1356
Prikaza
0
Komentara
OSIJEK - Projekt biciklističke rute Europske Amazone povezuje pet susjednih zemalja, a uključuje i područja najvećih slatkovodnih bisera Europe među kojima se jedan proteže i uz Osijek. S obzirom na to da projekt igra veliku ulogu u razvoju cikloturizma Hrvatske, odlučili smo istražiti rutu rezervata koji sadrži mnoga ekološka bogatstva te intervjuirati višu savjetnicu osječke Javne ustanove Županijske razvojne agencije Osječko-baranjske županije, Adelu Sadiković.
„Europska Amazona” – „Mura-Drava-Dunav”
Kao što službena stranica navodi, Europska Amazona je prvi svjetski UNESCO-v prekogranični rezervat biosfere "Mura-Drava-Dunav” koji pokriva površinu od oko milijun hektara te spaja vrijedne kulturološke krajolike Austrije, Slovenije, Mađarske, Srbije i Hrvatske. Ovaj rezervat uključuje više od deset zaštićenih područja koja naglašavaju njezinu ekološku važnost, a među njima se nalazi svjetski poznati Park prirode „Kopački rit” na ušću Drave i Dunava, Regionalni park „Mura-Drava” u Hrvatskoj, Specijalni rezervat prirode „Gornje Podunavlje” u Srbiji te Nacionalni park „Dunav-Drava” u Mađarskoj kao i Natura 2000 područja u Sloveniji i Austriji. Vodeći partner u projektu je Zavod Iskriva iz Slovenije, a konzorcij čini 15 partnera te 11 pridruženih partnera. „Europska Amazona ima veliki potencijal da proglašenjem UNESCO-a sljedeće godine postane prvi petodržavni rezervat biosfere „Mura-Drava-Dunav.” - naglašava Adela Sadiković, viša savjetnica Javne ustanove Županijske razvojne agencije Osječko-baranjske županije koja je jedan od partnera.
Razvoj biciklističke rute
U suradnji s međunarodnim turističkim stručnjacima, stručnjacima za biciklističke rute i lokalnim partnerima, Svjetska organizacija za zaštitu prirode (WWF) i EuroNatur razvili su 2015. godine koncept biciklističke rute „Europske Amazone". Nakon što su ministri zaštite okoliša svih pet zemalja potpisali deklaraciju o uspostavi prekograničnog rezervata biosfere 2011. godine, provedba projekta u okviru programa Interreg Danube Transnational Programme dogodila se 2018. godine, a trajat će sve do svibnja 2021. godine.
Ruta duga 700 kilometara počinje na rijeci Muri u općini Mureck (Austrija), a zatim se nastavlja Dravom i na kraju dovodi putnike do vlažnih staništa Dunava na graničnom trokutu Hrvatske, Mađarske i Srbije. Posebnost ove biciklističke rute leži u činjenici da je uspostavljena na području Europske Amazone. Sadiković ističe: „Cilj je ovoga projekta razviti novu biciklističku rutu koja će ići kroz najljepša zaštićena prirodna područja iz svih pet zemalja te koja će poticati održivi razvoj, odnosno, razvoj turizma bez uništavanja prirode i okoliša. S obzirom na slabu naseljenost i nerazvijenost riječnih područja, bilo nam je vrlo važno uključiti lokalno stanovništvo kako bi i oni sami profitirali na temelju razvoja cikloturizma.” Takav aktivan oblik turizma podrazumijeva vožnju biciklom, odnosno, obilazak određenog turističkog lokaliteta ili destinacije vlastitim ili iznajmljenim biciklom.
Ruta Osječko-baranjske županije
Biciklistička staza označena je prometnim znakovima, a podijeljena je na dionice. Uz rutu su postavljene info-ploče s kartom staze i izdvojenim "must see” mjestima određene dionice koje uključuju prirodne i kulturne znamenitosti. Za Brođane je najbliža dionica Donji Miholjac-Osijek koja preporučuje Regionalni park Mura-Drava, spomenik prirode Biljsko groblje, palaču Gutmann u Belišću, dvorac Normann-Prandau u Valpovu te Tvrđu (utvrdu) u Osijeku. Posjetioci, usto, imaju mogućnost putem web stranice rute pronaći popis smještaja, restorana i slično, a trenutno je u razvoju i Booking centar koji će isplanirati cijelo putovanje te olakšati zainteresiranim turistima snalaženje u prostoru i pronalazak raznih atrakcija. S obzirom na pandemiju koronavirusa koja je svima pomalo poremetila planove, uspostavljena infrastruktura biciklističke rute Osječko-baranjske županije svoje će rezultate pokazati nakon što sve dionice obilježe svoju rutu i nakon što se sklope partnerstva s lokalnim dionicima. Sadiković ističe: „Veoma se nadamo da će oni prepoznati vrijednost rute i ovog nevjerojatnog projekta.”
„Drava je srce Europske Amazone”
Adela Sadiković primjećuje da je u Hrvatskoj, za razliku od ostalih zemalja Europske unije, cikloturizam nedovoljno razvijen stoga se nada da će ovaj projekt privući cikloturiste iz brojnih zemalja: „Kroz razna događanja pokušavamo promovirati biciklističku rutu Europske Amazone pa tako već protekle tri godine u suradnji s Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Osječko-baranjske županije obilježavamo Međunarodni dan rijeke Drave koja je srce Europske Amazone i biciklijadu. S obzirom da biciklistička ruta pruža cikloturistima iskustvo koje nikada neće zaboraviti, pokušavamo ih istovremeno osvijestiti o mnogobrojnim vrijednostima Drave te ih potaknuti na zaštitu okoliša.”
Europska Amazona dobiva svoj nastavak
U srpnju 2020. godine započeo je i nastavak projekta Europske Amazone pod imenom Amazing Amazon of Europe kojeg će provoditi Odjel za turizam, kulturu i sport Osječko-baranjske županije. Taj će projekt dodatno promovirati ideju o održivom razvoju, a time i biciklističku rutu te će, istovremeno skenirajući postojeće stanje, donijeti mnoge inovacije za unapređenje razvoja turističkih regija. „Partner Arctur iz Slovenije već je razvio jedan takav inovativni model koji će bez dvojbe učiniti brend vidljivijim za lokalno, ali i za europsko stanovništvo.” - govori za SBplus Adela Sadiković.