894
Prikaza
0
Komentara
ZAGREB - U zagrebačkoj Laubi, predstavljena je u petak navečer najosobnija knjiga u opusu Drage Hedla, najvećeg hrvatskog istraživačkog novinara koji piše (i) nedjeljne kolumne za PlusPortal.
- Knjiga je to željeznog novinarskog dokumentarizma prepunog tjeskobne autobiografije, ali i čudesna romaneskna građa jedne opore fikcije koja se zaista dogodila. -napisao je novinar, kritičar i književnik Davor Špišić.
Knjiga naslova Matija bavi se životom i smrću Hedlovog sina jedinca koji je prerano odlučio napustiti ovaj svijet. Govori o svemu što su Drago i njegova bivša supruga Ljerka, Matijina majka, prošli nakon njegovog samoubojstva na američkom Yaleu gdje je radio kao priznati znanstvenik. U potrazi za mirom, u 44. godini života (2018.) Matija je odustao u pokušajima da se uklopi u svijet kojemu evidentno nije pripadao.
Osim autora, o knjizi su sinoć govorili Miljenko Jergović, Jagna Pogačnik, Katarina Dodig Ćurković, Miran Pavić i Aleksandar Stanković, a ulomke je čitao Goran Grgić.
Flautu je svirala Ivana Vukojević, želeći podsjetiti na dio klasičnog glazbenog svemira koji je oduševljavao Matiju. Njegovi roditelji, neminovno, postavljaju brojna pitanja o tomu je li moglo biti drukčije da je izabrao drugi put, znajući da odgovore nikad neće dobiti. Svijet im ne može pružiti utjehu.
- Uzalud će cijeli svijet posvjedočiti da te krivnje nema kad ta krivnja ulazi u strukturu pripovjedača, oca, matere,... Hedl je mogao Yale optužiti za sve, no to onda ne bi bila ova knjiga i njegova unutarnja istina, nego neuspjeli pokušaj obrane od samog sebe. Krivo je misliti da pisanje ima terapeutski učinak. Rovanje po vlastitim ranama ne donosi mir. Tu je riječ o tome da, ako se već dogodila najgora nesreća, onda ona može smisao dobiti samo jednom gestom - da bude ispričana. Jer... kod neispričane nesreće postoji užas da se ljudska tragedija koja nije izrečena nije ni dogodila. Ova priča ne vraća sina u život, ali daje smisao. Nije utješno, neće pomoći da manje boli, ali je jedan čovjek ostvario svoj ljudski smisao. - kazao je Miljenko Jergović.
Hedl u knjizi opisuje 37 dana roditeljske agonije, koliko je bilo potrebno da Matijino tijelo prebace iz SAD-a, kremiraju u Zagrebu i urnu s pepelom pokopaju u obiteljskoj grobnici u Osijeku. Svaki taj teški trenutak Hedl je precizno zapisao.
- Bili smo zabrinuti za njega jer smo znali koliko duboko mora ići. Čuli smo se svakodnevno tih dana dok je pisao. Ključna je stvar u tomu da je svaki detalj iz tih 37 dana prepričao doslovno i dokumentarno. Kad ljudi pristupaju knjizi očekuju knjigu o smrti, a ovo je knjiga o životu koji nije savršen. - kazao je Miran Pavić u ime Telegrama kao izdavača.
A to pisanje Hedla je spašavalo kao nikad u životu. Mada je ranije najavljivao povlačenje s medijske scene, sada veli da će na njoj ostati koliko god ga budu željeli. Kao da strahuje da će bol za Matijom biti još veća ako stane.
- Shvatio sam da mi samo rad može pomoći da preživim. Radom sam potisnuo sve ono što me progonilo i nije mi dalo da nastavim dalje. Bojao sam se da me samo traženje odgovora i prepuštanje letargiji neće nikamo odvesti. Matija mi je u oproštajnom pismu napisao da nastavim živjeti i prihvatim njegov izbor, njegov put u toliko željeni mir. Prihvatio sam zadnje što je od mene došlo iz njegovog pera i ruke. Poslušao sam ga, prihvatio njegove motive, riječi i odlazak. Shvatio sam poruku. Nastavit ću raditi dok god me budu trpjeli urednici Telegrama. - kazao je Drago Hedl.
Završetak večeri bio je izrazito dirljiv. Mada pitanja publike nisu bila predviđena, Aleksandar Stanković dopustio je da se svima obrati jedan stariji čovjek.
- Supruga mi je rekla - Zahvali gospodinu Hedlu i njegovoj supruzi koji su baš poput nas - roditeljska siročad... Zahvali što je to zapisao kako bismo shvatili da nismo sami. Jergović je napisao - roditelju kojemu je umrlo dijete sve je dopušteno pa molim da sada ovdje upalite svjetlo. Neka dignu ruku svi ovdje prisutni koji su roditeljska siročad. - kazao je otac koji je ostao bez sina.
U publici je u tišini ostalo nekoliko podignutih ruku.