2857
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Na konferenciji za medije, u knjižnici HZJZ Brodsko-posavske županije, ravnatelj dr. sc. Ante Cvitković danas je predstavio, nakon nacionalnih programa otkrivanja kolona (rak debelog crijeva) i ranog otkrivanja raka dojke, treći po redu, nacionalni program provedba kojeg počinje ovaj tjedan - program ranog otkrivanja raka vrata maternice.
Program će operativno provoditi dr Irena Jurišić, a dr Igor Ivić-Hofman će koordinirati s Ministarstvom zdravlja, pod čijim patronatom se program i provodi.
Analizirajući umrle koji su, određenog datuma, bili pozitivni na test ranog utvrđivanja raka debelog crijeva, dr Jurišić utvrdila je kako se niti jedan od njih, nakon što su bili pozvani na kolonoskopiju, nije odazvao. Da jesu, ishod je mogao biti drugačiji.
Na adrese žena iz cijele županije otići će 3250 poziva da se, radi dogovora o papa testu, jave svojem ginekologu. Pošto uzorke obrade citolozi, i bude li testom utvrđeno patološki pozitivno stanje, ginekolog će, one kod kojih bude tako, obavijestiti kako bi se mogli poduzeti daljnji koraci u dijagnostici i liječenju.
Program je namijenjen ženama od 25 do 64 godine, a na samom početku njime su, iz ove ciljne skupine, obuhvaćena najstarije godišta. Program je namijenjen i ženama koje imaju svojeg izabranog ginekologa, kao i onima koje ga nemaju. U prvoj fazi obuhvaćene su one prethodne.
Cvitković je izrazio nezadovoljstvo rezultatima, odnosno odazivom građana u nacionalnom programu ranog otkrivanja kolona gdje se odazvalo, ovisno o godištu, tek između deset i dvadeset posto ciljane skupine i napomenuo kako će ovaj tjedan također biti poslano oko tri tisuće i šesto novih poziva za testiranje na rak kolona, a u dvanaestom mjesecu za pregled na rak dojke koji, do sada, bilježi bolji odaziv - nešto više od pedeset posto. No, i po jednom i po drugom programu, u Brodsko-posavskoj županiji, nema veće razlike u odnosu na Hrvatsku.
Dr. Jurišić je istakla važnost ponavljanja testiranja svako određeno vrijeme jer test, koliko god bio pouzdan, nije i ne može dati stopostotnu sigurnost isključivanja kasnije pojave početka raka vrata maternice. Hrvatska, uz Sloveniju, jedina je zemlja u okruženju i jedna je od samo devet zemalja koje provode taj program.
Od 1991. godine zabilježen je blagi porast učestalosti karcinoma pa i raka vrata maternice a posebno zabrinjava povećana učestalost u mlađoj životnoj dobi. O svemu više u audio prilogu.
Prije svega treba kontrolirati naše citologe, jer prije par godina stanje sa papa testovima je bila prava katastrofa. Čekalo se po pet mjeseci a stakalca zajeno s podacima pacijentice bila su "čuvana" ispod radnog stola. Kako je sada ne znam.... Prikaži sve A žene koje nemaju izabranog ginekologa su većina bakica koje su slabo pokretne ili nepokretne. Tako da ne znam koja će biti uspješnost programa. To se provodi već godinama. Savjesne zene odlaze redovito bez obzira na studiju.