AP/SBplus
86
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Sinoć je u Franjevačkom samostanu u Slavonskom Brodu nastupio je Ansambl za ranu glazbu Minstrel.
Koncert je dao presjek hrvatske glazbe 16. i 17. stoljeća, počevši od rane renesanse, preko visoke renesanse, sve do ranog baroka. Ansambl Minstrel je izveo skladbe koje su skladali Andrija Motovunjanin, Vinko Jelić, Tomaso Cecchini, Gabriello Pulliti i Ivan Lukačić.
Iz programske knjižice koju potpisuje Mirta Špoljarić izdvajamo:
Ansambl Minstrel je vokalno-instrumentalni ansambl koji se bavi izvođenjem skladbi srednjeg vijeka, renesanse i ranog baroka. Djelujući već duži niz godina (od 1992.), ansambl je dosad ovjenčan brojnim dobrim kritikama, kako u Hrvatskoj, tako i u inozemstvu. Ime Minstrel (iliti svirač, pjevač i zabavljač na srednjovjekovnom engleskom dvoru), odabrao je u namjeri da se publici još više približe najljepše skladbe rane glazbe. Težnja ansambla je da uz vrhunske europske skladatelje (Dowland, Attaignant, Farmer, Susato ili Arbeau) slušateljstvu predstavi i rijetko izvođena glazbena dostignuća hrvatskih autora, ali i stranih skladatelja koji su djelovali na našoj obali (poput Vinka Komnena, Julija Skjavetića, Tomasa Cecchinija, Vinka Jelića, Ivana Lukačića ili Lamberta Courtoysa), približavajući tako publici djela naše rane glazbene baštine. Osim koncerata duhovne i svjetovne rane glazbe, ansambl priređuje i edukativne koncerte za djecu osnovnih i srednjih škola u kojima kroz govorne dijelove predstavlja priče o životu i radu ljudi u vrijeme srednjeg vijeka i renesanse. Minstrel je 2013. pokrenuo zagrebački Festival rane glazbe Crna kraljica, a od 2015. godine ima i svoj Ciklus rane glazbe.
Putovanje Jadranom oduvijek je bilo uvjetovano prirodnim fenomenima sjevernih i južnih vjetrova. Pomorci i trgovci znali su nepredvidivost bure i maestrala te su tim vjetrovima prilagođavali rute putovanja, vrste brodova i posade koje su njima upravljale. Trogirske barche putovale su obalnim vodama, šibenske marciliane i caravelle unutarnjim morem, a dubrovačke carache i coche plovile su oceanskim prostranstvima. Protok materijalnih dobara tako je bio ograničen prirodnim uvjetima – risicum maris; otmicama, pljačkama ili trenutnim političkim previranjima – risicum gentis; kao i carinskim dozvolama za uvoz i izvoz robe – contraliterrae
i bulleta.