slavonskobrodske dječje vrtiće, roditelji moraju priložiti presliku nalaza i mišljenja Centra za socijalnu skrb ili, ako se radi o tjelesnom invaliditetu, presliku rješenja o invalidnosti. Djeca s teškoćama u razvoju u vrtiće na području grada imaju izravan upis. No, dok 'na papiru' sve zvuči u redu, stvarnost je, kao i uvijek, znatno drukčija. Naime, djeca s teškoćama i poremećajima u vrtićima zasad ne mogu dobiti adekvatnu skrb.
- Biti drugačiji nije lako, pogotovo u maloj sredini. Svakodnevno se susrećemo s problemom prihvaćanja. Smatram kako je uistinu potrebno da drugi roditelji pričaju sa svojom djecom. Shvaćam kako im je teško objasniti da postoje drugačija djeca koja zahtijevaju puno više pažnje i poticati ih da prihvate tu različitost. Asistenti postoje u školama, no želimo se izboriti kako bi i djeca u vrtiću imala jednaka prava. Ako je mom djetetu potreban asistent u školi, naravno da mu je potreban i u vrtiću kad je još manji. - povodom Svjetskog dana svjesnosti o autizmu za SBplus kazala je Iva Klarić, majka dvoje djece, dodavši kako je i njoj bilo teško objasniti svojoj kćerki zašto se ponekad više posveti braci nego njoj. Taj autistični dječak trenutno pohađa jedan slavonskobrodski vrtić.
Kako bi kod tih i sličnih problema pomogao roditeljima i djeci s poremećajima iz autističnog spektra, Jugoslav Gojković, dr.med., spec. psih., početkom travnja inicirao je osnivanje Kluba „Plavi cvijet". Doktor Gojković jedini je dječji psihijatar na brodskom području, a trenutno liječi i skrbi o zdravlju 58-ero djece različite dobi. Na osnivačkoj su skupini Kluba, roditelji također upozorili na potrebu asistenata u vrtićima.
- Teta je ionako nedovoljno i za zdravu djecu, one se ne mogu posvetiti i svu pažnju usmjeriti na moje bolesno dijete čije potrebe zbog toga bivaju zanemarene. Tetama treba dodatna pomoć u brizi za to dijete, a takvoj djeci treba posvetiti više pozornosti kako bi se u ranoj fazi, intenzivnim radom, potaknuo njihov razvoj. Tu, kao i u školama, mogu pomoći samo individualni asistenti. Oni kod poremećaja autističnog spektra imaju posebnu ulogu. Ta djeca nemaju fizičke nedostatke, njima je najčešće potreban posrednik u komunikaciji s drugim ljudima i netko tko će pojasniti zašto se u određenom trenutku ponašaju na neki način te što zapravo žele. - kazali su roditelji na osnivačkoj skupini Plavog cvijeta.
U radu s djecom koja imaju neki od autističnih poremećaja, slavonskobrodskim roditeljima uvelike pomaže i Zlatni Cekin - jedina ustanova za rehabilitaciju i odgoj djece u ovom dijelu Hrvatske čiji je ravnatelj, fra Ilija Jerković, na sufinanciranje rada te 'ustanove koja nije ničija', pozvao i susjedne županije iz kojih u Slavonski Brod također dolaze mališani na liječenje.
Međimurska županija zasad je jedina u Hrvatskoj koja asistente osigurava i za djecu u vrtićima, a ne samo u osnovnim i srednjim školama. U ovogodišnjem je proračunu za to osigurano 460 tisuća kuna, a tim će iznosom biti pokrivena polovica plaće za 44 asistenta koji će raditi s 49-ero djece s teškoćama u razvoju. Ostatak plaće pokrivaju jedinice lokalne samouprave.
Takvo što trebalo bi postati standard u svim gradovima, a nadamo se kako će Slavonski Brod, kao u mnogočemu dosad kada su u pitanju djeca, biti predvodnik promjena i boljih te ravnopravnijih uvjeta za sve.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -