SLAVONSKI BROD/VRPOLJE- Obespravljeni građani Hrvatske, kako sebe nazivaju, traže pomoć od medija jer, devet godina nakon otvaranja Sušionice, koja gotovo nije ni započela sa radom, krenula je agonija u kojoj su se, ni krivi ni dužni našli. Zbog svega traže konačno rasvjetljavanje događanja, a od predsjednice Vlade Jadranke Kosor , da (kao i u slučaju Đakovštine) ispravi nepravdu - kako bi se radnicima Sušionice isplatila sva dugovanja.
U pismu podsjećaju kako su smještaj na savršenoj lokaciji odlične prometne povezanosti te suvremena tehnologija trebali postati prednost Sušionice, no onda je započela još jedna priča na hrvatski način, u kojoj su osnivači (Ministrastvo poljoprivrede 37,82), Županija brodsko posavska 37(82), Đuro Đaković( 18,9), Općina Vrpolje (5,45) te menadžment odigrali svoju ulogu.
"Krenulo se u preradu i proizvodnju bez obrtnih sredstava, bez pravog marketinga i traženja tržišta, sa sirovinom koja dolazi smrznuta, a ne smije se odbiti, sa ogromnim postotkom zemlje ali koja se mora zaprimiti i preraditi. Usprkos svemu, radnici uspijevaju doći do kvalitetnog proizvoda, a onda se on prodaje Podravci-pošto-poto, po cijenama koje Podravka određuje", navodi se u pismu. Tvrtka ide u minus, ne isplaćuju se plaće niti doprinosi, no menadžment i vlasnici ne reagiraju. "Uz pomoć sindikata i medija, radnici su krenuli u borbu za svoja prava, kumili i molili za plaće potičući da se pronađe rješenje kako bi tvornica počela raditi kako treba".
Šest godina bez mirovinskog i zdravstvenog osiguranja
Program o konsolidaciji tvrtke nikada nije zaživio, a jedini preostali član Uprave, prije godinu dana pokrenuo je stečaj. "Stečajni upravitelj je dao otkaz svim zaposlenicima, a za posao prerade jabuka koji smo u otkaznom roku odradili također nikada nismo plaćeni" navode radnici, ističući kako su jedino oni kažnjeni u cijeloj priči. "Ostali smo bez svojih plaća, otpremnina, doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje (6 godina) i bez radnih mjesta u vrijeme najveće gospodarske krize".
Zato traže da se pronađe "netko sposoban tko bi pokrenuo i održao proizvodnju" te da se hitno "pokrenu svi postupci kako bi se što prije otkrili odgovorni za nastalu situaciju, a da se "za vrijeme trajanja procesa blokiraju računi i imovina svih povezanih sa slučajem kako bi se ubrzao rad pravosuđa". U koliko se hitno ništa ne poduzme, bivši radnici najavljuju i radikalnije mjere.
Stečajni upravitelj Miroslav Mikić još nije zakazao petu dražbu na kojoj će nekada vrijedna imovina Sušionice biti još jednom umanjena za deset posto i ponuđena potencijalnom kupcu za 19 milijuna kuna, a u konačnici mogla bi biti prodana za 15 milijuna kuna koliko iznosi jedna trećina procijenjene vrijednosti.
Bruto dugovanja prema četrdesetak bivših radnika, kaže stečajni upravitelj, iznose oko pet milijuna kuna i oni su u prvom isplatnom redu. No sumnja da će radnici prilikom prodaje Sušionice i naplatiti svoja potraživanja jer je 99 posto imovine u razlučnom pravu države.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -