1323
Prikaza
3
Komentara
SLAVONSKI BROD - Ciklusi se ponavljaju i u gospodarstvu. Uvijek iza rata ide uspon, pa onda pat, svakih pet šest godina netko ide gore netko dole. Firme su nestajale, slijedile potrebe tržišta i sve je to vidljivo na fotografijama izloženim u sklopu ove izložbe. Iz postojećeg arhiva izdvojili smo fotografije kroz koje smo željeli pokazati građanima što se sve učinilo u posljednjih sto godina. Uz one fotografije iz povijesti priču završavamo s ovim zadnjim razdobljem u kojem 16 aktualnih tvrtki koje su svom nazivu nose Đuro Đaković pokazuju ono što sada rade. Kada smo uspoređivali određene pokazatelje, tone, dolare, električnu energiju, današnja proizvodnja i izvoz nisu ništa slabiji nego nekada. - kazao je Darko Katić, član Uprave ĐĐ Montaže na otvorenju izložbe koja je posvećena stogodišnjici metaloprerađivačke industrije u Slavonskom Brodu.
Izložba naziva "Fotografijama kroz povijest i generacije" donosi fotografije koje prikazuju velik broj proizvoda i postrojenja izrađenih te montiranih za domaće i strane kupce u vremenu od 1921. do 2021. godine. Izložene fotografije svjedok su znanja, ali i sposobnosti niza generacija zaposlenika koji su prošli kroz ovu slavonskobrodsku tvrtku. Osim što su fotografije podsjetnik starijim građanima na vremena kada je metaloprerađivačka industrija doživjela svoj vrhunac, one ujedno, istaknuli su organizatori izložbe, žele mlađe generacije upoznati sa širokim spektrom proizvoda iz područja čeličnih konstrukcija, opreme strojeva i vozila te montiranih objekata iz područja energetike, petrokemije i prehrambene industrije.
- Naša je želja da ova izložba bude poruka mladima da u narednim razdobljima i oni budu podrška, da se ovdje zapošljavaju i ostanu te da ovaj gigant tu ostane još sto godina. - poručio je Katić, naglasivši kako je ova izložba ne samo podsjetnik na godine koje su iza nas nego i zahvala tisućama zaposlenika koji su prošli kroz pogone Đure Đakovića i tamo proveli svoj radni vijek zaradivši u pogonima Đure Đakovića svoje mirovine.
- Koristili smo fotografije iz materijala monografije Đure Đakovića što je jedna vrlo korisna baza. Uz to svako je društvo iz svog arhiva izvuklo svoje fotografije. Na kraju smo imali toliko materijala pa je bila potrebna selekcija. Meni su najfascinantnije crno bijele fotografije. Ja kao strojar moram priznati da je fascinantno na izloženim fotografijama vidjeti što smo sve radili 50.-tih i 60.-tih godina. Po svemu ovome posjetitelji mogu vidjeti da imamo što pokazati, ne samo ono što je rađeno u povijesti, nego i da još uvijek imamo što pokazati iz asortimana onoga što se danas radi u Industrijskoj zoni Đuro Đaković - istaknuo je Hrvoje Kekez predsjednik Uprave ĐĐ Grupe.
No, nije Grupa jedina koja sudjeluje u organiziranju velike obljetnice sto godina postojanja nekadašnjeg industrijskog giganta. U organizaciju proslave, koja će biti raspoređena tijekom godine, uključene su sve tvrtke koja u svom nazivu nose predznak Đuro Đaković. Epidemija koronavirusa i mjere koje su uvedene zbog toga spriječili su ih u organizaciji proslave kakvu su prvotno imali na umu, ali su zato svoje programe prilagodili postojećoj situaciji. Uz izdane knjige, nakon izložbe, uslijedit će Akademija, a dozvole li prilike u svibnju bi trebali organizirati i radničke igre.
Metaloprerađivačka industrija dala je neizmjeran doprinos razvoju Slavonskog Broda, ali i cijele domovine i tako postala prepoznatljiv brend koji u sebi sadrži kvalitetu i konkurentnost te je odličan temelj za radne uspjehe novih naraštaja. No, trenutna situacija u Đuro Đaković Grupi čak i za ovakvih obljetnica neminovno nameće pitanje što donosi budućnost te hoće li od ĐĐ ostati samo sjećanje.
- U Grupi je u tijeku proces i ja se nadam da ćemo mi ići putevima Montaže i TEP-a. To su firme u privatnom vlasništvu koje obilježava poduzetništvo i uspješnost i nadam se da ćemo mi, kad govorim u ime Grupe, u ovoj godini obilježavanja stogodišnjice, doći i do onoga što mi želimo u ovom procesu - a to je da imamo većinski privatno vlasništvo, da imamo investitora koji ima tržište, viziju, misiju i proizvode. Ja mislim da je ispred Đure Đakovića, kao Industrijske zone sigurno budućnost koja neće nestati. Ovdje je izložen usporedni dijagram o potrošnja električne energije iz kojeg se da iščitati kako cijela ta Industrijska zona radi punom parom jednako kao i 1986., čak sada trošimo struju i više. Sve su hale pune i u ovome trenutku u ĐĐ Industrijskoj zoni nema ni jedna slobodna hala. - kazao je Kekez izražavajući nadu u bolju budućnost Grupe nego li se to dalo naslutiti kroz posljednjih nekoliko godina.
Ostaje nadati da će se njegova predviđanja i želje ispuniti, kako od svega ne bi ostao tek Nekakav stalni postav ili svojevrstan Tehnički muzej, o kome se razmišlja, a u kojem bi se mogla vidjeti bogata povijest industrijskog diva od kojeg je živjelo tisuće obitelji iz Slavonskog Broda i okolice. A do nekih boljih dana i mogućeg stalnog postava Brođani jučer otvorenu izložbu mogu pogledati do 14. travnja ove godine.
hahaha zanimljivo. Sve su hale pune, troši se jednako ili više nago u najboljim danima...a zapošljava se deset puta manje, proizvodi se deset puta manje i traži se novi vlasnik. Poslje rata prva parola je bila da treba privatizirati jer... Prikaži sve se troši previše i zapošljava previše...tražio se novi vlasnik hahaha. Danas je to Gigant iz prošlosti koji troši jednako a proizvodi i posjeduje deset puta manje...budučnost je poslovna zona ili polovna zona...autopijaca??? Najbolje da se taj dio grada nazove ĐĐ kao što se trgovi nazivaju po velikanima i pusti da ljudi prićaju kako je nekada bio gigant đuro đaković.