SLAVONSKI BROD - Prije dva tjedna iz Uprave Općine Velika Kopanica, mještanima je upućena obavijest kako je strogo zabranjena upotreba herbicida na javnim površinama te kako će oni koji na takav način budu uništavali korov i drugo samoniklo raslinje, biti prijavljeni Inspekciji, a potom i kažnjeni.
Pregledavajući tada Zakon o komunalnom gospodarstvu drugih gradova i općina, saznali smo kako je takvo ponašanje zabranjeno diljem Lijepe Naše. No, potaknuta upravo tom pričom javila se građanka koja ne zna komu se obratiti u konkretnom slučaju koji je opisala, a koji se tiče upotrebe pesticida u privatnim dvorištima.
- Susjeda redovito određenim pripravcima šprica travu u svom dvorištu. Radi se o velikom komadu zemlje. Stara je i teško joj je održavati i kositi toliki prostor pa je lakše sve politi tekućinom koja ubija svaki trag života. Rezultat je spaljena zemlja koja izgleda apokaliptično, posebice u usporedbi sa susjednim dvorištima koja se zelene. No, estetski dio problema nije najveći. Naime, kako se moje dvorište i parcela nalaze na nižoj razini od susjedne, naravno da oborine taj otrov ispiru i nose dalje, uglavnom na moj dio zemlje. Zvala sam u Općinu, ali su me uputili na Poljoprivrednu inspekciju. Ne znam kako doći do njih i komu se obratiti. - poručila je stanovnica Bukovlja.
Kako je putem ureda Brodsko-posavske županije saznao SBplus, za takve je slučajeve uistinu nadležna Poljoprivredna inspekcija na koju su nas uputili telefonski, preko broja 035/ 411 789. Dostupni su za građane, no ne i za medije koji se za informacije moraju obratiti višim instancama. U Brodsko-posavskoj županiji troje je inspektora stacionirano u Slavonskom Brodu i jedan u Novoj Gradiški.
Njihovo je djelovanje sada dio poslova Državnog inspektorata, odnosno, ta Inspekcija više nije pod nadležnošću Ministarstva poljoprivrede, tako je u cijelom sustavu informiranja i dalje blagi kaos. Vjerojatno zbog te promjene nadležnosti, do brojeva osoba koje su u pojedinim gradovima odgovorne za ovakva pitanja, vrlo je teško doći (pretraživanjem interneta) pa većina građana, najvjerojatnije, prema uputi kakvu je dobila i naša sugovornica, najprije zove Upravni odjel za poljoprivredu Brodsko-posavske županije koji je, nasreću, uvijek spreman pružiti informacije o daljnjem postupanju. Na internetskoj stranici Državnog inspektorata, pak, navedena je tek općenita adresa e-pošte, prijave@dirh.hr, na koju građani mogu podnositi sve prijave, dok sve ostale poveznice za poljoprivredne inspektore vode na potpuno neinformativna mjesta. No, kako je naglašeno, stranica je i dalje u procesu uređenja. U svakom slučaju, jasno je kako je puno jednostavnije obratiti se oko takvih problema nekomu u svojoj lokalnoj zajednici, umjesto upućivanja poziva u Zagreb. Naposljetku, u svakom je dijelu Županije netko ionako nadležan za to.
Zadatak te Poljoprivredne inspekcije, između ostalog, kontrola je pravilne primjene sredstava za zaštitu bilja. Pritom se inspektori vode 'Zakonom o održivoj uporabi pesticida' te 'Zakonom o provedbi Uredbe (EZ) br. 1107/2009 o stavljanju na tržište sredstava za zaštitu bilja' te odlučuju je li u slučajevima poput opisanog korišten zabranjeni herbicid.
Svako sredstvo, pa tako i pesticidi, imaju svoju uputu o primjeni koju je važno pročitati i koje se građani moraju pridržavati. Osim toga, poznato je kako do takvih opasnih sredstava ne mogu doći svi, odnosno, njihova je prodaja ograničena na profesionalne korisnike. Nemamo podatke je li tako uistinu na tržištu.
Ipak, važno je naglasiti kako postoje pesticidi namijenjeni neprofesionalnim korisnicima koji se smiju prodavati u trgovačkim i vrtnim centrima, cvjećarnicama i sličnim prodavaonicama. No, pitanje je koliko takvi proizvodi zemlji mogu napraviti štetu prikazanu na fotografiji koju nam je priložila čitateljica. S obzirom na blizinu granice s Bosnom i Hercegovinom, žiteljima Brodsko-posavske županije nabava je takvih, u Europi možda i zabranjenih, sredstava znatno olakšana, čak i ako je uvoz istih zakonom zabranjen pa je moguće kako upravo 'preko' mnogi kupuju sporne herbicide.
Jesu li korištena sredstva za zaštitu bilja registrirana i odobrena za promet i primjenu u Republici Hrvatskoj moguće je provjeriti OVDJE. Ako se u tražilici, polju „Uporaba" odabere „amaterska", kao rezultat pretrage bit će prikazan popis sredstava za zaštitu bilja koja su trenutno odobrena za amatersku uporabu i samo ta sredstva mogu se kupovati bez potvrde o položenom ispitu za sigurno rukovanje i pravilnu primjenu pesticida, odnosno bez važeće iskaznice.
Ako je susjeda u borbi s travom koristila neko od sredstava koje nije na navedenom popisu, postupila je protivno zakonima te za to može biti kažnjena. I to prilično strogo. Članak 33. Zakona o održivoj uporabi pesticida kaže kako će se „novčanom kaznom od dvadeset do pedeset tisuća kuna kazniti pravna osoba ako kupi, posjeduje ili koristi pesticid namijenjen profesionalnim korisnicima". Za fizičku je osobu ta kazna od dvije do petnaest tisuća kuna.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
veles23.07.2019. u 18:12
ee, ivomarkic.... čitaj dva puta, komentiraj jednom. Ovjde nije riječ ni o Općini Velika Kopanica, niti o Slavnonskom Brodu, već u mještanki Bukovlja...koja se javila u Općinu Bukovlje pa su je uputili u Poljoprivrednu inspekciju... A tebi iz svake paštete... Prikaži svee ispada Općina Velika Kopanica... joj, joj
-