4792
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Kako spojiti poeziju i policijsku službu, pokazao je jučer Brođanima Zrinko Kapetanić, načelnik Policijske postaje Okučani. U dvoranu slavonskobrodske Gradske knjižnice, došli su ga podržati brojni članovi obitelji te prijatelji i radne kolege. U 18 sati počela je promocija Kapetanićeve zbirke pjesama, znakovitog naslova „U šutnji pjevam".
- Prošao sam u policiji sva radna mjesta. Mogao bih puno pričati o tom poslu u kojem sam već 27 godina. Često me pitaju kako to da policajac piše, a ja uvijek odgovaram kako su mnogi poznati pjesnici bili vojnici. Nije bitno kojeg ste zanimanja, to jednostavno mora biti u vama. - za SBplus kazao je Zrinko, potvrdivši kako je riječ o svojevrsnom ispušnom ventilu.
Baš zbog toga što je to 'u njemu', piše otkad zna za sebe. Ipak, mnogi njegovi prijatelji i kolege za njegovu su spretnost s riječima saznali tek nedavno.
- Zbirku sam izdao nakon 35 godina. Prvu knjigu sam izdao s osamnaest godina i nisam bio na promociji jer me nisu pustili iz vojske, tako da je ovo, zapravo, moja prva prava promocija. Zbirku „U šutnji pjevam" večeras predstavljam po treći put od njezina izdanja, nakon Zagreba i Nove Gradiške. - kazao je autor.
Sinoćnju su promociju uljepšali i zanimljivi gosti - poznati pjesnik Enes Kišević koji je za Kapetanićevu knjigu napisao pogovor, zatim akademski glumac Zvonko Novosel koji je izgovarao Zrinkove stihove te Lav Novosel koji je svirao glazbenu pratnju.
- Kako sazrijevamo, drugačije gledamo na iste stvari. Motivi za moje pjesme proizlaze iz svakodnevnog života, ne radi se ni o čemu posebnom niti spektakularnom. Policijski je posao veoma zahtjevan, odgovoran, težak i nosi brojne obaveze. Dok u pisanju imate duhovnu i svaku drugu slobodu, kao policajac sve radite jako argumentirano, slijedeći profesionalnu etiku. Morate se strogo držati pravila. U službi smo građana i kad jesmo i kad nismo u pravu. - progovorio je Zrinko i razlici između uloge pjesnika i svog zanimanja.
Ogranak Matice hrvatske u Novoj Gradiški preuzeo je u ovom slučaju ulogu izdavača.
- To je doista kvalitetna zbirka. Sastoji se od 38 pjesama, podijeljenih u tri cjeline, prema tematici odnosno zajedničkim motivima. U njima je prepoznatljiv utjecaj Zrinku jako dragih pjesnika, poput Jesenjina, Nerude, Baudelairea i Lorce. Međutim, on ih ne kopira, nego se njima nadahnjuje. Drago mi je što je zbirka, u studenom prošle godine, ugledala svjetlo dana. Prva je promocija ove zbirke bila u Zagrebu u Matici kada smo predstavljali izdanja našeg Ogranka. Mogu reći kako je naišla na veoma dobar odjek u dušama onih koji prepoznaju ljepotu pjesničke riječi. U Zrinkovim pjesmama ima složenih i neobičnih metafora, a u njima spaja tradicionalno i moderno. - za SBplus kazala je autorica predgovora, profesorica Vjekoslava Bagarić, predsjednica novogradiškog Ogranka Matice hrvatske kojoj je najdraža pjesma zbirke ona naslova „Pobjeći ću".
Da i plavci imaju meko srce te znaju izraziti osjećaje, dokaz je i ova, još jedna u nizu, ukoričena 'riječ' policijskog službenika.