/ 52
4605
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Šestodnevni međunarodni sajam knjiga i učila sa četrdeset godina tradicije, smješten na zagrebačkom Velesajmu, večeras zatvara svoja vrata. Više od tristo izlagača iz trinaest zemalja, preko dvije stotine pratećih programa i stotinu gostujućih predavača te oko 130 tisuća posjetitelja iz cijele Hrvatske, epilog je ovogodišnjeg Interlibera.
Paviljon broj šest, kako je ranije pisao SBplus, ugostio je ove godine i slavonskobrodske izlagače - Podružnicu za povijest Slavonije, Srijema i Baranje te autora Jerka Zovka sa šest ukoričenih autorskih djela.
Povodom zatvaranja Interlibera, ali i završetka Mjeseca hrvatske knjige koji je u slavonskobrodskoj Gradskoj knjižnici obilježen bogatim dvanaestodnevnim programom, istražili smo koliko i što čitaju Brođani.
Broj registriranih članova knjižnice u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod trenutno je 3642, što znači da je Knjižnica ove godine privukla dvjesto novih korisnika. Tijekom prvih devet mjeseci učlanjeni iz Slavonskog Broda i okolice, posudili su više od 53 tisuće knjiga. a usluge Knjižnice u prosjeku svaki dan koristi tristotinjak članova.
Među posuđenim knjigama najviše su se ove godine tražili sljedeći naslovi: „Slonovi na mjesečini", „Dobra djevojka", „Supruga vlasnika plantaže čaja", „Nakon tebe" i „Oteta nevjesta"
Dolaskom vršiteljice dužnosti Ružice Bobovečki na ravnateljsko mjesto slavonskobrodske Knjižnice, pojavile su se i brojne novine poput Kluba čitatelja, programa „Za lakši san djeteta u bolnici" (prema projektu na državnoj razini „Za osmijeh djeteta u bolnici"), radionice programiranja s micro:bitovima, Kutića Gradske knjižnice u vrtićkim skupinama Dječjeg vrtića „Ivana Brlić Mažuranić" te izbora najčitatelja Knjižnice.
- Smatram da Gradska knjižnica Slavonski Brod s ove točke gledišta, s dobrim strateškim planom koji uključuje poslovne i marketinške planove, istraživanje tržišta, ispitivanje potreba korisnika (ali i ostalih članova zajednice koji nisu korisnici), kvalitetnim timskim radom i brojnim knjižničnim uslugama, otvorenošću za nove ideje ....stremi i ide prema realnoj održivosti u novom okruženju i vrhu hrvatskog knjižničarstva. - za SBplus kazala je Ružica Bobovečki, v.d. ravnateljice Gradske knjižnice Slavonski Brod.
Knjižnica će i u narednom razdoblju biti usmjerena na razvoj kulturnih programa (Večer poezije, Tjedan knjižnice, projekcije filma, Slušaonica glazbe, izložbe, radio emisije čitanja knjiga, koncerti), edukativnih programa s ciljem poticanja pismenosti i razvijanja čitalačkih navika kroz pedagoško-animatorske radionice za djecu i mladež, radionica računalnog opismenjavanja umirovljenika, predavanja vezanih za različite teme kao što su zdravlje, psihologija, pedagogija te aktualna društvena pitanja.
Knjižnica, pritom, sve navedene programe ne može provoditi sama pa je suradnja s različitim gradskim udrugama, institucijama i pojedincima nužna. Neki od 'prijatelja' slavonskobrodske Knjižnice su Udruga UPKO, Dječje kazalište, gradske škole i vrtići, manjinske zajednice, foto i filmski klub Zajednice tehničke kulture Slavonski Brod, Opća bolnica dr. Josip Benčević, Učiteljski fakultet, Inkluzija, Regoč, Udruga slijepih i slabovidnih Slavonski Brod, Udruga gluhih i nagluhih Slavonski Brod, Udruga osoba s invaliditetom Loco-Moto.
Baš poput Interlibera i Gradska knjižnica Slavonski Brod odavno nudi više od pukog čitanja i posuđivanja knjiga. Postali su to pravi informativni centri i mjesta učenja za sve skupine građana. Od učenja novih pisama pa do bavljenja omiljenim hobijima, knjižnice danas prate moderne tehnologije i pokušavaju biti ukorak s novitetima. Vrijeme je, očito, za velike promjene i novo doba knjižnica, a ona slavonskobrodska zasad izvrsno odgovara na sve zahtjeve suvremene svakodnevice te stoga okuplja sve više mladih korisnika.
Trenutno nema komentara, napišite prvi komentar i pokrenite raspravu.