2738
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Slavonskobrodska Gradska knjižnica danas slavi svoj sedamdeset i drugi rođendan. Osnovana je davne 1948., a kroz više od sedam desetljeća bila je i ostala omiljeno mjesto ljubitelja pisane riječi. Danas je, ipak, i puno više od toga - sukladno razvoju tehnologije i modernih načina čitanja i učenja.
Prije sedamdeset godina, brodska je Knjižnica bila smještena u samo jednoj prostoriji, na adresi u Mesićevoj 13, s početnim fondom od tek 1416 knjiga i jednim zaposlenim djelatnikom. Današnju smo ravnateljicu Knjižnice, Ružicu Bobovečki, upitali koliko je narasla ta, u početku, nevelika hrpa knjiga.
- Knjižnica je dosad prikupila 141.850 jedinica knjižne građe, u zadnja dva mjeseca ima i oko 200 e-knjiga u svojoj bazi koje korisnici posuđuju putem Zaki Book aplikacije, upotrebljavajući svoj osobni PIN i broj članske iskaznice - za SBplus otkrila je ravnateljica Gradske knjižnice Slavonski Brod, Ružica Bobovečki.
Samostalnom ustanovom Knjižnica je proglašena tek 1961.godine, a u novoizgrađeni Spomen-dom „Đuro Salaj" preseljena je 1967. Dvije godine kasnije oformljena je i bibliobusna služba koja je imala 62 stajališta diljem brodske općine. Time je, svjedoče u današnjoj Knjižnici, učinjen veliki korak u približavanju knjiga, novina i časopisa gotovo svim građanima tog područja. Što je to značilo za opismenjavanje i edukaciju žitelja Županije, danas u internetsko doba, teško je zamisliti.
I dok je tada ponuda bila skromna, današnja Knjižnica, poput blaga, čuva i neka od rijetkih izdanja.
- Što se tiče najvrjednijih knjiga koje danas čuvamo u našoj Knjižnici, jedni od tih su Rimski misali iz 17. i 18. stoljeća (Missale Romanum), liturgijske knjige koje sadrže tekstove i rubrike za slavljenje mise u rimskom obredu Katoličke crkve. - otkriva Bobovečki.
Nakon Domovinskog rata, oštećeni objekt Knjižnice morao je u obnovu. Svečano je taj prostor ponovno otvoren u svibnju 1998. sa svim svojim sadašnjim odjelima na 1600 'kvadrata'. Danas Gradska knjižnica Slavonski Brod ima status matične knjižnice pa stručnu i savjetodavnu pomoć u temeljnim i razvojnim poslovima osigurava za čak 51 knjižnicu unutar Brodsko-posavske županije (od čega je sedam narodnih knjižnica (dvije gradske i pet općinskih) te 44 školske (33 knjižnice osnovnih i 11 knjižnica srednjih škola)).
Koronakriza, osim Rata, jedina je na nekoliko tjedana prekinula rad Gradske knjižnice od njezina osnutka te poremetila današnju proslavu.
- Bilo je neizvjesno pripremati se u smislu javnog okupljanja. Zato smo prionuli objavi virtualnih sadržaja. No, nastavljamo sa svojim aktivnostima. U pripremi je suradnja s Europskim domom vezano za prvu izložbu početkom lipnja. Nastavljamo i odličnu suradnju s Hrvatskim filatelističkim društvom po pitanju jedne krasne izložbe, jednako krasnog naziva: 'Krhka ljepota porculana'. I dalje planiramo održavati ljetne pričaonice i kreativne radionice prema mjerama i uputama Stožera. - najavila je Bobovečki.
Što reći, osim slavonskobrodskoj čuvarici uspomena, riječi, knjiga i druge građe - poželjeti sretan još jedan rođendan u dugačkom nizu.