1807
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U današnjem moru problema ponekad je zgodno odlutati barem na sat vremena, i barem u mislima guštati u živahnim ritmovima i produhovljenim melodijama kakve su se nekada izvodile na bogatim dvorovima a koje je sinoć u akuitičnom prostoru Crkve Presvetog Trojstva, u sklopu Brodskog glazbenog ljeta, izveo Ansambl za ranu glazbu "Minstrel".
Premda je nakon mise, kada je crkva bila prepuna, ostala tek nekolicina Brođana, pa je s još nekolicinom koja je prispjela ostavljala dojam polupraznog prostora, profesionalni glazbenici su svoj posao odradili vrhunski a ljubitelji lijepe glazbe zahvalili dugačkim pljeskom.Riječ je o vokalno-instrumentalnom ansamblu koji se bavi izvođenjem srednjevjekovne i renesansne glazbe ponekad nastupajući i u renesansnim kostimima, (što se sinoć nije dogodilo) a za svoje nastupe kroz proteklih četvrt stoljeća dobio je brojne dobre kritike u Hrvatskoj i u inozemstvu.
Ansambl je odabrao ime MINSTREL, što znači svirač, pjevač i zabavljač na srednjovjekovnom engleskom dvoru, koji je putovao od dvora do dvore gdje je govorio, svirao i pjevao, zabavljajući prisutne.
Na repertoaru su im duhovne i svjetovne skladbe, a uz vrhunske europske skladatelje brodskoj publici su se u programu Il giardino musicale, predstavili s djelima triju talijanskih majstora Kapbergera, Rossija i Tromboncina, premda često izvode djela hrvatskih skladatelja toga vremena ali i stranih skladatelja koji su djelovali na našoj obali. Tako izvode djela Vinka Komnena, Julija Skjavetića, Tomasa Cecchinija Vinka Jelića, Ivana Lukačića i Lamberta Courtoysa, a cilj im je na taj način educirati domaću publiku i približiti joj djela naše rane glazbene baštine. . .
Po drugi put, nakon devet godina, Minstrel je opet zasvirao u Velikoj crkvi brodskim ljubiteljima kvalitetne glazbe, a na toplom prijemu publike zahvalan je umjetnički voditelj Ante Beno, koji je u sinoćnjem sedmeročlanom ansamblu svirao blok flautu i violu da gamba. Vielle i baroknu violinu svirala je Lada Magdalenić Morpurgo, a Sandra Munić se predstavila na čembalu, Lea Sušanj Lujo na baroknom violončelu i violi da gamba a Darko Karajić je svirao teorbu i lutnju. Izvrsnu glazbu na zanimljivim starim instrumentima oplemenili su također vrsni tenori Goran Grčić i Nenad Kosak.
Svi su akademski obrazovani glazbenici i žive od glazbe a za renesansnu glazbu su se odlučili još kao vrllo mladi, navodi umjetnički voditelj. " Dugogodišnje bavljenje tom glazbom nas je uputilo. U početku smo se nekako više bavili vokalno. Pjevali smo visoku renesansu i ta suzvučja su nam bila neobična. To nas je poslije odvelo u ozbiljnije sastave, uzimali smo teži program. U zadnje vrijeme imamo i ciklus koncerata u zagrebačkoj viteškoj dvorani Braća hrvatskog zmaja, posjećeni ciklus sa više koncerata godišnje, uvijek imamo vanjske suradnike i to je uvijek interesantno" dodaje Beno, smatrajući logičnim opredjeljenje za glazbu koja je naprosto bila prva. "A onda je došla klasika pa visoka klasika, romantizam... No svi moraju biti upoznati s ovom glazbom jer je to ipak podloga. Tu su drugačije intonacije, drugačije se štimaju instrumenti, drugačiji je način pjevanja u odnosu na kasniju glazbu..."
Sve im je to bilo zanimljivo pa su ostali u istoj glazbi dugi niz godina, svirajući po raznim svečanostima, renesansnim sajmovima, koncertima...oplemenjujući publiku koja želi uživati u takvoj vrsti glazbe kao i sinoć u Slavonskom Brodu.
Osim koncerata duhovne i svjetovne rane glazbe, ansambl priređuje i edukativne koncerte za djecu osnovnih i srednjih škola u kojima kroz govorne dijelove predstavljaju priče o životu i radu ljudi u vrijeme renesanse.