17012
Prikaza
9
Komentara
SLAVONSKI BROD - Tvrtka Pupa d.o.o., vlasnika Željka Račkoga, u čijem je vlasništvu bio Hotel Art, otišla je u stečaj i sada njome upravlja stečajni upravitelj Šimo Bošnjak. Ništa od navedenog Brođani posljednje četiri godine nisu mogli primijetiti jer je Hotel sa svom opremom dan u najam tvrtki Kairos te ga sve to vrijeme uspješno vodi direktor Filip Paljuca.
U trećem krugu javne dražbe zasad nisu pristigle ponude pa Hotel čija je početna cijena određena na 713 tisuća eura još uvijek nema novog vlasnika. Pitanje je hoće li ga uskoro i dobiti jer su prethodne dvije dražbe prošle odustajanjem potencijalnog kupca - tvrtke u vlasništvu Nikole Mostarkića.
Sve navedeno bilo je povodom današnjem razgovoru s gospodinom Željkom Račkim koji nam je najprije ispričao kako je do problema uopće došlo.
- Hotel je na lokaciji Nikole Zrinskog 44 izgrađen 2011. godine. Prvo je bio koncipiran da ima 24 sobe, dva restorana - „Zrinski“ u prizemlju i „Vidikovac“ na petom katu - wellnes s malim bazenom, recepciju i sve što ide uz hotel. Tada je to bio hotel s tri zvjezdice. Sagrađen je iz privatnih ulaganja, kredita HBOR-a i Zagrebačke banke - riječ je o preko tri milijuna eura. Nakon toga je došlo do proširenja kapaciteta. Dograđen je dio u Gajevoj ulici, na broju 27. Dobili smo dodatnih 13 soba i konferencijsku dvoranu, kao i praonicu rublja, peglaonu i garažu. Tada je u ukupnosti hotel kategoriziran na četiri zvjezdice. Naime, poslovni ljudi mahom iz inozemstva nisu htjeli u hotel s tri zvjezdice. Kako su se vremena mijenjala, mijenjao se i promet te troškovi. Rata kredita uvijek je bila poprilično velika. Predviđanja koliko će prometa imati jedan gradski hotel ovakve vrste nisu bila točna. Nastojali smo to, stoga, popraviti. Rata prvog kredita je bila viša od 200 tisuća kuna mjesečno. S dvadesetero zaposlenih to je bilo nemoguće plaćati. Došlo je do reprograma na 112 tisuća kuna mjesečno. Već 2018. osjetili smo da će doći do problema i recesije pa smo se, u skladu s naputcima svih banaka u Hrvatskoj, javili svojoj banci da vidimo što ćemo poduzeti. Rekli su da se poduzetnik treba javiti u trenutku kad još nije došao u probleme. To smo i učinili kako bismo prebrodili krizu. U tom času nismo bili dužni ništa. Sve su rate bile plaćene, pola kredita već je bilo otplaćeno. Predložili smo produljenje roka otplate kredita i manju ratu. Banka je to prihvatila, a mi smo potom napravili nova ulaganja ne bismo li povećali prodaju… kupili smo liniju za ručak, nove klimatizacijske uređaje, napravili prostoriju za pušenje,… Poslali su nam otplatni plan i mjesečna je rata bila oko 60 tisuća kuna. Tako smo počeli i otplaćivati kredit. Govorili su da je to riješeno, da je Komisija to formalno proslijedila Upravi na potpis te da mi počnemo uplaćivati prema tomu. Poslali su nam upute, skinuli blokadu sa 112 tisuća kuna koliko je prvotno iznosila rata i stavili na tih šezdeset. Nekoliko mjeseci držali smo se tog plana, dok nam iz banke nisu javili a dogovor više ne vrijedi. - za PlusPortal kazao je Rački.
Tu su nastali problemi, uslijedila je blokada računa, a potom i stečaj. Upitali smo sugovornika kako je moguće da se dogovor tako prekrši.
- To može ići tako u državi koja nije pravna. Podnio sam kaznenu prijavu (op.a. priložena u privitku ispod izjave) protiv Zagrebačke banke zbog prijevare u gospodarskom poslovanju. Preveo sam je i na talijanski jezik i poslao u Italiju matičnoj banci. Nisu se udostojili odgovoriti, a državna je odvjetnica u Zagrebu kazala kako joj nije jasno u čemu je problem. U tom smo času banci ostali dužni još 13 milijuna kuna koje smo namjeravali vratiti, ali na način kako smo dogovorili. Počeli su zvati različiti tipovi iz Zagreba da traže 50 tisuća eura pa da će oni to riješiti. Krenula je hrvatska pravosudno-mafijaška priča. Garancija za izgradnju tog hotela bila je i firma Vir Gradnja. Zablokirana je istog dana kad i Pupa. No, još nije pokrenut stečaj Vir Gradnje, a za Pupu koja ima hotel je stečaj pokrenut odmah. Zašto? Pravila su ista. Naravno da je banda vidjela gdje se isplati pokrenuti i nešto ušićariti, dobiti sitne pare s obzirom na vrijednost svega. To je najbolji dokaz. Imamo dvije firme, povezane, jedna za drugu odgovaraju. No, u stečaj ide samo ona koja koja ima hotel. Za ovo drugo nemaju interes i nije isplativo. Hotel se već treći put prodaje. Dvaput je priliku za kupnju dobila slavonskobrodska firma i oba puta nije platila pa su im propali polozi koje su dali. Do sutra još netko može uplatiti, ali to još nitko nije učinio. Izlicitirana cijena je bila ispod šest milijuna. Dakle, mi smo dužni 13 milijuna i želimo ih vratiti. Oni (op.a. ZABA) to ne žele i sad će dobiti šest. Kad se plate troškovi stečaja, vlasnici Banke dobit će pet milijuna kuna ili osam milijuna manje. Oni to opravdavaju time da im je kredit otegotan i moraju za njega imati velike rezervacije HNB-a. Ta rezervacija daleko manje košta no gubitak. Govorim samo za glavnicu da je 13 milijuna. Kroz produženi rok otplate, toliko bi još bilo kamata. Onaj tko upravlja tom bankom je dioničare oštetio za osam milijuna kuna. To što se ne drže dogovora i što ih ne zanima gdje će raditi 20-ero ljudi, to im nije važno. - kazao je Rački.
Da je riječ o najvećem i najboljem slavonskobrodskom hotelu, govori i činjenica da su danas u njega smještene dvije rukometne reprezentacije - slovačka i hrvatska. Jedini je to hotel u gradu koji može primiti toliko velike sportske ekipe. Naime, od 37 soba, deset je uređeno kao studio-apartman. Ipak, sluha za uspješnu poduzetničku priču banke nemaju.
- Naše državno odvjetništvo se inače brine za privatne firme. Kad privatni vlasnik sebi da pozajmnicu, onda ga prijavljuju da ne vodi dovoljno dobro računa o privatnoj firmi. Kad privatni vlasnik pokloni novinarima 16 fotoaparata, onda ide u zatvor. A kada Uprava Zagrebačke banke dioničare ošteti za osam milijuna kuna, u zatvor ne ide nitko, a Tužilaštvo kaže „ne razumijemo o čemu se radi“. - oštar je bio Rački, nazvavši umiješane „organiziranom bandom drumskih razbojnika“.
Tvrtka Kairos, u međuvremenu, nastavlja uspješno voditi Hotel koji je unajmila od Pupa d.o.o. u stečaju pa djelatnici ni u kojem smislu ne moraju strahovati da će ostati bez posla. Naposljetku, vrhunski rezultati koje taj tim postiže i povećan broj noćenja posljednjih godina, ukazuju na to da je njihova budućnost sigurna - bez obzira na možebitne promjene u vlasništvu.
Za kraj, pitali smo poznatog slavonskobrodskog poduzetnika kako to da ogroman poslovni neuspjeh i gubitak doživljava tako smireno.
- Ne proživljavam ovo emocionalno jer sam od početka to gledao kao poslovni rizik. I dok god ja nešto otplaćujem, ne doživljavam to kao svoje. Želim da ovo netko kupi za jako malo novaca da banka dobije što manje i da za više para odgovara svojim dioničarima. Ako će uopće ikada odgovarati. U što sumnjam. Prije će odgovorni za to dobiti premiju i bonus. Meni osobno budući kupac nije neprijatelj. Neprijatelj mi je Zagrebačka banka koja je napravila prijevaru. - zaključio je Željko Rački.
Pored iznajmljivača 'apartmana' u stambenim zgradama, dvorišnim objektima i preuređenim objektima koji te svoje prostore uglavnom iznajmljuju na crno, hoteli nemaju nikakvu šansu. Zato ni Čuljak ne žuri sa završetkom radova na hotelu Park, a Pezer ni sam ne zna... Prikaži sve što će s objektom pored vatrogasnog penjačkog tornja a koji je građen za hotel.
Malo im je obecano nemoguce....kruzeri, tisuce turista, OPG turizam, vinska cesta....malo morgen
Nejasno je nekoliko izjava gazde. Nisu mogli plaćati rate,pa onda mogu(kada je stečaj počeo) . Imaju promet ali ipak traže smanjenje rate. Sve je super po riječima gazde ali eto ne može se kredit vraćati. I da . Dogovor se... Prikaži svee valjda stavi na papir i potpiše. Toliko bi odvjetnik morao znati.
"Predviđanja koliko će prometa imati jedan gradski hotel ovakve vrste nisu bila točna." Jel moguće da je nasjeo na Dusparine i Marušićeve bajke o procvatu turizma u nas, o pristajanju brojnih kruzera u Brod i ostale gluparije, koje ovaj napaćeni... Prikaži sve narod spremno puši?
Racki da je propao? Proslo i njegovo zlatno doba. Kad udjes u taj hotel znas tocno sta se taj dan kuha....po cijelom hotelu se osjetio miris iz kuhinje pa i u sobama....ko je lud skupo platiti spavanje i imati osjecaj... Prikaži sve kao da spavas u kuhinji....
Duhovima ne smetaju mirisi. Gostiju je jednostavno puno premalo za nekoliko hotela i hostela u Brodu.
Upravo to...hotel Central je svrha sam sebi, kazu kuhari da oni kuhaju samo za vlasnika koji i zivi u njemu, a cijena sobe ubija....u hotelu Savus cijena nocenja u jednomrevetnoj sobi skoro 100 eura....pa ko je lud doci u SB... Prikaži sveB i dati tu lovu? Tamo samo spavaju oni kojima firma placa smjestaj kad je neki seminar ili kongres, ako toga uopce ima u SB.