1870
Prikaza
3
Komentara
SLAVONSKI BROD – Grad Slavonski Brod nosi tragove bogate arhitektonske baštine koja je kroz povijest doživjela nebrojene transformacije. Posebno je upečatljiva sudbina zapadnog dijela glavnog gradskog trga, gdje su se u povijesnom kontekstu uz kuću Brlić nalazile kuće Maričević – Lončarević i Bauer – Kohn. Ove građevine, nekada simboli građanske moći i kulturnog nasljeđa, danas su tek sjenka svoje nekadašnje raskoši, iako neke od njih još uvijek zadržavaju dio svoje povijesne važnosti.
Sljedeća u nizu, kuća Bauer – Kohn, sagrađena 1881./1882., bila je među najprestižnijim građevinama svog vremena. Nažalost, tijekom rata je izgubila krovište, koje je kasnije rekonstruirano, no s nižom razinom nego što je to prvotno bilo.
No, promjene na glavnom gradskom trgu nakon Drugog svjetskog rata ne ostavljaju samo nostalgične osjećaje za prošlim vremenima. Saveznička bombardiranja uništila su mnoge zgrade koje su činile jezgru urbanog identiteta grada. Umjesto restauracije i obnove u duhu povijesne arhitekture, na tim su mjestima niknuli objekti bez idejne i estetske povezanosti s povijesnim kontekstom. To je dovelo do pada ambijentalne vrijednosti trga, koji je od uređene urbane cjeline postao heterogeni prostor, ispunjen nasumičnim i proizvoljno dodanim sadržajima.
Promjene koje su zadesile ovaj grad nisu samo posljedica ratnih razaranja, već i odraz društvenih i kulturnih transformacija koje su obilježile 20. stoljeće. Slavonski Brod, iako danas nosi ožiljke prošlosti, nastavlja živjeti kroz svoje povijesne zgrade, koje pričaju priču o gradu u pokretu – gradu koji se neprestano mijenja, ali nikada ne zaboravlja svoje korijene.
Upitan je zaključak da Brod ne zaboravlja svoje korijene. Jer, da je to tako ne bi se gradili neboderi i RK Vesna, već bi bila obnovljena velegradska palača Prve hrvatske štedionice na tom mjestu Isto se ne bi gradila "najlon... Prikaži sve bašća", već palača D'Ellia, srušena u savezničkom bombardiranju, isto kao i najljepša palača Radosavljević na sjevernoj strani tog bloka. Razlozi - boljševička svijest ne priznavanja srednjoeuropske kulture i austro-ugarskog duha, već okretanje prema Balkanu i udovoljavanje taštini "bratskog" naroda. Zatim, enorman priljev i fluktuacija stanovništva Grada iza WW2 i Domovinskoj rata, gdje više nema te kritične mase starog Brodskog stanovništva, koje bi davalo važnost obnovi objekata u izvornom obliku, a koji bi doveli do stilske cjelovitosti trga a koji bi tada najzornije govorio o našoj tradiciji i kulturi. Međutim, još nije skroz kasno, još se može puno napraviti kod budućih gradnji i rekonstrukcija. Za nadati se je da će to biti prepoznato u sadašnjoj i u budućim gradskim vlastima.