U Slavonskom Brodu otvorena je izložba posvećena 30. obljetnici vojno-redarstvene operacije 'Bljesak'. Prikazani su autentični predmeti, fotografije i dokumenti koji svjedoče o jednoj od ključnih akcija Domovinskog rata.
SLAVONSKI BROD - U sklopu ovogodišnjeg programa izložbene djelatnosti, u Muzeju brodskog Posavlja u Slavonskom Brodu otvorena je izložba 'Bljesak - 30. obljetnica vojno-redarstvene operacije'. Izložba, posvećena jednoj od najvažnijih akcija Domovinskog rata, prikazuje oružje, vojne karte, dokumente, fotografije i druge autentične predmete iz toga razdoblja. Autori izložbe su Uršula Bešlić, voditeljica odjela suvremene povijesti i kulturno-povijesnog odjela Muzeja Brodskog Posavlja i ravnatelj Muzeja, Hrvoje Špicer.
K. J. / PlusPortal
Kada je negdje tama, onda je mrkla noć, ali dovoljna je samo jedna iskra, jedan bljesak da tama više nikada ne bude tama. Prije 30 godina prekinuta je tama jedne sulude agresorske politike.
Predmeti su donirani i posuđeni od branitelja, braniteljskih udruga, pojedinaca i drugih ustanova, a realizaciju izložbe omogućila je suradnja s muzejima iz Nove Gradiške, Pakraca, Novske, Kutine, Vinkovaca i Zagreba.
- Ovu izložbu posvećujemo svim braniteljima, hrvatskim vojnicima i policajcima, u spomen na poginule žrtve operacije 'Bljesak', ali i na sve žrtve Domovinskog rata. Ovo je i jedna odgojno-obrazovna izložba kojom želimo budućim generacijama pokazati što se događalo u našoj novijoj povijesti, nadajući se da ćemo ponovno pobuditi ponos i uspomenu na brodsko Posavlje. - rekao je ravnatelj Špicer.
K. J. / PlusPortal
Izložba donosi oko tisuću predmeta koji prate razvoj događaja od kraja 1980-ih pa sve do same operacije 'Bljesak' i vremena nakon nje.
- Izložba je bogata fotomaterijalom, videomaterijalom, novinskim člancima, ali i predmetima koji su preživjeli ratne vihore, poput odore hrvatskog pilota Rudolfa Perešina, koja je u vlasništvu Hrvatskog povijesnog muzeja. U toj odori je Perešin 1990. godine preletio u Klagenfurt, tada još kao pilot JNA, odlučivši stati na hrvatsku stranu. Izložen je i dio srušenog MiG-a u kojem je stradao tijekom operacije. - istaknula je Uršula Bešlić.
K. J. / PlusPortal
Zahvaljujući međumuzejskoj suradnji i podršci Ministarstva kulture, izložba će nakon Slavonskog Broda biti postavljena i u Novoj Gradiški, koja je prostorno i povijesno blisko povezana s događajima operacije.
- U Gradskom muzeju Nova Gradiška nemamo toliko građe iz Domovinskog rata jer imamo Spomen-sobu 121. brigade, jedne od najjačih u Hrvatskoj. Zato je ova izložba iznimno važna i sigurna sam da će izazvati velik interes. - rekla je Ana Pavleković Žeruk iz Gradskog muzeja Nova Gradiška.
K. J. / PlusPortal
Svoj doprinos izložbi dao je i Vojni muzej Ministarstva obrane, posudbom predmeta iz svog bogatog fundusa.
- Ovo je jedna izvanredna izložba kojom se obilježava značajan datum suvremene hrvatske povijesti. Nama je bilo zadovoljstvo sudjelovati u njezinoj pripremi i organizaciji. - izjavio je Marijo Reljanović iz Ministarstva obrane.
K. J. / PlusPortal
Otvorenju izložbe nazočili su brojni posjetitelji, a interes su već iskazale škole, fakulteti i udruge.
- Kada je negdje tama, onda je mrkla noć, ali dovoljna je samo jedna iskra, jedan bljesak da tama više nikada ne bude tama. Prije 30 godina prekinuta je tama jedne sulude agresorske politike. No brojke - 51 poginuli branitelj u 'Bljesku', 162 ranjena, 28 poginule djece u Slavonskom Brodu, preko 750 poginulih branitelja u županiji i više od 12 tisuća u cijeloj Hrvatskoj - obvezuju nas da se te strahote nikada ne zaborave. - poručio je brodsko-posavski župan Danijel Marušić.
K. J. / PlusPortal
Dodao je kako je obnova Muzeja vrijedna više od 1,6 milijuna eura bila nužna, jer Brođani i svi građani Hrvatske zaslužuju prostor koji čuva njihovu povijest.
Izložba će u Slavonskom Brodu ostati otvorena do sredine rujna 2025. godine pa je još stignu pogledati svi zainteresirani. Oni koji nisu u mogućnosti, na raspolaganju za djelić atmosfere imaju našu galeriju fotografija.
K. J. / PlusPortal