Jedna od tema redovite emisije za poljoprivredu i poljoprivrednike na nacionalnoj televiziji „Plodovi zemlje" danas su bile - lubenice. Prolazeći brodskim ulicama, na uobičajenim mjestima zamijetio sam priređene štandove za prodaju ovog sezonskog voća, no još uvijek su prazni. Kako će ovih dana biti u velikoj količini (po još nepoznatoj cijeni) nuđene, a bez njih ljeto je nezamislivo, vrijedi se podsjetiti što znamo i ne znamo o ovom voću.
Rashlađena osvježava - čuvana na sobnoj temperaturi liječi
Znanstvenici iz američkoga Ministarstva poljoprivrede ispitali nekoliko popularnih vrsta lubenica skladištenih četrnaest dana na 21, 13 i pet °C. Cijele lubenice čuvane na 21 °C, što približno odgovara sobnoj temperaturi u rashlađenim zgradama, u usporedbi sa svježe ubranim lubenicama, imaju puno više hranjivih tvari - oko 40 posto više likopena (antioksidans koji daje crvenu boju, kao i rajčicama, a može spriječiti srčane bolesti i neke vrste raka i štiti krvne žile) od 50 do 139 posto više betakarotena, (tijelo ga pretvara u vitamin A) a bogate su L-citrulinom (bitnim u stvaraju dušikovog oksida – plina koji proširuje krvne žile). Osim što sadrži velike količine navedenog vitamina A te B i C, bogata je vodom i (oko 92 posto) i pomaže u regulaciji tjelesne težine jer ne sadrži puno kalorija.
Jako rashlađene lubenice osvježavajuće su i ukusne, ali nisu toliko hranjive kao one koje se čuvaju na sobnoj temperaturi, izvijestili su. Znanstvenici su se posebno posvetili karotenoidima, antioksidansima koji se uspješno bore protiv oštećenja prouzročenih suncem, kemikalijama i svakodnevnim životom.
Sve lubenice koje smo koristili u studiji ubrane su zrele - napisali su istraživači, dodajući kako njihovo otkriće pokazuje da lubenice nastavljaju proizvoditi hranjive tvari i nakon berbe te da hlađenje usporava taj proces.
Lubenica nakon berbe može trajati četrnaest do 21 dan ako se čuva na trinaest °C", a niskim temperaturama (oko pet stupnjeva) lubenica se počinje kvariti nakon tjedan dana - napisali su istraživači.
Odlična pomoć kod hipertenzije
Visoki tlak (arterijska hipertenzija) udvostručuje rizik smrtonosnog srčanog ili moždanog udara i najčešće je postavljana dijagnoza. Ako je sistolički tlak 140 mm Hg ili viši, a dijastolički 90 mm Hg ili viši tijekom dva mjerenja zaredom u stanju mirovanja, tada govorimo o povišenom tlaku. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, 44,2 posto odraslih Europljana ima arterijsku hipertenziju, a u Hrvatskoj je početkom stoljeća 37,5 posto odraslih imalo povišen krvni tlak.
Istraživači Sveučilišta u Floridi su skupini ispitanika s prehipertenzijom (granično stanje povišenog tlaka) davali šest grama ekstrakta lubenice L-citrulina kroz razdoblje od šest tjedana. Ustanovili su kako se stanje popravilo kod svih ispitanika, bez ikakvih nuspojava. Međutim, kvaka je u tome što su ispitanici uzimali ekstrakt koji je u stvarnosti jednak jednoj i pol lubenici!
Ulični štandovi
Dakle, voće kojeg su, kako danas u HTV-ovoj emisiji „Plodovi zemlje" kažu proizvođači iz Doline Neretve, ovog ljeta proizveli u velikim količinama i s najboljom svjetskom kakvoćom, je osvježavajuće i zdravo, a sezona mu počinje i na brodskim uobičajenim prodajnim mjestima. Onaj tko iz lubenice želi izvući najviše zdravstvenih dobrobiti, kupit će ju kod uličnih prodavača i neće ju čuvati u frižideru osim – ako nije prerezana. Oni koji se žele osvježiti, mogu ju rashladiti će prije samog konzumiranja.
(Znanstveni podaci prema: Ordinacija)
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -