2712
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Gradska uprava privela je kraju projekt obnove jednog od kapitalnih objekata u Slavonskom Brodu. Projektom, koji je započeo 1. travnja 2020., a traje do 28. prosinca 2022., u partnerstvu s gradskom Razvojnom agencijom, obnovljen je zapadni dio sjevernog kavalira Tvrđave, ukupne površine 1.686,90 kvadratnih metara.
Cilj je ovoga zahvata, koji košta 21.140.760,08 kuna, od čega je 17.969.000,00 kuna ili 85 posto bespovratnih europskih sredstava, osposobljavanje prostorija u spomenutom objektu za rad budućeg edukativno-mulitmedijskog centra. Njega će sačinjavati informacijski centar, izložbeni prostor, prostor virtualne i proširene stvarnosti, multimedijalna i prezentacijska dvorana te, na katu, Centar za nematerijalnu baštinu i Zvjezdarnica „Brod“.
Sve će te funkcionalne prostorije biti opremljene najmodernijim informacijsko-komunikacijskim tehnologijama, kojima će se Brođanima i gostima prezentirati razni inovativni edukativni sadržaji.
- Projekt se provodi u okviru operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014. - 2020.“, u sklopu obnove 'brownfield' lokacije, a to su nekadašnja vojna i industrijska područja - objasnila je Anita Citerbart, samostalni upravni referent za pravne poslove Grada, u svom rezimeu tridesettromjesečnog projekta. Njime je, kako je istaknula, ostvaren značajan doprinos iskorištavanju kulturnog i turističkog potencijala Tvrđave, zaštićenog kulturnog dobra od nacionalnoga značenja, upisanog i u Registar dobara.
Obnavljati spomenik kulture star tri stoljeća, nije isto kao činiti to isto na objektima iz prošlog ili ovoga stoljeća.
- Radove na objektu, u razdoblju od 16 mjeseci, izvodila je tvrtka „HSB-Gradnja“ uz stručni nadzor osječke tvrtke Respect-ing. S obzirom na to da se radilo o objektu koji je kulturno dobro, radovi su se izvodili uz smjernice i suradnju s Konzervatorskim odjelom u Slavonskom Brodu. Rekonstrukcija i prenamjena objekta uključivala je radove na vodovodu i kanalizaciji, električnim instalacijama i strojarske radove - predstavila je referentica same radove, dodavši da se, izgradnjom panoramskog dizala, vodilo računa i o osobama s invaliditetom i smanjenom pokretnošću.
Koliko je to bio složen posao, najbolje je posvjedočio Vjekoslav Galić, vlasnik tvrtke izvođača radova.
- Imali smo posla s teškim oštećenjima, npr. onima od avionskih bombi iz Domovinskg rata, a i netaknuti dio bio je u izrazito lošem stanju. Sanacija je bila vrlo zahtjevna jer je statika zgrade bila upitna, pa su radovi, s naše strane, trajali nešto više od godinu dana. Unatoč svemu, odrađeni su uspješno i mislim da će objekt biti jedan od reprezentativnijih ne samo u gradu nego i regiji - kazao je građevinac, kojemu su, kako je priznao, najstariji objekti koje je sanirao prije Tvrđave, bile moderne zgrade iz 60-ih prošloga stoljeća.
Građevinski radovi na kavaliru predstavljaju prvi dio projekta.
- Sada slijedi faza opremanja, kako bi objekt u potpunosti služio predviđenoj namjeni - najavila je referentica Citerbart sljedeće poduhvate, među kojima će građanima jedno od zanimljivijih biti postavljanje teleskopa.
- Vjerujemo da će zvjezdarnica biti jedna od najvećih atrakcija grada - kazala je dogradonačelnica Marina Martić Puača, istaknuvši da se s opremanjem žuri kako bi se građani sa svim spomenutim sadržajima imali priliku što prije upoznati. To je potvrdila i viša stručna referentica za gradske projekte, Aleksandra Udovičić Kalmar.
- Provedba faze opremanja upravo je u tijeku. I ona se financira iz istog operativnog programa. Rokovi su nam okvirni jer nikad ne možemo predvidjeti potencijalne poteškoće. Zato ne mogu precizno reći kada će građani moći posjetiti, na primjer, zvjezdarnicu, osim da će to svakako biti u 2023. godini.