/ 31
5982
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD -„Lukoluna Mileralandro i najneindustrijaliziraniji popokatepetil ponedjeljkom" naziv je prvonagrađene humoristične priče Ivana Lutza (prof.fizike, Brođanima poznatog po SF romanima), koja je sinoć u Gradskoj knjižnici na prvom natječaju za kratku humorističnu priču Brodsko posavske županije (klUPKO smijeha 2019.) proglašena najboljom u zavidnoj konkurenciji od ukupno prijavljenih 20 priča.
S ciljem promocije pisane riječi humorističnog sadržaja i pisaca s područja Brodsko posavske županije kojima je to najdraži način izražavanja, prošle godine, na inicijativu Tomislava Sabljića, (do sada nagrađenog autora humorističnih priča) osmišljen je i natječaj, na koji je prijavljeno 20 uradaka sa zaporkom, pa izabrano Povjerenstvo, nije moglo imati saznanja o kojem se autoru radi.
U sastavu Povjerenstva bili su članovi akademske zajednice, prof.Tvrtko Vuković, prof.Goran Rem, prof. Irena Krumes Šimunović te Dunja Vanić, Silvio Stilinović i Tomislav Sabljić.
„Udruga za promicanje kulture i obrazovanja je u suradnji s Gradskom knjižnicom raspisala natječaj. Zadovoljni smo odazivom autora koji su se doista potrudili napisati nešto smiješno, na skali smijeha od onog banalnog do sofisticiranog. Nije lako napisati humorističnu priču. S jedne strane je vrlo privlačno, a s druge vrlo teško, jer za humor treba imati smisla i biti dovoljno inteligentni da uočite teme s kojima možete raspolagati na toj skali smijeha" kazala je predsjednica prosudbenog Povjerenstva, Krumes Šimunović, presretna kaže, što su se na poziv odazvali uvaženi pisci s ovog područja kao i ljudi koji do sada nisu pisali.
Inicijator događanja Tomislav Sabljić, naglašava kako je „smijeh jako bitan u životu i regulira PH u ustima. A Brođani su najveće šaljivdžije u Hrvatskoj a možda i u svijetu! Da šale ne bi ostale samo po ćoškovima u birtiji, da se ne prebacuju preko bilijarskog stola ili se šapuću za vrijeme mise, mislio sam da bi bilo dobro da se napišu na papir i ostanu za one koji dolaze", kazao je autor koji je također pokušao biti duhovit u svojim objavljenim pričama.
Koliko god smijeh bio zdrav, u moru današnjih problema, od politike do besparice, teško se iskreno nasmijati, barem ne često.
Ali treba tražiti takve situacije i trenutke, pa barem i kroz kratke humoristične priče.
A trik je u tome, kaže Tomislav, da pronađete nekoliko onih koji su duhoviti, pa kad ste u tom krugu imate osjećaj da su svi duhoviti.
A duhovit je, to Brođani odavno znaju, i prof. Zvonimir Toldi, koji se također prijavio na natječaj, s pričom, monologom, u šokačkom izričaju, sa zgodnim zapletom o šumaru i snaši. A šumari su poznati švaleri… Kao i dosadašnje, ova je priča temeljena na istinitim događajima, a čuo ju je, kaže, od šumara iz Strizivojne.
Svim sudionicima natječaja uručene su zahvalnice, a dvojici autora, Draženu Filoševiću (za priču Ko bubreg u loju) i Vanji Krniću (za priču Da, i(li) ne čitamo) namijenjene su posebne pohvalnice.
Prve tri, nagrađene priče, pročitali su profesionalni glumci, Matej Safundžić i Luka Stilinović (koji se čak jako dobro snašao sa šokaćkim govorom), pa su zbog toga bile vjerojatno i zanimljivije.
Treća nagrada pripala je Gabrijeli Lučić za priču „Ispovijest male Milice" u kojoj "razrađuje" slavonsku svinjokolju. Drugo mjesto je pripalo Toldiju za priču Al' šumar čekića" dok je prvo mjesto, kako smo već naveli, osvojio Ivan Lutz. Autori su nagrađeni i novčano, s 500, 1000 i 1500 kuna.
Uz autore humorističnih priča, ukupno pedesetak znatiželjnika, glazbom je „razgalio", a neke i rasplesao, simpatični Dominik & company, autorskim i skladbama vječnih Animatora.
Pisanje humorističnih priča, nastavit će se, obećavaju organizatori, i u godinama koje slijede, a koliko su duhovite možete provjeriti čitanjem ovogodišnje pobjedničke priče, koja se nalazi u prilogu članka.