SLAVONSKI BROD - Dok veliki broj građana jedva čeka sunčano i toplo vrijeme, jedan dobar dio njih upravo u tom razdoblju strahuje za svoje zdravlje. Riječ je o osobama alergičnim na pelud drveća, trave, korova i ambrozije koja će tek početi stvarati značajne problema onima koji su na nju alergični.
Prema posljednjim podatcima o koncentraciji peludnih zrnaca u zraku, a koje su djelatnici Zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, izmjerili namjernoj stanici koja je smještena u Općoj bolnici "dr. Josip Benčević" zadnjih dana koncentracija peludi drveća je niska, dok je u slučaju trave umjerena. Pelud ambrozije 'stići' će tek u kolovozu, a ovih dana vlada visoka koncentracija peludi korova zbog čega alergičari trebaju biti posebno oprezni i pridržavati se uputstava koje dobiju od svojih liječnika.
Naime, alergija je prejaka reakcija imunološkog sustava na uobičajeno neopasne tvari kao što je pelud. Dodir osjetljivih osoba s takvim tvarima potiče otpuštanje upalnih tvari iz stanica, npr. sluznica vjeđa i dišnog sustava, što uzrokuje simptome alergije: curenje, začepljenost ili svrbež nosa, peckanje ili škakljanje u grlu, suzenje ili svrbež te crvenilo i otekline oko očiju, upala očnih kapaka, otežano disanje, iznenadno kihanje, kašljanje, promuklost, glavobolja, alergijski podočnjaci zbog povećanog dotoka krvi, kožni ekcemi, povraćanje i proljev. Pri ovakvoj reakciji preosjetljivosti imunog sustava dolazi do oštećenja normalnih tkiva tijela.
Alergije može imati svatko, bez obzira na dob, iako su češće kod osoba koje imaju alergijske bolesti u obitelji. Na njih treba sumnjati kod ponavljajućih prehlada, učestalog curenja nosa, upala uha, jutarnjeg kašlja, čujnog disanja i probavnih i kožnih smetnji. Najčešći klinički oblici alergija su alergijski rinitis (upala nosne sluznice), konjuktivitis, rinosinusitis, edem larinksa (otečeno ždrijelo), urtikarije i kožne alergije, alergijski bronhitis i bronhospazam.
Pojava alergija na pelud se podudara s cvatnjom biljaka koje stvaraju taj pelud, zbog čega je važno poznavati peludni kalendar koji daje podatke o sezoni cvjetanja biljaka koje izazivaju simptome alergije. Najčešći je uzrok alergijskih bolesti dišnog sustava i jedan od najsnažnijih prirodnih alergena. U zraku ga je gotovo nemoguće izbjeći. Kada dođe u dodir s vlažnom sredinom poput sluznice našeg dišnog sustava, pelud otpušta niz kemijskih alergogenih spojeva (njih čak 52).
Najbolji način da spriječite alergije je da otkrijete i izbjegavate alergene. Kada je u pitanju pelud tu je bitno, poručuju iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, pratiti biometeorološku prognozu i ne izlaziti iz kuće od 5 do 10 sati, kad u zraku ima najviše peludi. Izbjegavajte u to doba godine sušiti i provjetravati odjeću i posteljinu na otvorenom. Radeći vani ili u vrtu koristite masku za lice kao zaštitu. Pratite peludni kalendar o sezoni cvjetanja biljaka, a za prozračivanje prostora, kažu stručnjaci, iskoristite vrijeme nakon kiše. Koristite li klimu, redovito je čistite deterdžentom, povremeno dezinfekcijskim sredstvom i redovito zamjenjujte filtre prema uputi.
Kako pelud nije jedini alergen te su mnoge osobe alergične i na druge (s)tvari detaljnije informacije o načinima (samo)pomoći mogu pronaći OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -