1633
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Šetalište braće Radića jedno je od najvažnijih mjesta u Slavonskom Brodu, ne samo zbog svog povijesnog značaja, već i zbog prisne povezanosti Brođana s rijekom Savom. Iako je Sava često stvarala probleme stanovnicima, povijesni zapisi govore o njihovoj nepokolebljivoj privrženosti obali, koja je uvijek bila središte okupljanja i socijalnog života.
Povijest ovog šetališta počinje u ranim godinama 19. stoljeća, kada je započelo utvrđivanje obale. Prvi konkretni radovi izvedeni su između 1802. i 1806. godine, kada su podignuti nasipi kako bi se zaštitilo naselje od čestih poplava. Već 1877. godine obala je utvrđena kamenom, a 1878. završena je izgradnja ceste paralelne rijeci Savi, koja je tada služila uglavnom za istovar građevinskog materijala dopremljenog rijekom.
Ime šetališta se mijenjalo tijekom vremena. U početku je nosilo ime generala Antuna Mollinaryja, zapovjednika Uprave hrvatsko-slavonske Vojne granice, kao znak zahvalnosti za obavljene radove. Međutim, tek 1912. godine, kada je šetalište asfaltirano i postavljena ograda, dobilo je današnju funkciju ugodnog mjesta za šetnje i okupljanje stanovnika. Ograda od lijevanog željeza, poznata kao "gelenderi", bila je jedno od prepoznatljivih obilježja šetališta, no uklonjena je tijekom modernizacije 1962./63. godine.
Arhitektonski biseri Šetališta braće Radića su prava rijetkost, ali jedno od najimpresivnijih zdanja je katnica Selinger – Kuhner koja se odmah naslanja na uglovnicu Schwendemann. Ova kuća se svojim raskošnim pročeljem izdvaja od ostalih zgrada u ulici i predstavlja jedan od najljepših primjera arhitekture u Slavonskom Brodu. Nažalost, arhivski podaci o njenom nastanku su oskudni. Nakon Drugog svjetskog rata, u njoj je smještena Kapetanija pristaništa, dok je danas prenamijenjena, ali zadržava svoj izvorni izgled.
Ostatak ulice, nažalost, nije sačuvao arhitektonske vrijednosti. Bombardiranja tijekom Drugog svjetskog rata uništila su mnoge zgrade, a na njihovim mjestima izgrađene su jednostavne prizemnice i katnice skromnog arhitektonskog izraza. Vrijedi spomenuti da su se u ovoj ulici nalazile neke od najstarijih kuća u Slavonskom Brodu, čija je povijesna vrijednost neprocjenjiva. Iako su preživjele ratna razaranja, kasnije su propadale zbog sustavne nebrige.
Završetak šetališta krasi Trg sv. Trojstva, na kojemu se nalaze crkva sv. Trojstva, Franjevački samostan i zgrada Magistrata, danas Muzej Brodskog Posavlja. Svaka od tih građevina pripada drugom stilskom razdoblju. Crkva, izgrađena u monumentalnom baroknom stilu 18. stoljeća, dominira prostorom. Zgrada Magistrata, iz prijelaza 18. i 19. stoljeća, pripada klasicizmu, dok Vatrogasni dom, izgrađen početkom 20. stoljeća, odražava kasni historicizam u rundbogen stilu. Muzej Brodskog Posavlja trenutno se nalazi u fazi renovacije, a završetak obnove planiran je za 2025. godinu, čime će ovaj prostor dodatno obogatiti infrastrukturu grada.
Proteklih godina, Šetalište braće Radića dodatno je revitalizirano. Produženo je 2019. godine za šestotinjak metara, čime se osigurala povezanost od glavnog Trga Ivane Brlić Mažuranić sve do savskog mosta. Radovi, vrijedni 10,2 milijuna kuna, omogućili su stanovnicima i posjetiteljima Slavonskog Broda da uživaju u još ljepšim i ugodnijim šetnjama uz rijeku.
Danas, šetalište predstavlja ne samo povijesno bogatstvo grada, već i omiljeno mjesto za odmor i opuštanje, gdje se miješaju povijest i suvremenost u jedinstvenom spoju arhitekture i prirodne ljepote. Sava, koja je nekad donosila strah, danas je simbol mira, a Šetalište braće Radića svjedok je neprestanog razvoja i povezanosti Brođana s njihovom rijekom.