2518
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD – Početak urbane obnove Slavonskog Broda obilježava se ulaskom Narodnooslobodilačke vojske i partizanskih odreda u grad krajem travnja 1945. Tada su započela prva raščišćavanja razorenih dijelova središta, uključujući glavni trg i okolne ulice, u sklopu šireg plana obnove koji je obuhvaćao cijelo gradsko područje. Unatoč opsežnim naporima u obnovi ubrzo se pokazalo da će proces modernizacije često biti u suprotnosti s očuvanjem povijesnih elemenata urbanog identiteta.
Tijekom stoljeća, glavni trg u Slavonskom Brodu prošao je kroz brojne preobrazbe. Usporedimo li tadašnji trg s današnjim, odmah uočavamo njegov zatvoreniji izgled, omeđen kućama na sjevernoj i južnoj strani, te površinu s vidno manjim gabaritima. Prava transformacija dolazi prijelazom grada iz vojnog komuniteta u status slobodnog grada, kada trg doživljava procvat i postaje središnja gradska lokacija s novim, reprezentativnim izgledom.
Zgrada Prve hrvatske štedionice bila je jedna od najznačajnijih arhitektonskih zdanja grada prije nego što je zauvijek izgubljena u poslijeratnim previranjima. Izgrađena 1924. godine, štedionica je odisala jednostavnošću i funkcionalnošću, karakterističnim za tadašnji stil. Fasada zgrade, iako skromna u dekoraciji, bila je naglašena velikim trokutastim zabatom i likom Merkura. Merkur, smatran bogom trgovine, reprezentirao je financijsku instituciju kakva je štedionica bila – pouzdano središte ekonomskog života grada.
Zgrada je u početku ispunjavala sve standarde svog vremena, reflektirajući duh nove političke i socijalne stvarnosti te transformacije prostora koja je pratila širu obnovu gradskog središta.
Međutim, nakon desetljeća uspješnog poslovanja, Robna kuća "Vesna" počela je propadati. Danas, više od deset godina nakon što je zatvorila svoja vrata, zgrada "Vesne" simbol je zapuštenosti i urušavanja urbane baštine. Njena nekada moderna fasada sada je oštećena i oronula, a statika zgrade ozbiljno je narušena zbog nepostojanja adekvatne hidroizolacije i generalnog zanemarivanja. Prazni izlozi i napuštena unutrašnjost postali su svjedočanstvo prošlih vremena, dok se izlizani zidovi i otkinute cigle samo dodatno naglašavaju očajno stanje objekta. Razbijeni prozori sada su prazne rupe, odražavajući propast ne samo zgrade već i nekadašnje nade u trajnu modernizaciju građevine na glavnom trgu.
Ovaj arhitektonski spomenik modernizma, nekada ponos grada, sada predstavlja ružno i zapušteno lice gradskog trga. Zgrada stoji napuštena i zaboravljena, a njezin estetski i funkcionalni kolaps reflektira neuspjeh šireg procesa urbane obnove i modernizacije.
Robna kuća "Vesna", nekadašnji simbol modernističke obnove i zgrada Prve hrvatske štedionice, oličenje povijesnog značaja, zajedno čine tragičan kontrast u kontekstu prošlih ambicija i suvremene realnosti. Ovaj središnji prostor Slavonskog Broda zrcali složenost urbanističkog razvoja i težinu zanemarivanja kulturne baštine.
Izvrstan članak; povijesni kontekst, socio-ekonomska zbivanja, urbanizam... Mislim da je krajnje vrijeme sa se o ovome problemu krene glasnije govoriti, a ovakvi članci svakako su izvrstan oblik građanskog odgoja. Tragično je da je ovakva situacija uopće zakonom omogućena. Dok se... Prikaži sve velevažno ističe kako imamo najljepče korzo u Hr, pravimo se da je car gol. A car ne da je gol, nego je svojom cijelom pojavom uznemirujuć.
Nekako mi se čini da je to sve prije imalo puno ljepši izgled i svrhu, kad gledam ove stare slike vidim da je grad imao srce, duh, ljude željne borbe za bolje.