3918
Prikaza
4
Komentara
BOSANSKI BROD - "Gazprom” neće kupiti rafinerije u Brodu i Modriči, kao ni "Nestro petrol”. Ova ruska gigantska firma odustala je od spomenutog poslovnog projekta, jer im se on uopće ne isplati.
Stručnjaci "Gazproma”, nakon analize poslovanja spomenutih privrednih subjekata, zaključili su da bi kupovina nekadašnje Naftne industrije RS bila potpuno promašen poslovni potez. Razloga je mnogo, a najvažniji je strašna dubioza u kojoj se nalazi brodska Rafinerija.
Gubitak Rafinerije porastao je na šokantnih 486 milijuna KM. Rafinerija je prvih devet mjeseci ove poslovne godine završila sa gubitkom od 30,8 milijuna KM, čime se ukupni akumulirani gubitak kompanije, koji je na kraju 2012. godine iznosio 455,1 milijun KM, popeo na oko 486 milijuna KM.
"Gazpromu” Rafinerija i nije bila bitna i da je do kupovine došlo, ona bi bila zatvorena. U toj kompaniji su razmatrali jedino mogućnost da preuzmu distributivnu mrežu "Nestro petrola”, ali i ta mogućnost je odbačena, budući da je mreža pumpi, koje posjeduje ovdašnja firma, veoma loše raspoređena.
"Čak 50 posto pumpi u okviru 'Nestro petrola' je neproduktivno i potpuno neprofitabilno” - tvrde moji sugovornici, i ističu da je ta činjenica ovdašnju distributivnu firmu učinila potpuno neinteresantnom "Gazpromu”.
„Gazprom" je razmatrao kupovinu rafinerija u Brodu i Modriči i „Nestro petrola", nakon što su im ponuđeni na prodaju.
Prema riječima stručnjaka iz ove oblasti, rafinerije danas mogu opstati samo ako su u posjedu kompanija koje raspolažu vlastitom sirovinom za proizvodnju naftnih derivata.
"Samo u situaciji u kojoj Rafinerija pripada kompaniji koja ima mogućnost da iz vlastitih resursa podmiri 30 posto njene ukupne proizvodnje, ona može opstati. U svim drugim situacijama koje ne ispunjavaju navedeni uvjet, Rafinerije su osuđene na propast”, tvrde moji sugovornici.
Kao primjer navode Rafineriju u Pančevu, koja opstaje i opstat će zato što njen vlasnik - "Gazprom” - ima i vlastite izvore sirove nafte.
"Rafinerija u Brodu može opstati jedino ako u Republici Srpskoj bude pronađena nafta i ukoliko bi ta količina zadovoljila onaj uvjet od 30 posto učešća u ukupnoj preradi” - kaže moj sugovornik.
On ističe da je u ovom trenutku to potpuno neizvjesno, dodajući da Rafinerija u Brodu, kako sada stvari stoje, nema budućnosti.
I Milorad Dodik je, tijekom posjete Rusiji, potvrdio da se Rafinerija u Brodu nalazi u izuzetno teškoj financijskoj situaciji. On je, prilikom posjete Vnješekonom banci (07.11.), izjavio da je upoznat s namjerama ove banke da reprogramira obaveze i olakša poziciju „Zarubežnjefta" kako bi projekt ove kompanije ojačao, što je od velikog značaja za Srpsku.
Zarubežnjeft je ruska državna kompanija, koja u svom vlasništvu posjeduje 40 posto Naftne industrije RS (Rafinerije u Brodu i Modriči, Petrol).
Iz Dodikove izjave je jasno da "Zarubežnjeft” ne vraća kredite "Vnješekonom” banci, čim se traži njihov reprogram.
„To je veoma važno za nas (reprogram, op.aut.) imajući u vidu probleme u vezi s tržištem naftnih derivata u regiji i njegovu značajnu nedostupnost za robe iz rafinerije u Brodu", istakao je Dodik u telefonskoj izjavi Srni iz Moskve, nakon sastanka s generalnim direktorom "Vnješekonom” banke Vladimirom Dmitrijevim.
I u ovom dijelu izjave, Dodik potvrđuje da je Rafinerija u kolapsu i da joj nema spasa. Dodik je, defacto, potvrdio da za derivate iz Rafinerije nema tržišta.
Da su firme koje čine Naftnu industriju RS (rafinerije u Brodu i Modriči, "Nestro petrol”, "Optima”) u veoma teškoj situaciji, ukazuju i podaci o prebacivanju radnika iz jednog poduzeća u drugo.
Tako je prethodnih dana tridesetak radnika "Nestro petrola” prebačeno u "Optimu”. Upućeni smatraju da je to priprema za otpuštanje tih radnika.
"Držat će ih u 'Optimi' još par mjeseci, a onda im dati otkaz. Lakše im je to učiniti iz 'Optime', nego da ih otpuste iz 'Nestro petrola'”, tvrde moji sugovornici.
Isti scenarij priprema se za desetine radnika rafinerije ulja u Modriči.
Vlasnici onoga što se nekada zvalo Naftna industrija Republike Srpske su Rusi i jedino se zna da dio akcija drži tamošnja državna kompanija "Zarubežnjeft”, dok je do današnjeg dana ostalo nepoznato tko stoji iza firme "NjefteGazInkor”, koja je većinski vlasnik spomenutih poduzeća.
Nakon nedavnog posjeta visoke ruske delegacije kod dr. Mirka Duspare, gradonačelnika Slavonskog Broda i jučerašnjeg priopćenja iz MZOIP-a, u Slavonskom Brodu ništa novo! Što više izgleda da je 'prošla baka s kolačima'! Ne, to nije propagandna poruka, nego izvještaj o... Prikaži sve brodskoj situaciji. Ponovo je zabilježeno prekomjerno onečišćenje zraka s lebdećim česticama PM2.5 i to duže nego 15 sati u kontinuitetu! S tim da je najveća satna koncentracija bila oko 172 µg/m3, dok 24 satna koncentracija (vidi podatke - Trenutna kakvoća zraka) sada iznosi 106,8 µg/m3! Ali to nije sve, evo već tri sata kako intenzivno raste i satna koncentracija sumporovodika i sumporov dioksida. Uz to 11 00 sati koncentracija sumporovodika već je iznosila visokih 45,7 µg/m3 (vidi podatke - Trenutna kakvoća zraka)!!!
Mislim da je poanta na ovom... Nakon prekjučerašnjeg sastanka u Gradskoj upravi SB slijedili su novi sastanak u Mzoip-u i novo priopćenje iz Mzoip-a: ’29.11.2013. – Sastanak ministra Zmajlovića i zamjenika generalnog direktora Zarubežnjefta Voronjina’. Vidi i link: http://www.mzoip.hr/default.aspx?id=15758 a... Prikaži sve5758 a i ovo: ‘“Odluka Zarubežnjefta da promijeni energent koji se koristi u rafineriji nafte Brod dosad je najznačajniji pomak u našim nastojanjima da riješimo problem onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu. To je pokazatelj da su razgovori bili uspješni i da je Zarubežnjeft ozbiljno shvatio potrebu da se unaprijedi kvaliteta zraka.“ – sa zadovoljstvom je izjavio ministar Zmajlović’
Jučer na spomenutom službenom sastanku u Sl. Brodu "između zamjenika direktora tvrtke 'Zarubežnjeft', Ozerov Andrej Valerjević; direktora 'Optima grupe', Liman Vladimir Viktorović; direktora bosanskobrodske rafinerije Sergej Krascuk sa slavonskobrodskim gradonačelnikom Mirkom Dusparom" u biti sve je definirano da se bar... Prikaži sve uvjetno sanira kriza u svezi kolapsa Rafinerije Brod!