1426
Prikaza
4
Komentara
SLAVONSKI BROD - Orasi, jedan od najstarijih orašastih plodova poznatih čovječanstvu, ove godine su u Slavonskom Brodu rodili bogato i neuobičajeno veliki. Na više gradskih lokacija fotografirali smo otežane grane i neuobičajeno velike plodove.
Orasi, poput mnogih drugih voćaka, imaju prirodni ciklus izmjene bogatih i slabih godina. Nakon jedne godine s obilnim urodom, stabla često imaju godinu "odmora" s manjim urodom, omogućavajući drveću da se oporavi i akumulira hranjive tvari potrebne za budući rast i proizvodnju. Ove godine, nekoliko potencijalnih čimbenika u Slavoniji moglo je pridonijeti bogatom urodu. Blaga zima i rano proljeće bez mrazeva osigurali su optimalne uvjete za oprašivanje i početni razvoj oraha. Optimalna količina padalina tijekom proljeća mogla je osigurati drveću dovoljno vode za rast i razvoj plodova. No za potpuno sazrijevanje plodova bit će potrebno i toplo i sunčano ljeto bez ekstremnih vrućina. Upravo to utjecat će na kvalitetu konačnog proizvoda.
Ovogodišnji urod je dobar podsjetnik na važnost razumijevanja i upravljanja različitim čimbenicima koji utječu na poljoprivrednu proizvodnju. Uz pravilno upravljanje i povoljne vremenske uvjete, moguće je postići izvanredne rezultate u uzgoju oraha. Ovaj uspjeh ne samo da donosi ekonomske koristi proizvođačima, već i podsjeća na simboličku vrijednost oraha kroz povijest kao simbol mudrosti, prosperiteta i dugovječnosti. Orasi nas uče da pažnja i briga - čak i kad se nešto čini teško dostupnim - mogu donijeti bogate plodove, baš kao što ukusna i zdrava jezgra oraha leži skrivena unutar tvrde ljuske.
Slični koji oprašuju orahe pčelama čude se kada kažu da za ozbiljniji prinos oraha treba čekati 15 godina.... a još se više čude što postoji poticaj za orahe.
Samo sortne, cijepljene sorte, prorode unutar prvih petnaestak godina, no referentna godina sigurno nije ispod dvadesete i više (ovisi o sorti, položanu nasada i još nekim elementima). Ukupni poticaji kod nekih uzgajivača premašuju i 1100€ po hektaru što se samo čini puno.
Nešto bi trebalo znati o onom o čemu pišete - orah je jednodomna dvospolna biljka s odvojenim muškim i ženskim cvjetovima. Ne oprašuju ga ni pčele ni drugi insekti i kukci, nego vjetar. Po pitanju kvalitete plodova oraha već desetak... Prikaži svek godina najznačajnija je borba protiv štetnika orahove muhe koja svoja jajašca odlaže u zelenoj ljusci oraha a ličinke koje se izlegu čine velike štete. Problem se pojavio i sve je izraženiji od kada je, posebno u Slavoniji, podignuto mnoštvo plantaža oraha odnosno od kada se počeo razvijati plantažni uzgoj. I na kraju - orah baš i ne voli rezidbu, osobito ne debljih grana, pa ga nakon orezivanja u fazi formiranja tj. u prvih nekoliko godina, ne bi ni trebalo orezivati.