DATUM ulaska Hrvatske u eurozonu sve je bliže, pa bojazan građana od mogućih negativnih „nuspojava“ od uvođenja nove valute postaje sve izraženiji. Ljudi uglavnom strahuju od poskupljenja, kojih je već ionako previše, i komplikacija u vezi s kreditima, lizingom i drugim velikim iznosima.
Čule su se pritužbe od nekih građana Slavonskog Broda da su pojedine prodavaonice u gradu već pribjegle nekorektnom povišenju cijena, na način da su kunsku vrijednost korigirale prema „okrugloj“ eurskoj. Tako je, na primjer, proizvod koji košta 1,2 eura (9 kn, prema fiksnom tečaju) zaokružen na 1,5 eura (11,30 kn, prema fiksnom tečaju), te je samo „zbog matematike“ poskupio za više od 2 kn ili, u ovom primjeru, za 25 %.
Zakon o uvođenju eura jasno kaže da su ovakve prakse nedopuštene i da potrošač u procesu konverzije kune u euro ne smije biti u finanijski nepovoljnom položaju. Dakako da prodavač smije mijenjati svoje cijene, ali ne samo zbog toga što se uvodi euro. S druge strane, Zakon dopušta prodavaču da eurski iznos zaokružuje na niže. Ako, primjerice, proizvod košta 12 kn (1,59 eura), on ga smije zaokružiti na 1,50 eura (11,30 kn), odnosno pojeftiniti za 0,70 kn. Potrošača se, dakle, ne smije oštetiti.
Jednako tako, zakonski je zabranjeno nepravilno zaokruživanje fiksnog tečaja na dvije decimale, npr. 7,53, kada se cijena preračunava u kune. Fiksni tečaj za Hrvatsku odredilo je Vijeće Europske unije na 7,53450 kuna za 1 euro, i pri preračunavanju treba koristiti cijeli taj broj, sa svih pet decimala. Zaokruživanje na dvije decimale dolazi nakon preračunavanja, prema uobičajenom matematičkom pravilu: ako je treća decimala pet ili viša od pet, druga decimala zaokružuje se na viši broj, a ako je treća decimala četiri ili manje, druga se decimala zaokružuje na manji broj. Neka vas ne zbuni ako u oba slučaja, i sa zaokruživanjem fiksnog tečaja na dvije decimale i bez toga zaokruživanja, dobijete u konačnici isti eurski iznos - što su iznosi u kunama veći, to je razlika dobivenih rezultata, u eurima, vidiljivija.
Ako primijetite nekorektno povišenje cijena kako je opisano, možete se požaliti Etičkom kodeksu, Udruzi za zaštitu potrošača i drugim nadležnim tijelima. Etički kodeks je nešto novo u odnosu poslovnog subjekta i potrošača, a radi se o dokumentu kojemu je cilj da se konverzija u euro izvrši transparentno i sigurno. Svi će proizvođači i pružatelji usluga biti pozvani da mu pristupe, čime će dobiti oznaku poslovne pouzdanosti, uz obvezu da poštuju sve propise vezane uz preračunavanje kune u euro.
Poskupljenja i krediti
Što se tiče općeg poskupljenja uslijed uvođenja eura, istraživanja i predviđanja pokazuju da će ga u Hrvatskoj nedvojbeno biti, ali i da će biti zapravo malen i ograničen na samo određene proizvode i usluge, npr. cijene u restoranima i kafićima ili frizerskim salonima. Inflacija izazvana konverzijom, također, kako se pokazalo, varira od zemlje do zemlje, ali u svakom slučaju, strah od nekih velikih poskupljenja nije opravdan. Nije na odmet spomenuti i da je tu „miniinflaciju“, izazvanu uvođenjem eura, u svim zemljama eurozone „pojeo“ znatan rast plaća. Svi takav scenarij željno iščekuju i kod nas.
Građani su, očekivano, osjetljivi na plaće, kredite i druge važne novčane obveze i iznose. No straha ni za to ne treba biti jer će se tu doslovno samo izvršiti konverzija iz kune u euro, te građanin neće plaćati ili primati „ni centa više ni centa manje“.
K tome, budući da će sve svote u kunama biti pretvorene u eure, neće više biti potrebe za deviznim računima, pa će građani moći sve prebaciti na jedan, eurski.
Dodatna najčešća pitanja građana i odgovore pročitajte na stranici specijaliziranoj za temu uvođenja eura.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -