2376
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD / NOVA GRADIŠKA - Nakon što je u Slavonskom Brodu prije pet dana održana svečana promocija prve slavonskobrodske generacije magistara sestrinstva Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo, u sastavu osječkog Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, jučer je u Novoj Gradiški tamošnji odsjek Studija sestrinstva iznjedrio svoje prve diplomante.
Ukupno 51 prvostupnika sestrinstva tamo su promovirali dekan prof. dr.sc. Aleksandar Včev, prodekan za nastavu i studente prof. dr. sc. Branko Dmitrović te prof. dr. sc. Davorin Đanić voditelj preddiplomskog sveučilišnog studija Sestrinstva u Novoj Gradiški, koji je prvostupnicima i uručio diplome.
Jedna od onih koja je uspješno svladala studij je i zaposlenica Zavoda za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije, Božica Šimunović, koja je istaknula kako je studiranje uz rad prilično veliki izazov pa je tim sretnija što su je volja i uloženi trud doveli do konačnog rezultata koji ju je doveo do stepenice više u njenom dosadašnjem zvanju medicinske sestre.
- Školujemo visoko stručne kadrove po uzoru i receptu akademika Štampara koji je iz ovih krajeva. Znači medicinske sestre koje imaju široku naobrazbu, koje poznaju procese rada rukovođenja u zdravstvu, ali isto tako koje su sposobne da vode i određene poslove u obrazovanju. Mislim da je ovo velika stvar i na radost fakulteta i Brodsko-posavske županije i Nove Gradiške, konkretno u ovom slučaju, da je izašla prva generacija i da na taj način stvaramo preduvjete, s obzirom na to da ovdje imamo bolnicu više od 100 godina, da u toj bolnici mogu biti zaposleni vrhunski kadrovi - kazao je, piše radiong, dekan Včev.
Dodao je kako je ovo i preduvjet stvaranja ozračja za ostanak mladih i sposobnih ljudi, s kojima se u Slavoniji svakodnevno susrećemo. Upravo su zdravstvene djelatnosti te koje možda i najviše osjećaju odlazak mladih kadrova. Doduše prema podatcima iz ožujka ove godine, a koje je objavio lokalni portal novagra, u novogradiškoj bolnici većih problema s odlaskom kadrova nisu imali, za razliku od slavonskobrodske bolnice koja je, primjerice, u 2017. u odnosu na prethodnu godinu, imala 30-ak djelatnika manje. Ipak, kada su u pitanju medicinske sestre i tehničare taj nedostatak popunjavaju uspješno s obzriom na to da se na natječaj javljaju kandidati, što u drugim sredinama i nije tako.
Primjerice u ovom trenutku na stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje aktivno je 15 oglasa iz oblasti zdravstvene djelatnosti. Tako u slavonskobrodskoj bolnici traže 14 medicinskih sestara, jednu primalju i šest prvostupnika sestrinstva, a u Domu zdravlja jednu medicinsku sestru, odnosno tehničara. U Novoj Gradiški Zavod za javno zdravstvo i Ustanova za njegu u kući traže po jednu medicinsku sestru/tehničara, a aktivni su i oglasi za liječnike.
Preduvjeti za ostanak kadra iz oblasti zdravstva se stvaraju. Od stipendiranja studenata medicine i njihova 'vezanja' ugovorom za rad na ovom području, preko ustanova i programa za više i visoko obrazovanje, do ulaganja u sofisticiranu opremu kakvom se radi u puno većim centrima od brodske i gradiške bolnice. Hoće li to pratiti i ostala područja bitna za ostanak i život u sredini u kojoj trenutno jesu, teško je reći. Ono što je sigurno je da bez tih popratnih pozitivnih pomaka u svim oblastima življenja, teško će se uspjeti zadržati onoga tko je naumio otići.