1531
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD – Tamburaški orkestar Mostar odlučio je donirati izuzetno rijedak primjerak stojećeg tamburaškog čela Muzeju tambure u Slavonskom Brodu, obogaćujući zbirku ovog jedinstvenog kulturnog prostora i jačajući veze između dviju regija.
Čelo je na svojevrsno čudesan način stiglo do Mostaraca: bilo je pričvršćeno na zid jednog mostarskog lokala, a članovi orkestra odlučili su ga otkupiti i sačuvati.
- Iskoristili smo priliku da dođemo u Slavonski Brod, u Muzej tambure, jer smo spletom okolnosti došli u posjed jednog vrlo rijetkog instrumenta. Htjeli smo ga donirati, vjerujem, na pravo mjesto gdje će biti sačuvan, a uz to smo i sami željeli postati dijelom ovog jedinstvenog muzeja. - izjavio je Davor Kožul, voditelj Tamburaškog orkestra Mostar.
Riječ je o stojećem čelu, tamburaškom instrumentu koji je vrlo rijedak u današnjim orkestrima. Na instrumentu je otisnuto ime majstora Gilga, dok godina izrade, nažalost, nije poznata.
Tamburaški orkestar Mostar, iako mlada udruga službeno registrirana 2017., zajedno svira već više od desetljeća.
- Svi smo amateri, ljubitelji tambure, koji se ovom glazbom bave iz čiste ljubavi. U Mostaru, nažalost, još uvijek nemamo sustavnu glazbenu naobrazbu za tamburu, ali radimo, redovito se sastajemo, održavamo probe i imamo godišnji program s četiri redovita koncerta. - objašnjava Davor Kožul.
Iako tambura nije autohtoni instrument Hercegovine, dugogodišnja tradicija u Bijelom Polju blizu Mostara živi već 120 godina, što potvrđuju zapisi o učitelju Jaroslavu Ensmingeru iz Vukovara koji je, kao pionir tamburaštva, prenio ljubav prema instrumentu na prvu generaciju tamburaša u ovom kraju.
Krešimir Dokuzović, predsjednik Brodske udruge tamburaša, izrazio je dojmove o dragocjenoj donaciji.
- Ovom prilikom želio bih se zahvaliti našim prijateljima iz Mostara, članovima Tamburaškog orkestra, i njihovom voditelju. Također, želim im zahvaliti na dolasku i na ovom vrijednom poklonu. Radi se o stojećem čelu, vrlo rijetkom instrumentu koji danas rijetko viđamo u orkestrima. - izjavio je Dokuzović.
Tamburaško čelo donosi poseban, duboki zvuk, a Dokuzović objašnjava da se razlikuje od uobičajenih tamburaških čela koja se drže kao ostale tambure. Ovo stojeće čelo, napravljeno tako da se drži poput malog basa, osvaja svojim posebnim tonom i bogati zbirku muzeja na jedinstven način.
Pripadnici Tamburaškog orkestra Mostar prvi put su posjetili Muzej tambure, oduševljeni bogatstvom starina i povijesnim značenjem instrumenta koje čuva. Osim što su sudjelovali u seminaru tamburaških pedagoga u Pleternici, ostvarili su dugoočekivani posjet muzeju u Brodu, gdje će njihova donacija postati trajni podsjetnik na međusobno kulturno povezivanje i ljubav prema tamburi koja nadilazi granice i povezuje ljude.