2104
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Glavne su zvijezde danas prepune brodske Gradske tržnice bile učenice završnih razreda Srednje medicinske škole koje su građanima mjerile tlak i šećer. Njihova ljubaznost, profesionalnost i stručnost nikako nisu odavale da su zapravo tek na početku svog puta u zanimanju medicinskih sestara i tehničara.
No, njihov subotnji rad i potporu itekako će znati cijeniti brodska Udruga „Ilco", invalidska udruga koja okuplja osobe sa stomom, odnosno, osobe operirane od karcinoma debelog crijeva, opake bolesti koja života košta gotovo 70 posto oboljelih. Članovi Udruge organizirali su Dane irisa kako bi ukazali na važnost sudjelovanja u Nacionalnom programu prevencije raka debelog crijeva te kako bi pružili podršku svim oboljelima kojima je operacija u potpunosti promijenila stil života.
- Svake godine u svibnju se nalazimo na Gradskoj tržnici, građanima dijelimo plave irise, savjete i brošure kako bismo ranom prevencijom spasili što više ljudi od oboljenja debelog crijeva. U suradnji s Ministarstvom, pozivamo Brođane neka se odazovu testiranju putem testova koje Ministarstvo šalje na kućnu adresu. Prije dvije godine podatci su govorili da od tri tisuće oboljelih, njih dvije tisuće umre, na području cijele Hrvatske. U zadnje vrijeme, točnije u prvih pet mjeseci ove godine, šest novih osoba priključilo se Udruzi pa je jasno koliko je u Slavonskom Brodu veliki broj oboljelih. - za SBplus kazala je predsjednica Udruge Ilco Slavonski Brod, Mara Malkoč koja je i sama prije jedanaest godina preživjela rak debelog crijeva i dvije godine nakon operacije živjela na strogo propisanoj dijeti.
Vlada je 4. listopada 2007. godine usvojila Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva. Troškove slanja pozivnih pisama i kolonoskopskih pregleda snose Ministarstvo zdravstva i HZZO. Ciljna skupina ovog programa su zdrave osobe oba spola u dobi od 50 do 74 godine s uobičajenim rizikom za razvoj raka debelog crijeva.
- Prema podatcima iz Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, svega jedna četvrtina osoba odazove se preventivnim akcijama. Premaleni je to broj jer se akcijom Ministarstva zdravstva u petogodišnjem planu želi smanjiti smrtnost za 15 posto, a to je puno života. Inače, testiranje je vrlo jednostavno. Na kućnu adresu dolazi kuverta s tri kortinske pločice na koje se nanese uzorak stolice u naredna tri dana. To zatim kuvertom građani ponovno vrate u Zavod. Ako je rezultat pretraga pozitivan, poziva se pacijente na kolonoskopiju i daljnje liječenje koje je u ranim fazama vrlo uspješno. - za SBplus kazao je brodski liječnik, Đuro Miškić naglasivši kako je, prema podatcima iz 2015. godine, u Slavonskom Brodu od raka debelog crijeva preminulo sedamdeset osoba.
Doktor Miškić upozorio je i na činjenicu kako rak debelog crijeva ne ovisi samo o genetici, nego i o prehrani te stilu života. Potrebno je, kazao je, jesti više hrane bogate vlaknima, više žitarica, puretine i piletine, a manje govedine i teletine odnosno crvenog mesa te se redovito baviti tjelesnom aktivnošću. Važno je potaknuti i peristaltiku crijeva kako bi se kancerogene odnosno štetne tvari što manje zadržavale u organizmu.
Cilj ove brodske akcije i Dana irisa, ali i preventivnih pregleda na razini cijele države, jest otkrivanje opasnog raka debelog crijeva u najranijem stadiju bolesti kada se bolest uspješnije i lakše liječi te poboljšanje kvalitete života i porast preživljavanja oboljelih.