SLAVONSKI BROD - Na javni poziv Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za sufinanciranje ugradnje sustava za obnovljive izvore energije u obiteljskim kućama dosad je stiglo 320 prijava, piše Večernji list. Javni poziv vrijedan 12 milijuna kuna objavljen je krajem listopada, a u Fondu kažu da će biti otvoren do konca ove godine ili do iskorištenja sredstava. Vrijednost dosad pristiglih prijava je oko 8,5 milijuna kuna.
U Fondu objašnjavaju kako je, ovisno o području gdje se nalazi obiteljska kuća, moguće dobiti poticaje u rasponu od 40 do 80 posto, odnosno, maksimalno do 35 tisuća kuna s PDV-om za ugradnju sustava na biomasu ili do 45 tisuća kuna s PDV-om za sustave s dizalicom topline.
Razlog zašto bi ovakav moderan i ekološki prihvatljiv način grijanja bio izvrstan izbor za Brođane - dobro je poznat. Zove se „čist zrak". Naime, iako je rašireno mišljenje kako je Rafinerija Brod najveći zagađivač gradskog zraka, činjenica je kako veliku ulogu u njegovu onečišćenju igraju ispušni plinovi automobila (zbog velikog broja putnika na Graničnom prijelazi) te grijanje znatnog broja kućanstava na kruta goriva (takozvano 'klasično grijanje'). Stoga čudi da je ovako zanimljiv Javni poziv ostao u sjeni te nije promoviran ni od Grada niti od Županije. Naime, iako se također radi o grijanju na drva i pelete, riječ je o sofisticiranoj opremi koja ne zagađuje okolinu u tolikoj mjeri.
Uvjeti za dobivanje sredstava prilično su jednostavni - obiteljska kuća mora imati građevinsku dozvolu, više od 50 posto bruto podne površine namijenjene za stanovanje, najviše tri stambene jedinice ili građevinsku bruto površinu manju ili jednaku 600 četvornih metara.
Uz instalaciju sustava za korištenje obnovljivih izvora energije, Fond će vezano za to sufinancirati i izradu glavnog projekta te stručni nadzor. Prema dosad pristiglim prijavama, sufinanciranje kotlova na biomasu odnosno drvo ili pelete traži 86 posto građana, a dizalicu topline njih 14 posto.
- Građani čiji zahtjevi budu potpuni i prihvaćeni na adresu će dobiti Odluku o sufinanciranju i ugovor te imaju rok od 12 mjeseci za ostvarenje svog projekta. - objašnjavaju u Fondu.
Ističu i da u dogovoru s dobavljačem opreme i radova građani troškove mogu podmiriti u potpunosti i tražiti nadoknadu ili mogu podmiriti samo svoj udio, a Fondu dostaviti Ugovor o ustupanju potraživanja, kako bi udio Fonda bio isplaćen direktno dobavljaču opreme i radova. Iz Fonda najavljuju i da će sličan poziv ići tijekom prve polovice iduće godine te će, nakon što se donese potrebna zakonska regulativa, građani uz kotlove na biomasu i dizalice topline moći dobiti sredstva i za solarne sustave.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
PeterTDj03.12.2018. u 09:35
Kako se i moglo pretpostaviti, jučer, pa sinoć i jutros je nastavljeno sa alarmantno visokim zagađenjem brodskog zraka s lebdećim čestica PM10 i PM2.5, ali i benzenom! Tako su jučerašnji dnevni prosjeci lebdećih čestica PM10 i PM2.5 visoko iznad 50... Prikaži sved 50 µg/m3, što je dnevna granična vrijednost za lebdeće čestice PM10. Oba su ta prosjeka u 'crvenom' po HAOP-u i za lebdeće čestice PM10 iznosi 103,1 µg/m3, a za lebdeće čestice PM2.5 82,1 µg/m3 (vidi prilog na FB stranici GI!)! Inače na mjernoj postaji kod Stadiona kraj Save jučer i danas su u kontinuitetu 15-tak sati mjerene visoke koncentracije lebdećih čestica PM10 iznad 100 µg/m3, ali i od 266 µg/m3!!! Dok je na mjernoj postaji na Jelasu najveća koncentracija lebdećih čestica PM2.5 iznosio oko 105 µg/m3! Također su na mjernoj postaji kod Stadiona u kontinuitetu desetak sati mjerene koncentracije benzena iznad 10 µg/m3, pa i od 28 µg/m3, dok je na Jelasu od 17 µg/m3! U isto vrijeme su se i u Rafineriji u Bosanskom Brodu kontinuirano 30-tak sati mjerile visoke satne koncentracije lebdećih čestica PM10!!! Očigledno je da je riječ o prekosavskom zagađenju.
-
PeterTDj30.11.2018. u 19:49
"Onečišćeni zrak je u direktnoj vezi s bolestima opasnim po život. Procijenjeno je da svake godine bolesti uzrokovane zagađenim zrakom uzrokuju smrt oko devet miliona ljudi (svaki šesti umrli) u svijetu. Od tog broja, oko 600.000 su djeca mlađa od... Prikaži sved pet godina. Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, po broju umrlih od bolesti izazvanih nečišćenim zrakom Bosna i Hercegovina je najgora u Europi i druga najgora zemlja na svijetu, iza Sjeverne Koreje... ". ("Clear the Air for Children", UNICEF (2016.))
-
PeterTDj30.11.2018. u 12:14
U posljednje vrijeme vrlo često krivo se tumače neke istine o brodskom zagađenju. Tako smo danas u gornjem članku mogli pročitati ovu vrlo konstruktivno kreiranu rečenicu: “... iako je rašireno mišljenje kako je Rafinerija Brod najveći zagađivač gradskog zraka, činjenica... Prikaži svenica je kako veliku ulogu u njegovu onečišćenju igraju ispušni plinovi automobila te grijanje znatnog broja kućanstava na kruta goriva…” ( http://www.sbplus.hr/slavonski_brod/gospodarstvo/ostalo/dobro_rjesenje_i_za_cisci_zrak_u_slavonskom_brodu.aspx ). Nažalost, neovisno da nitko ne može poricati postojanje onečišćenja zraka od “ispušnih plinova automobila i grijanja znatnog broja kućanstava na kruta goriva”, tu su se zlorabile neke činjenice u usporedbi sa zagađenjem zraka iz Rafinerije, ali i s drugim prekosavskim onečišćenja.
-