1284
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Slavonski Brod, u suradnji s Privrednom komorom Srbije, predstavništvom HGK u Beogradu, Sveučilištem u Slavonskom Brodu i Brodsko-posavskom županijom, organizirala je danas poslovne susrete članova Strukovne grupe metaloprerađivačke industrije. Za susret je pripremljen i zanimljiv katalog u kojemu su predstavljene brodsko-posavske tvrtke iz te grane gospodarstva.
Susreti su održani u Slavonskom Brodu, u Mesićevoj ulici, gdje se nalazi prostor Županijske komore. Poduzetnici iz Srbije iz djelatnosti metaloprerađivačke industrije predstavili su svoje poslovanje, predstavnici Privredne komore Srbije mogućnost ulaganja i osnovne makroekonomske pokazatelje u Republici Srbiji, predstavnici Centra za razvoj Brodsko-posavske županije analizu stanja u poduzetničkim zonama na području Brodsko-posavske županije i djelatnici HGK – Županijske komore Slavonski Brod gore spomenuti katalog članica Strukovne grupe metaloprerađivačke industrije HGK – Županijske komore Slavonski Brod i HGK – Županijske komore Požega.
Predstavnici komore iz susjedne nam zemlje objeručke priihvačaju suradnju.
- Inicijativa HGK - Županijske komore Slavonski Brod je divna. Danas povezujemo metaloprerađivački sektor Srbije i Hrvatske. Važno je da kao dvije komore radimo na skraćivanju lanaca opskrbe. Kroz COVID smo imali geostrateške promjene pa nesretni rat u Ukrajini… iz čega smo naučili lekciju da smo upućeni jedni na druge te da trebamo supstituirati naše uvoze i intenzivirati suradnju. Čak 4.500 kompanija iz Srbije surađuje s hrvatskim kompanijama.
Brojke vezane za čekanja na granicama naprosto zaprepašćuju. Čak 26 milijuna sati godišnje čeka se na granicama između zapadnog Balkana i Europske unije. S direktnim i indirektnim troškovima jedan sat čekanja košta 30 eura, čime cifra sredstava 'bačenih u vjetar' raste na oko milijardu eura (nepotrebnih) gubitaka.
- Dvije komore prepoznale su interes za revitalizacijom željezničke pruge prema Europi i Bliskom Istoku. Putnici i robe moraju do destinacije dolaziti brže. Danas na tomu radimo na županijskom nivou. - dodao je Radovanović.
- Osnovna djelatnost nam je vruće pocinčavanje čeličnih konstrukcija postupkom potapanja. Dio smo slovenske Maksim Grupe sa sjedištem u Celju i najveći smo pogon za taj posao u jugoistočnoj Europi. Godine 2010. smo bili najveća investicija u našoj regiji, s oko 22 milijuna eura. Zapošljavamo više od 110 ljudi. Jedinstvenim nas čini dimenzija našeg cink-kotla. Veličina komada koji možemo pocinčavati je radne dužine 13.750 mm, širine 1.700 mm, a visine odnosno dubine 3.200 mm, dok težina pojedinačnog komada može biti do deset tona. Surađujemo s nekoliko slavonskobrodskih firmi. Došli smo pokazati što možemo, prezentirati se i sklopiti nove poslove. - pojasnio je Dejan Dejanović, predstavnik Metal-Cinkare iz Inđije.
- Na našem području registrirano je 35 poduzetničkih zona, od čega je 21 aktivna. Dugogodišnja tradicija u prerađivačkoj industriji daje dobar potencijal za daljnji razvoj gospodarstva, a drugi je bitan čimbenik geostrateški položaj Brodsko-posavske županije. Zone su podijeljene u četiri kategorije - mikro, male, srednje i velike. Na području županije su tri velike zone, dakle, one preko sto hektara. U Slavonskom Brodu, Novoj Gradiški i na području općine Gornja Vrba. U 21 zoni djeluje oko 260 poduzeća u kojima radi više od 7200 ljudi. Ukupan broj radnika koji rade u prerađivačkom i građevinskom sektoru te logistici je oko 21 tisuća pa to znači da je njih gotovo 30 posto zaposleno upravo u zonama Brodsko-posavske županije. - kazao je direktor CTR-a, Damir Mirković.
- Gospodarstvo Brodsko-posavske županije je u 2022. godini završilo poslovanje s konsolidiranom dobiti od 860 milijuna kuna. To je rezultat koji ćemo vrlo brzo povećati, što će biti vidljivo kad dobijemo brojke za 2023. Promatramo li Hrvatsku i Srbiju - posebice nakon pandemije koronavirusa - došlo je do značajnog povećanja robne razmjene. Podatak za 2023. godinu pokazuje da se promet između Republike Srbije i Brodsko-posavske županije povećao za četiri puta. Došli smo do velikih 60 milijuna eura robne razmjene. U tomu je prilika zajedničkog povezivanja, korištenja proizvodnog potencijala, rješavanja zajedničke problematike za unapređenje poslovanja poduzetnika s obje strane. - zaključio je županijski pročelnik Željko Burazović.
Slavonski Brod kao (nekadašnje) središte metaloprerađivačke industrije želi i obrazovni sustav kao podršku u izgradnji budućih struktura na kojima će počivati gospodarstvo. No, učenje ide u oba smjera.
Stoga su, uz sve ranije navedeno, predstavnici Privredne komore Srbije i poduzeća s prostora Srbije održali danas sastanak s predstavnicima Brodsko-posavske županije te Strojarskog fakulteta u Slavonskom Brodu. Jasno je, dakle, kako je zajednički cilj svih današnjih susreta unaprijediti poslovnu suradnju, razmjenu iskustava i stvaranje novih poslovnih prilika između hrvatskih i srpskih poduzeća u metaloprerađivačkom sektoru.