1303
Prikaza
4
Komentara
SLAVONSKI BROD - Petak na večer u Slavonskome Brodu bio je u znaku jazza. Konačno! Bilo je to dugo očekivano osvježenje na brodskom glazbenom podiju. Ono je unijelo pozitivnu "pomutnju", pomak ili, preciznije, odmak od već iscrpljujućih previranja na relaciji rock glazba - "narodnjačka" glazba, previranja čija je svrha dokazati kako su "šund narodnjaci" preplavili brodski glazbeni prostor i ugušili brodski "rokerski duh".
Sve je stvar perspektive iz koje promatramo, pri čemu je važno znati da je raznovrsnost glazbenih izričaja činjenica naše stvarnosti te da je samo potrebno malo usmjeriti pogled i naučiti odvojiti dobru od loše glazbe, kvalitetnu od nekvalitetne. Jer, u suštini, jedino te dvije vrste glazbe postoje. Upravo time je Elvis Stanić poentirao svoj nastup u petak na platou ispred Kazališno-koncertne dvorane Ivana Brlić-Mažuranić, kada je sa svojim sastavom Elvis Stanić Group prvi put gostovao u Slavonskome Brodu, u sklopu 23. brodskoga glazbenog ljeta.
Elvis Stanić je istaknuti jazz glazbenik i jedan od najnagrađivanijih jazz skladatelja u Hrvatskoj, koji je studirao jazz kompoziciju i gitaru na Glazbenom koledžu Berklee u Bostonu te diplomirao vizualne komunikacije na katedri za likovnu umjetnost Filozofskog fakulteta u Rijeci. Predaje niz godina jazz gitaru na ljetnom seminaru Hrvatske glazbene mladeži u Grožnjanu, organizator je i umjetnički direktor Liburnia Jazz Festivala i glazbeno-obrazovnog projekta Jazz Ex Tempore u Opatiji, a među nebrojenim domaćim i inozemnim nastupima posebno se ističe činjenica da je dva puta (1998. i 2003.) nastupio kao jedini hrvatski predstavnik na najvećem svjetskom jazz festivalu u Montreauxu. Statusi, Porini i druge nagrade vrve iz njegovog životopisa, a 2008. godine odlikovan je Redom Danice hrvatske s likom Marka Marulića, najvišim državnim priznanjem za kulturu.
Nakon ove kratke skice za portret jasno je s kakvom se glazbenom ličnošću imala prilike susresti probrana brodska publika. Uz Elvisa Stanića na gitari (inače svira i harmoniku), njegove stalne suradnike čine poznati hrvatski glazbenici Meri Trošelj (vokal), Maasej Kovačević (klavijature; inače i klavir), Branimir Gazdik (bubnjevi) i Goran Rukavina (električni bas; inače i kontrabas). Ovim koncertom na otvorenome predstavili su svoj najnoviji, prije desetak dana objavljen, a dugo očekivan, album Sol et Luna (nakladnik Croatia Records).
Kao autor, skladatelj, Elvis Stanić vrstan je poznavatelj raznolikosti glazbenih izričaja, koje vješto kombinira u vlastiti glazbeni jezik, koji je vrlo prepoznatljiv na hrvatskoj, a i inozemnoj, glazbenoj sceni. Elvis Stanić Group, koja postoji od 1996. godine, često se opisuje kao "jazz fusion skupinu koja spaja mediteransku melodioznost tradicionalne hrvatske glazbe s ritmovima latino izričaja i suvremenim jazz tendencijama". Upravo prvi spomenuti element daje njegovoj glazbi neobičnu mekoću, potenciranu korištenjem glasa ne kao prenositelja tekstualnog značenja (iako se nađe i takvih skladbi), već doslovce kao vokala, boje, iste među ravnopravnim dionicama cjelokupnog sastava. Muzicirajući na visokoj razini, uz tek pokoju vokalnu nesigurnost na početku, članovi Elvis Stanić Group otvorili su, nadamo se, putokaz sljedećim izdanjima Brodskoga glazbenog ljeta.
Pa da.. treba pisat o dečku koji se utopio na Poloju. Odnosno ne konkretno o tome, nego o problemu spasilačke službe koja je predaleko od vode. Trebaju bit četvorica. Dvojica da šetaju dolje kraj vode i dvojica gore u kućicama.... Prikaži sve. Jel netko iz gradske uprave ovo čita? Ne valja ovo! Nije to more, dok ova dvojica primjete da se netko utapa u onoj masi ljudi i dođu do njega, ovog je Sava već odvukla tko za kuda. Ne valja ova organizacija baywatcha.