2011
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Prostor današnjeg Trga pobjede u Slavonskom Brodu predstavlja jedno od najvažnijih urbanističkih područja grada, čija povijest i arhitektonska baština sežu unatrag više od jednog stoljeća. Prostor, koji se najvećim dijelom formirao početkom 20. stoljeća na području nekadašnjeg sajmišta, izvorno je bio okružen impozantnim građevinama, poput palače Till, palače Šimić, Koppove palače te zgrade Okružne blagajne. Na mjestu gdje je nekada stajala gostiona New York danas se nalazi zgrada suda. Te su građevine u velikoj mjeri oblikovane u duhu secesije, arhitektonskog stila koji je dominirao krajem 19. i početkom 20. stoljeća, čineći ih ne samo značajnim povijesnim objektima, već i estetskim simbolima tog razdoblja.
Usporedno s razvojem arhitektonskih objekata, važan element Trga pobjede činio je i park Klasije, koji u svojoj skladnoj vezi s okolnim zgradama oblikuje jedinstvenu urbanu cjelinu. Pogled sa sajmišta nekada je sezao sve do glavnog gradskog trga, stvarajući vizualnu povezanost između tih ključnih dijelova grada. Međutim, početkom 20. stoljeća dolazi do intenzivnijeg širenja urbanog središta, što je rezultiralo izgradnjom hotela Park te cijelog bloka zgrada u njegovu nastavku. Ova nova izgradnja zatvorila je otvoreni prostor koji je nekada karakterizirao park Klasije, što je bilo odraz rastućih urbanih potreba i funkcija koje su gradovi u tom razdoblju zahtijevali.
Unatoč velikim promjenama, koje su obilježile prostorni razvoj Trga pobjede tijekom vremena, većina zgrada u ovom dijelu grada sretno je izbjegla veća ratna oštećenja, osobito tijekom Drugog svjetskog rata. Danas, ove zgrade, koje su sačuvane u gotovo izvornom obliku, čekaju na prijeko potrebnu restauraciju svojih pročelja kako bi se očuvala njihova arhitektonska i povijesna vrijednost.
Prostor Trga pobjede nekada se nastavljao prema parku Jankomir, koji je, osim po svojoj površini, bio poznat i po hotelu te svratištu, mjestima koja su činila važan dio urbanog tkiva. Park Jankomir prostirao se sve do mađarske škole i željezničkog kolodvora, čime je ovaj dio grada imao značajnu ulogu u povezivanju s infrastrukturnim točkama važnim za gradski razvoj. Nažalost, tijekom Drugog svjetskog rata, uslijed teškog bombardiranja grada, hotel i svratište su uništeni, a nakon rata područje je preoblikovano u industrijsko naselje Plavo polje.
Također, u istom razdoblju uništeno je jedanaest modernih vila, izgrađenih 1920-ih godina između Jankomira i brodske tvrđave. Te vile bile su svjedoci moderne arhitekture međuratnog razdoblja, a njihovo uništenje predstavljalo je velik gubitak za arhitektonsku baštinu grada. Bombardiranje je također nanijelo nepopravljivu štetu mađarskoj školi, izgrađenoj 1890. godine tijekom razdoblja mađarizacije. Ova škola služila je obrazovanju djece mađarskih činovnika, prvenstveno zaposlenih na željeznici. Slomom Austro-Ugarske Monarhije, zgrada je prešla u vlasništvo željezničke uprave i korištena je kao stambeni prostor za željezničke službenike.
Uništenje mađarske škole označilo je kraj jednog povijesnog razdoblja i zatvorilo poglavlje urbane obnove nakon Drugog svjetskog rata. Primjer arhitekture i urbanog planiranja uže gradske jezgre Slavonskog Broda kroz prizmu Trga pobjede nudi jedinstven uvid u proces promjena koje su grad oblikovale tijekom različitih povijesnih epoha. Različiti problemi s kojima se grad suočavao u poslijeratnom razdoblju, od oštećenja zgrada do promjena urbanog plana, odražavaju šire izazove koji su obilježili mnoge hrvatske gradove tog vremena.
Osim urbanih promjena, potrebno je istaknuti i promjene naziva ulica koje su pratile političke promjene. Godine 1941., osječki "Hrvatski list" donio je vijest o promjeni naziva ulica u Brodu, pa je tadašnji Trg kralja Petra preimenovan u Trg Adolfa Hitlera, čime je simbolički reflektirana politička klima tog vremena. No, s krajem rata i povratkom nove političke realnosti, Trg ponovno mijenja ime, postajući Trg pobjede, kako ga i danas poznajemo.
Trg pobjede, kroz svoju bogatu i slojevitu povijest, svjedoči o urbanom i društvenom razvoju Slavonskog Broda. Njegova arhitektura, ali i povijesne promjene koje su ga oblikovale, čine ga središnjim dijelom kulturnog identiteta grada, mjesto na kojem se prošlost i sadašnjost susreću u skladnoj, ali dinamičnoj vezi između tradicije i modernizacije.