SLAVONSKI BROD / BROD - Portal mojbrod.info danas je objavio priču o krahu naftne industrije u Republici Srpskoj koja bi mogla dati konačan odgovor i građanima Slavonskog Broda o tomu hoće li Rafinerija Brod koja je djelomični krivac za zagađenje zraka i lošu kvalitetu života na tom području uistinu ostati zatvorena.
Prema informacijama navedenog portala, radnici Rafinerije nafte Brod i Rafinerije ulja Modriča, svoje radnike poslali su na prisilne plaćene slobodne dane. Optima grupa koja je u vlasništvu ruskog NjeftegazInKora, firme kćerke Zarubežnjefta, a u okviru koje posluje kompletna naftna industrija Republike Srpske, poznato je, godinama ostvaruje milijunske gubitke.
Dio zaposlenika Rafinerije od siječnja ove godine bilo je angažirano na remontu njezina postrojenja, a 160 njih od 1. lipnja su 'kod kuće' umjesto na radnim mjestima.
- Nezadovoljni su ljudi koji su radili u proizvodnji i to je opravdano. Preraspoređeni su u drugo radno vrijeme, tako da su plaće manje. - kazao je predsjednik Sindikalne organizacije Rafinerije nafte Brod, Đorđe Cvjetković.
To je rezultiralo problemima i za Rafineriju ulja Modriča koja ovisi o sirovini zatvorenog pogona pa su i njihova 52 radnika trenutno na prisilnom odmoru.
- Za dalje ne znamo. Imat ćemo sastanak u srpnju pa ćemo vidjeti da plaćeno odsustvo ponudimo i drugim radnicima koji bi željeli možda iskoristiti to u ljetnom periodu, a koji imaju nekih svojih osobnih obaveza i poslova da završe. Nadamo se da će nam poslodavac izaći u susret i da će i tim radnicima dozvoliti plaćeno odsustvo, a da dio radnika koji se izjasne da bi radili, da se vrate na posao. - rekao je predsjednik Sindikalne organizacije Rafinerije, Zlatko Tanasić.
Situacija zvuči prilično zbunjujuće i nejasno je na koji će se posao radnici vratiti ako sami dijelovi postrojenja nisu u funkciji.
Bosanskohercegovački mediji zaključuju kako je krah naftne industrije u Republici Srpskoj neminovno na pomolu, a poslovanje kompletne naftne industrije neizvjesno je bez podrške ruskog vlasnika koja bi mogla i izostati s obzirom na gubitke u naftnoj industriji od dvije milijarde maraka i činjenice da od privatizacije poslovanje nije bilo pozitivno.
S druge strane, krajem svibnja u Slavonskom su Brodu potpisani ugovori između hrvatske tvrtke i dirketora Zarubežnjefta, Sergeja Kudrjašova. On je tada demantirao glasine o zatvaranju Rafinerije.
- Mi smo 30. ožujka ove godine prestali s radom kako bi smo krenuli u remont s ciljem da se pripremimo na prelazak na plin tako da očekujemo da ćemo nastaviti raditi 2020. godine. Sama plinofikacija, kada je u pitanju Rafinerija, ne znači samo iskorak u ekološkom nego i u financijskom smislu. Prije dvije godine nismo vjerovali kako ćemo uspjeti realizirati ovu ideju, ali današnji događaj dokaz je da možemo raditi brzo i naći kompromis - poručio je Kudrjašov.
Nositelj projekta opskrbe Raniferije Brod plinom, tvrtka Crodux, puno bi izgubila gašenjem postrojenja jer je potpisivanjem spomenutog ugovora dobila posao desetogodišnje opskrbe Rafinerije plinom. Osim toga, Crodux će u izgradnju izravnog plinovoda koji bi trebao biti gotov već iduće godine, uložiti 24,5 milijuna kuna.
S obzirom na suprotstavljene informacije iz različitih izvora - pravu istinu i sudbinu Rafinerije Brod pokazat će, čini se, tek vrijeme.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -