5916
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Premda je u ponudi već od lipnja, lubenica kao jedna od najtraženijih ljetnih delicija i dalje drži cijenu, pa za kilogram još uvijek moramo izdvojiti četiri kune. Kako je uglavnom riječ o gigantskim sočnim i slatkim nezamjenjivim ljetnim plodovima, ako iz bilo kojeg razloga ne želimo kupiti rezanu lubenicu, moramo biti spremni izdvojiti pedesetak kuna za ovu poslasticu, što nije malo, kada su u pitanju skromne plaće a posebice mirovine.
Premda ih po gradu i selima ima u prodaji na svakom koraku, čini se da dobro idu. Od početka ljeta, prodaje ih Ivan i u Bukovlju, (skretanje prema nadvožnjaku i Gradu), a kaže da su proizvedene u Slobodnici. Veli da su, na imanju Ivice Lamešića, sada već na izmaku.
Ovu nezaobilaznu namirnicu, koja se inače tijekom cijele godine može naći u trgovačkim centrima, najbolje je, kažu stručnjaci, konzumirati upravo ljeti, kada im je sezona.
Iako će mnogi kazati da je lubenica izvrsno ljetno voće, ona ja zapravo povrće - poput bundeve, krastavca i tikve. Jednostavno pravilo kaže da je povrće plod jednogodišnje biljke, što znači da se svake godine mora saditi ponovo, dok je voće plod višegodišnjih biljaka.
Kako bilo, najslađe je to povrće, vrlo je zdravo i bogato hranjivim mineralima, a željeza ima koliko i špinat. Osim što sadrži puno vode, lubenica je također izvrstan izvor vitamina C, vitamina A, kalija i magnezija, a ima samo 30 kcal na 100 g, pa pomaže pri mršavljenju i održavanju željene tjelesne težine. Odličan je diuretik i stimulira rad bubrega te pogoduje izbacivanju toksina iz organizma. Sadrži kalij i magnezij, minerale koji su poznati po tome što pomažu kod reguliranja krvnog tlaka.
Lubenica je, kažu, i odličan izvor vitamina B1 – koji sudjeluje u proizvodnji energije.
A za osobe sa slabim libidom, to je savršena slastica. Naime, lubenica sadrži fitokemikaliju citrulin koja ima svojstvo opuštanja krvnih žila čime utječe na libido. U 120 grama lubenice nalazi se čak 150 miligrama citrulina.
Kao omiljenu poslasticu u mnogim zemljama je jedu cijelu, uključujući i koru. U Kini i Rusiji primjerice, čak ju i kisele – što je još jedan dokaz kako je riječ o povrću.
Koštice lubenice također su korisne. Bogat su izvor magnezija, fosfora, kalija i drugih minerala, a u azijskoj medicini koriste ih za čišćenje bubrega i u druge medicinske svrhe.
Edgar Cayce posebno preporučuje čaj od sjemenke lubenice osobama koje imaju bubrežne kamence kao i za čišćenje bubrega.
Da biste ga pripremili, potrebna je jušna žlica sjemenki lubenice, koje prethodno treba samljeti ili isjeckati.
Sjemenke treba preliti s pola litre kipuće vode i ostavite da se čaj ohladi. Zatim procijediti i odmah popiti. Ako je moguće, uvijek treba pripremiti svježi čaj, koji se pije tri puta tjedno, a može se piti i više puta na dan.
Među zanimljivostima se može naći i da se u Kini koštice lubenice prže te poslužuju kao grickalice.
Postoje oprečna mišljenja o tome treba li prerezanu lubenicu držati u frižideru ili ne. No, čini se da prevladavaju sugestije kako se nakon „otvaranja" lubenica ipak treba čuva u frižideru.
Ovo zdravo povrće podrijetlom iz tropske Afrike, vrlo uspješno se uzgajaju i u Europi, gdje prednjače Grčka, Makedonija i Bosna i Hercegovina, a čini se sustiže ih i Hrvatska.