"Uopće ne sumnjam u uspjeh mimohoda. Hrvatskoj vojsci se plješće jer mi uvijek postižemo najbolje rezultate i uvijek smo na tragu pobjednika", naglasio je bojnik Stipić.
ZAGREB / UDBINA - U vojarni "Pukovnik Marko Živković" na Plesu i u vojarni "Josip Jović" na Udbini, danas, 23. srpnja 2015. godine, održana je prva zajednička vježba pješačkih i mehaniziranih postroja Oružanih snaga RH, koji će sudjelovati na svečanom mimohodu u Zagrebu 4. kolovoza 2015., povodom obilježavanja 20. obljetnice vojno-redarstvene operacije "Oluja", objavilo je Ministarstvo obrane na svojim stranicama.
Zajedničko uvježbavanje pješačkog postroja na Plesu te motorizirano – mehaniziranog postroja na Udbini pratili su i ministar obrane Ante Kotromanović, načelnik Glavnog stožera OS RH general zbora Drago Lovrić, čelnik Provedbenog stožera za mimohod, direktor Glavnog stožera OS RH, kontraadmiral Robert Hranj te članovi Provedbenog stožera zamjenik zapovjednika Hrvatske kopnene vojske general bojnik Mladen Fuzul i zapovjednik Zapovjedno operativnog središta brigadni general Ivan Jurić.
Ministar Kotromanović izrazio je zadovoljstvo viđenim i rekao kako je ponosan na hrvatske vojnike.
„Vidjeli ste impresivnu sliku Oružanih snaga, pješake na Plesu i motorizirani dio na Udbini. Vidjeli ste vrijedne ljude koji se uvježbavaju za mimohod. Jako sam ponosan i želim ih pohvaliti. Napravit ćemo sve da 4. i 5. kolovoza, ne samo u Zagrebu, nego da u Kninu i drugim gradovima proslavimo Dan pobjede, Dan branitelja i 20 godina Oluje na jedan dostojanstven i kulturan način."", naglasio je ministar Kotromanović.
Načelnik Glavnog stožera OSRH, general zbora Drago Lovrić također je zadovoljan pripremama vojnika za mimohod.
"Ponosan sam na naše vojnike, nema te zadaće koju nismo spremni izvršiti. Hrvatski vojnik je u Domovinskom ratu pokazao da nema predaje, tako i u miru pokazuje da nema umora", istaknuo je general Lovrić.
Također, general Lovrić istaknuo je i veoma dobru suradnju koju su Oružane snage ostvarile s gradom Zagrebom i s postrojbama Ministarstva unutarnjih poslova i civilne zaštite.
"Ovaj mimohod nije klasični vojni mimohod, nego njime želimo pokazati da zajedno s pripadnicima vatrogasne službe, Državne službe za zaštitu i spašavanje, civilne zaštite, HGSS-a, s braniteljima i povijesnim postrojbama radimo na tome da pomognemo hrvatskom narodu, da možemo izvršiti naše zadaće i odgovoriti na sve nevolje", rekao je brigadni general Jurić.
Pripadnik gardijske oklopno mehanizirane brigade, bojnik Ivan Stipić istaknuo je kako pripreme traju već duže vremena te da je njemu i njegovim vojnicima ovo drugi veliki mimohod poslije onog u Francuskoj.
"Uopće ne sumnjam u uspjeh mimohoda. Hrvatskoj vojsci se plješće jer mi uvijek postižemo najbolje rezultate i uvijek smo na tragu pobjednika", naglasio je bojnik Stipić.
U pješačkom dijelu mimohoda predviđeno je sudjelovanje više od 2500 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske i Ministarstva unutarnjih poslova, civilnih struktura, branitelja i povijesnih postrojbi, u mehaniziranom postroju koji dolazi nakon pješačkog, sudjelovat će više od 300 borbenih i neborbenih vozila i tehnike.
Tako će, primjerice, na mimohodu sudjelovati oko 30 Patria, oko 40 vozila MRAP, oko 15 vozila HMMWV, 15 motornih vozila i motocikla, oko desetak tenkova M-84, desetak borbenih vozila pješaštva BVP M-80, oko pet kamiona IVECO, pet minobacača, dvije haubice PZH 2000, te druga vozila i sredstva.
Istovremeno, za vrijeme trajanja mimohoda, u Bračkom kanalu, u sklopu plovnog postroja Hrvatske ratne mornarice, isplovit će četiri raketne topovnjače Flotile HRM-a i dva ophodna broda Obalne straže RH.
U sklopu postroja Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne bit će angažirano oko dvadesetak zrakoplova, uključujući MIG-21, Canadair, Pilatus, helikoptere MI-8 MTV, Bell i druge.
CMS protiv vojnog mimohoda za "Oluju"
ZAGREB - Aktivisti Centra za mirovne studije (CMS) u četvrtak su uoči Vladine sjednice članovima Vlade na Markovu trgu dijelili proglas kojim prosvjeduju protiv organiziranja vojnog mimohoda u povodu 20. obljetnice vojno-redarstvene akcije Oluja, traže obustavljanje mimohoda te ocjenjuju da to nije dostojanstvena proslava Oluje.
Tvrde da je pozornost vladajućih, predsjednice Republike i predsjednika Vlade, usmjerena na obilježavanje godišnjica vojnih akcija, a ne na uspješnu izgradnju mira u Hrvatskoj.
Iz Centra za mirovne studije traže i reagiranje institucija, a prvenstveno, kako kažu, političkih aktera na svakodnevno vraćanje u prošlost militarističkom retorikom.
"Oluju treba proslaviti dostojanstveno, ali vojni mimohod ne znači dostojanstvenu proslavu. Vojni mimohod se pokazao kao totalni promašaj i vidimo da je on ponovno podijelio hrvatsku javnost, ponovno imamo tko će doći u Zagreb, a tko u Knin", rekao je Gordan Bosanac iz CMS-a, na konferenciji za novinare održanoj na Trgu svetoga Marka.
Ustvrdio je da je vojni mimohod za Oliju "proizveo međunarodni skandal".
"Zahladili su odnosi s pojedinim zemljama i mislim da je to pouka koju bi naša Vlada trebala naučiti - nikako ne koristiti militarističke, vojne manifestacije da bi se prisjećali onoga što se dogodilo u ratu", izjavio je Gordan Bosanac.
CMS kao alternativu Vladi nudi da se prisjeti mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, "procesa u kojem je Hrvatska dobila svoj puni suverenitet, u kojem nije počinjen niti jedan ratni zločin".
Gordan Bosanac iz CMS-a, foto: Damjan Tadic / CROPIX
"Taj mirovni proces koji je jedan od najvećih uspjeha hrvatske politike i UN-a je potpuno zanemaren, niti jedna politička stranka ga se ne sjeća niti vidimo ikakve obljetnice. Idemo se sjetiti mirne reintegracije, a malo se odmoriti od Oluje", rekao je Bosanac.
Predstavnici CMS-a ispred Vlade su stajali s transparentom "Rat je završio" te su članovima Vlade dijelili proglas pod nazivom "Rat je gotov: Ne vojnom mimohodu!".
U proglasu se, uz ostalo, pitaju kako će vojni mimohod doživjeti turisti koji će doći u Hrvatsku.
Aktivisti Centra za mirovne studije smatraju da je vojni mimohod odraz slabosti i nezrelosti društva te da bi novac potrošen na vojnu paradu i mimohod trebao biti uložen na programe razmjene mladih kroz koje će 'steći znanja o interkulturalnosti, izgradnji mira i nenasilju'.
"Niti 20 godina nakon rata nismo puno naučili kako ratno iskustvo iskoristiti da se rat ne ponovi", tvrdi se u proglasu u kojem CMS poziva hrvastke građane, Katoličku crkvu i druge vjerske zajednice, političke stranke, organizacije civilnog društva, sveučilišta - da 'jasno i glasno osude organizaciju vojnog mimohoda'.
Dodaju kako je vrijeme da se kaže "stop zabrinjavajućim pojavama militarizacije društva".