3971
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - I ove su godine u mnogim dvorištima, vrtovima, ali i kod većih proizvođača, orasi potpuno crni i većinom neupotrebljivi. Premda je godina pošteđena proljetnog mraza, a negdje su i obilno rodili, pojedini su plodovi tijekom rujna naglo pocrnjeli i na tlo padaju s crnom, trulom vanjskom ovojnicom koja se teško odvaja, a jezgra oraha je najčešće također crna ili pljesniva.
Orah je inače čarobna voćka koju je moguće koristiti na bezbroj načina, a ruski zanstvenik Mičurin, prozvao ga je 'voćkom -kombinatom' jer se kod oraha osim ploda koristi i lišće, kora, nezreli plodovi, drvo...
Iako se orasima veselimo barem kao važnom sastojku božićnih kolača, većina vlasnika čiji su se plodovi razboljeli, malo će ih iskoristiti.
Zašto se unazad nekoliko godina ovaj korisni plod razbolijeva upitali smo višu stručnu savjetnicu za zaštitu bilja, županijske Poljoprivredno savjetodavne službe, Maru Maglić.
Riječ je o bolesti koju je prouzročila orahova muha, štetnik iz Sjeverne Amerike koji je već godinama prisutan i u Europi a na hrvatskom području od prije desetak godina, od kada su sve brojnije plantaže mladih oraha. Među njima je i ona Mate B., na zapadnom dijelu županije Brodsko-posavske s plantažom od dva i pol hektara koju je podigao prije nekoliko godina.
Premda neki misle da u orašnjaku nema posla, Mato naglašava kako posla ima preko glave, od krečenja stabala, čestih košnji trave, formiranja krošnji, a to uz trud podrazumijeva i neka ulaganja, no na kraju crni orasi to neće moći vratiti.
"Nikada do sada nismo imali toliko plantaža oraha. Oni su se nekada sadili pojedinačno ili po desetak stabala, a sada ih ima puno više pa su uočljiviji i štetnici. No i loše vrijeme pogoduje raznim bolestima stabala i plodova", kaže voditeljica županijske Poljoprivredno-savjetodavne službe, Vera Novaković.
"Ova godina baš nije bila povoljna zbog kišnog proljeća", pojašnjava Maglić. Osim u 90 posto slučajeva orahove muhe, bilo je i plamenjače zbog čega smo preporučivali prskanje bakrom. Nakon toga je uslijedio sušni period koji je pogodovao antrakozama", kazala je.
Sve rašireniji štetnik, orahova muha, najveći dio godine preživljava kao kukuljica u tlu, no ljeti (od lipnja) muha počinje odlagati jaja u zelenu lupinu ploda. Mjesto uboda potamni u obliku crne točkice koja se ishranom ličinki povećava. Nakon ishrane u zelenoj lupini, koja traje tri do pet tjedana,napadnuti plod je slabije ishranjen. No, važno je napomenuti kako ličinke ne oštećuju ljusku i jezgru oraha. Na kraju svog razvoja, ličinke se kukulje plitko u tlu gdje prezime do naredne godine, a u lipnju ili srpnju se ponovno javljaju odrasle muhe. Maglić savjetuje uzgajivačima da nakon jesenskog opadanja lišća, kao i u proljeće prije vegetacije, prskaju stabla oraha nekim od pripravaka na bazi bakra.
Kada ličinke krenu ranije i jezgra oraha može potamnjeti i može doći do razvoja plijesni, no kod kasnijeg napada ličinki jezgra je sasvim u redu i može se konzumirati. Ipak, ljuska napadnutih oraha, kad od nje odvojimo truli vanjski omotač, ima tamnu boju zbog čega orasi nisu privlačni niti prikladni za prodaju u ljusci premda je jezgra zdravstveno ispravna za konzumaciju, potvrđuje i Magdić
Tretiranje bolesnih stabala provodi se nakon masovnijeg ulova muha na žute ljepljive ploče.
Tijekom jedne sezone dozvoljena su dva tretiranja navedenim sredstvom s razmakom od 14 dana, no zbog visoke krošnje oraha i dosta dugog leta orahove muhe, rezultat zaštite najčešće nije zadovoljavajući.
Kako bi se ubuduće smanjila populacija štetnika preporučljiva je i plitka jesenska obrada tla ispod stabla oraha, jer je vjerojatnost od njihova smrzavanja veća.
Za pojedinačna stabla na okućnicama, savjetuju stručnjaci, može se koristiti i metoda masovnog ulova tako da se na donje grane stabla vješa veći broj žutih ljepljivih ploča na koje će se zalijepiti dio muha. Veći broj postavljenih žutih ljepljivih ploča po stablu oraha omogućuje veći ulov muha pa tako i veći spas za plodove čija očišćena jezgra na tržnici već dostiže 70 kuna po kilogramu a do božićnih blagdana sigurno će i rasti.