6603
Prikaza
0
Komentara
NOVA GRADIŠKA – Uz puno truda, rad i odricanja, te bez želje za bogaćenjem preko noći, u Slavoniji se, unatoč svim problemima, može živjeti od poljoprivrede. Barem tako svjedoči priča obitelji Matijašević koja se, kako piše radiong, još od 2006. godine ozbiljno bavi poljoprivredom. Sve je krenulo tri godine ranije, kada su se, doselivši se u Dragalić, počeli se baviti ratarstvom, svinjogojstvom i konjogojstvom.
I dok se suprug najviše bavi ratarstvom, djeca i ja smo okrenuti svinjogojstvu i konjogojstvu, s kojim smo krenuli prvi iz ljubavi da bi s vremenom preraslo u posao. I svinje smo počeli prvo uzgajati za vlastite potrebe, a onda smo godinama povećavali broj – za radiong o samim početcima govori Katica Matijašević.
Dodaje kako pandemijom koronavirusa nisu imali probleme jer su se prilagodili situaciji pa su svoje proizvode slali poštom i prodavali putem društvenih mreža. - Ratarski poslovi odvijali su se bez problema. Prodaja suhomesnatih proizvoda i mesa posljednjih je mjesec dana dobro išla putem društvenih mreža. Snašli smo se. – govori Katica Matijašević čiji je sin već četiri godine u Njemačkoj no planira se vratiti kući do kraja godine kako bi nastavio posao na obiteljskom imanju. Kćer Kristina ima 17 godina i obožava raditi na polju, kako kaže, ništa joj nije problem. Uživa u svim fazama, od sjetve do žetve, a napose u konjima koji su joj velika ljubav.
- Kćer je završila za kuhara i trenutno radi, druga je učenica Poljoprivredne škole, na njima je odluka što žele raditi u budućnosti, a mi bi naravno voljeli da ostanu na OPG-u. Sve poslove obavljamo u krugu obitelji, imamo sreću da djeca vole život na selu i pomažu u svim poslovima. - dodala je Katica.
Na 90 hektara zemlje uzgajaju ječam, kukuruz, soju, repicu, žito, a problem stvara zemlja u najmu. - Isplati se, ne računamo svoj rad jer tko je naučio raditi na zemlji od poljoprivrede može živjeti. Nadamo se da će se riješiti ta situacija sa zemljom i plaćanjem najma. Zadovoljni smo s poticajima, bez njih bi bilo puno teže raditi i širiti gospodsrstvo. - zaključila je Katica Matijašević, čija djeca vole život na selu i pomažu u svim poslovima.
Odlazi se iz cijele zemlje, napose iz Slavonije. S područja Brodsko-posavske županije u prvih devet mjeseci prošle godine, prema podatcima MUP-a, privremeno se odselilo 2157, a trajno 247 osoba. Nešto manje nego li godinu ranije, ali, ipak, još uvijek veliki broj. Većina ih, kažu, odlazi jer nemaju posla. Tim više raduje svaka priča koja govori o onima koji su odlučili ostati i koji su svojim trudom, radom i zalaganjem uspjeli opstati te o odlasku ne razmišljaju. Zajedničkim trudom, radom i zalaganjem ova je obitelj iz Dragalića, jedna od onih, koja svojim primjerom pokazuje kako se iz Slavonije ne mora nužno otići trbuhom za kruhom. Jer i u njoj se može živjeti od zemlje i poljoprivrede. Samo treba htjeti i treba biti uporan te spreman boriti se. Oni se, za svoj hrvatski san, bore i za sada uspijevaju u tome.