SLAVONSKI BROD - Nedavno je Vlada Republike Hrvatske donijela set novih izmjena i dopuna Zakona o radu (ZOR), s ciljem da se, kako je priopćeno, poboljša položaj radnika. Najveći nteres potonjih pobudile su pojedine odredbe, od kojih su, na kraju, prihvaćene samo neke. Izmijenjeni ZOR na snagu će stupiti početkom 2023. godine.
Odredba o ugovorima na određeno prihvaćena je kako bi se stalo na kraj „nekorektnoj“ praksi poslodavaca da takve ugovore s radnikom sklapaju „unedogled“, stavljajući ga time u položaj neizvjesnosti i ovisnosti. Statistike govore da Hrvatska po tome mjerilu stoji loše, npr. dok je u EU kratkoročnih ugovora u prosjeku 1,7 posto, u Hrvatskoj ih je čak 4,2 posto. Od sljedeće godine, ugovor na određeno moći će se s jednim radnikom sklopiti samo triput zaredom i ne dulje od tri godine. Nakon toga, poslodavac će mu morati ponuditi ili ugovor za stalno ili, u slučaju otkazivanja ugovora, valjano obrazloženje zašto mu, ako je probni rad odrađen uspješno, nije ponudio ugovor na neodređeno.
- Ugovori na određeno kod nas su se, nažalost, ustalili kao praksa, a ne iznimka. Bilo je krajnje vrijeme da se u vezi s tim nešto poduzme. Ako poslodavac radniku stalno produžuje ugovor, znači da ga treba i da mu je radnik dobar. Za ovu potonju procjenu dovoljna su tri mjeseca, prema tome, neka mu, nakon probe, da ugovor na neodređeno - prokomentirao je pozitivno ovu mjeru Mato Stanković, povjerenih SSSH-a za Brodsko-posavsku i još dvije županije.
Mnogi su u ovoj odredbi odmah uočili manu, tj. mogućnost da pojedini poslodavci nastave s nedopuštenim praksama, npr. da, nakon zakonska dva produljenja ugovora, radniku daju otkaz te cijeli proces započnu s drugim radnikom.
- Mislim da od toga ne treba strahovati, s obzirom na nestašicu radne snage, osobito domaće - kazao je Mato Stanković.
Na neke se poslove, npr. sezonski rad, ova odredba o ugovoru na određeno ne primjenjuje.
Od pojave pandemije koronavirusa, rad na daljinu ili od kuće postao je uobičajen oblik. Prema novom ZOR-u, poslodavci će moći, u dogovoru s radnikom, utvrđivati radne uvjete u njegovu domu. Rad od kuće moći će biti stalni ili povremeni, a u slučaju da traje dulje od 15 dana zaredom, radnik ima pravo na naknadnu za režije, internet i sl.
Zakon će dozvoliti radniku da, u slobodno vrijeme, uz postojeći ima dodatni posao, bez suglasnosti matičnog poslodavca, a povećao se i broj dozvoljenih radnih sati na drugom poslu - do 16 sat tjedno, bez godišnjeg ograničenja. Ovo će se prvenstveno odnositi na one koji, nakon primarnog radnog vremena, žele dodatno zaraditi tzv. „mini jobom“, kao što su čišćenje, dostava, prijevoz i sl.
One kojima plaća kasni ili je neredovita, obradovat će odredba po kojoj će je poslodavac morati isplatiti najkasnije do 15. u mjesecu, za prethodni mjesec.
Ipak, radnik će morati „biti uz telefon“ i nakon radnog vremena kako ne bi propustio važan poziv od šefa. Prijedlog da se radnikovo slobodno vrijeme na ovaj način „ne ometa“ u Hrvatskoj nije usvojen, iako je on u skladu s nastojanjima Europskog parlamenta.
- Sve ove najnovije izmjene ZOR-a zapravo su donesene prema dvjema europskim direktivama kojima je cilj zaštiti radnikov privatni život. U tom smislu SSSH pozdravlja ove poteze, ali mi nastavljamo redovne pregovore s Vladom jer ima još mnogo mjesta poboljšanjima - objasnio je Mato Stanković. Kada je riječ o stanju radničkih prava u Slavonskom Brodu, Stanković je optimist, ali jasno ističe gdje su problemi najveći.
- Gdje god djeluju sindikati, tu je stanje dobro. Ondje gdje naše nadležnosti nema, primjerice, u malim obrtima, radnička prava se u nekoj mjeri krše, bilo da se radi o neplaćenim prekovremenim satima, nedefiniranom radnom vremenu i sl. Iz tog razloga mi izlazimo s prijedlogom, koji podržava i EU, da se ide na sklapanje kolektivnih ugovora u pojedinim granama. Kao što su oni sklopljeni u graditeljstvu i ugostiteljstvu, trebali bi biti i u malom poduzetništvu, drvnoj industriji i drugim djelatnostima. Time bi se razina zaštite radničkih prava znatno podigla. Rekao bih da stvari generalno u tom smislu idu nabolje.
Detaljnije o najnovijim izmjenama i dopunama Zakona o radu možete saznati OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -