


SLAVONSKI BROD - „Ne mogu krenuti od 'tabule rase' o kakvom god da je projektu riječ. Uvijek promišljam širi kontekst i priču. Tako je bilo i s RK Vesna u Slavonskom Brodu. Ovaj grad već godinama pokušava postati sveučilišni te su mu, kao i Osijeku, studenti potrebni kako bi, dugoročno gledao, živio u punom smislu te riječi.“ - pojašnjava nam Goran Antunović, univ. mag. ing. arch., svoju ideju „Univerzalnog edukatoriuma Vesna“ - mjesta za studentski život, mjesta za druženje, učenje, boravak,… koji je zamislio na lokaciji nekadašnje RK Vesna.
- Kao student arhitekture i urbanizma, kao i većina mojih kolega, osjećao sam potrebu da se novostečenim znanjem, u akademskom smislu „odužim“ gradu u kojem sam stasao koji me odgojio i na čijim ulicama sam proveo najljepše dane svog života. Na fakultetu su nas učili da grad ne treba promatrati kao statičnu, krutu stvar, već je korisnije promatrati ga kao živi organizam koji diše, cirkulira, raste, razvija se i prolazi kroz različite mijene. U tom bi pogledu urbanisti bili liječnici koji dijagnosticiraju probleme grada i daju prijedloge za njegovo unaprjeđenje i poboljšanje. Naravno, ne morate biti stručnjak da primijetite da se u najužem centru Slavonskog Broda nalazi građevina bez funkcije i namjene koja vizualno degradira naš voljeni korzo. Značenje pojma „univerzalni edukatorium“ bi bila multifunkcionalna sveučilišna kuća za učenje. Želio sam dakle stvoriti kuću od koje bi koristi imali ne samo studenti novonastalog Sveučilišta u Slavonskom Brodu, već i studenti svih ostalih sveučilišta koji za vrijeme povratka u svoj matični grad nemaju adekvatne prostore za učenje i rad. - pojasnio nam je mladi arhitekt, Goran Antunović.

Prije izrade stvarnog idejnog rješenja bilo bi potrebno izraditi niz provjera konstrukcije, ispitivanja nosivosti, elaborat statike i tako dalje, a autor je i sam svjestan kako se, objektivno, radi o prevelikom ulaganju koje nije realno za očekivati - posebice ne od privatnih pojedinačnih investitora. Ipak, ovakve svježe mlade ideje možda i potaknu neke promjene. Ovako je novi izgled 'Vesne' osmislio naš sugovornik.

- Ideja je bila napraviti novi landmark - oznaku novog identiteta grada. Stoga se, iz osnovnog kvadratnog tijela, izdižu tri sasvim nova tornja, podjednakih volumena, svaki usmjeren prema važnom gradskom orijentiru. Površinom najveći, a ujedno najniži toranj C, otvara se prema najvažnijoj gradskoj Ulici Petra Krešimira IV. poznatijoj i kao „Široka ulica“. Zatim srednji, toranj B, okrenut je prema korzu, fontani i Strojarskom fakultetu koji je središnja institucija Sveučilišta. U konačnici, toranj A, površinom najmanji i najviši, okrenut je prema rijeci Savi, državnoj granici i u administrativnom smislu granici Europske unije. - pojasnio nam je zanimljivosti svog rada.
Nova unutrašnjost 'Vesne' jednako je intrigantna.


- Krovna tema Diplomske radionice Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu je upravo „reUSE“ što mi je bilo dodatna potvrda da ću se u svom diplomskom radu baviti zgradom u kojoj sam prvi put doživio pokretne stepenice – Robnom kućom Vesna. Koliko je ta tema važna dovoljno govori činjenica da su se njome bavili i kolege Anamarija Vrljić i Hrvoje Vučković te su također izradili spomena vrijedne radove. - pohvalio je Goran svoje kolege.
Na ovoj je fiktivnoj snimci iz drona vidljivo kako bi Goranova 'Vesna' izgledala u odnosu na svoje okruženje.

U izradi svakog diplomskog rada, pa tako i ovog, veliku ulogu igraju mentori. Goranov je bio red.prof.art. Igor Franić.
- Uloga mentora u izradi arhitektonske diplome je orijentacijska – oni nam sugeriraju kada smo otišli predaleko, kada je potrebno vratiti se korak unazad i brinu da držimo jasan tok misli kroz razradu arhitektonske ideje. - zaključio je naš sugovornik.
Gorana smo pitali i što dolazi nakon teško stečene diplome.

Ostaje nam nadati se da će se pametni i vrijedni ljudi poput Gorana jednom vratiti u svoj grad prema kojemu naklonost i ljubav pokazuju i ovakvim izvanrednim radovima koje na PlusPortalu uvijek rado predstavimo.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Komentirajte prvi!
Trenutno nema komentara, napišite prvi komentar i pokrenite raspravu.
-
