Izložba „20 godina manifestacije Dani plesa u čast Miji Čorak Slavenskoj“ posveta je manifestaciji koja je svjetlo dana ugledala 2004. godine.
SLAVONSKI BROD - U subotu 5. listopada 2024. u izložbenom prostoru Državnog arhiva u Slavonskom Brodu otvorena je izložba "Dvadeset godina manifestacije Dani plesa u čast Miji Čorak Slavenskoj". Otvorenje navedene izložbe je sastavni dio programa tradicionalnih Dana plesa u čast Miji Čorak Slavenskoj koji se u Slavonskom Brodu održavaju od 2004. godine. Izložbu je priredila Kazališno-koncertna dvorana "Ivana Brlić Mažuranić", a autorica je Sanja Nuhanović, ravnateljica ove gradske ustanove.
Kako je uvodno na otvorenju izložbe rečeno, Mia Čorak Slavenska (1916.-2002.) je, kao jedna od najvećih balerina 20. stoljeća, svojim talentom, gracioznošću i pokretima često nazivana remek-djelom ljudske mehanike. Vrlo rano je počela osvajati svjetla pozornice. Zbog svog izgleda i talenta dobila je ulogu u filmu „Smrt labuda“, koji se i danas smatra najboljim plesnim filmskim klasikom svih vremena.
Foto: DASB
Njen rodni Brod na Savi, danas Slavonski Brod, ni ove godine ju nije zaboravio. Dani plesa otvoreni su izložbom koja donosi retrospektivu bogate povijesti jedinstvene manifestacije Dani plesa u čast Miji Čorak Slavenskoj koja je prepoznata u svijetu plesa.
U ime zaposlenika Državnog arhiva u Slavonskom Brodu i u svoje osobno ime, prisutne balerine, goste i uzvanike pozdravio je doc. dr. sc. Josip Jagodar, ravnatelj Državnog arhiva u Slavonskom Brodu.
- Drago nam je da se ova izložba otvara u suradnji sa drugom kulturnom ustanovom iz Slavonskog Broda, Kazališno-koncertnom dvoranom "Ivana Brlić Mažuranić". Do sada nismo imali prilike ugostiti balerine u našem Arhivu pa mi je posebno zadovoljstvo pozdraviti ovdje prisutne mlade balerine. Ovom izložbom nastoji se obilježiti djelovanje i život Mije Čorak Slavenske, posebno vrijeme vezano za balet, ali i sve ostalo što je ona pridonijela za promociju Slavonskog Broda. Želim zahvaliti kolegicama iz KKD-a, posebice autorici izložbe i ravnateljici gospođi Sanji Nuhanović i gospođi Marini te zaposlenicima koji su pomogli da se ova izložba postavi. – kazao je u pozdravnom govoru ravnatelj Jagodar.
Josip Jagodar. Foto: DASB
Uz Grad Slavonski Brod i Brodsko-posavsku županiju u realizaciji izložbe i cijelog programa obilježavanja Dana plesa u čast Miji Čorak Slavenskoj sudjelovalo je i Ministarstvo kulture i medija RH. Kao predstavnica Ministarstva kulture i medija nazočne je pozdravila mr. sc. Vlasta Budiša, v.d. voditeljice područnog odjela za konzervatorske poslove u Slavonskom Brodu.
- Izuzetno mi je zadovoljstvo obratiti vam se u ime Ministarstva kulture i medija i naše ministrice Nine Obuljen Koržinek povodom ovog jedinstvenog i svečanog događaja kada 21. put po redu Slavonski Brod slavi ples, ljepotu, gracioznost i harmoniju. Ovaj festival, koji nosi neizbrisiv pečat hrvatske kulturne baštine, već više od dva desetljeća odaje počast našoj prvoj hrvatskoj prima balerini, koreografkinji i baletnoj pedagoginji. Njezino ime i djelo ostavili su neizbrisiv trag u povijesti baletne umjetnosti, a njezin doprinos klasičnom i suvremenom plesu nadilazi granice naše zemlje i dopire do samih visina svjetske plesne scene. U ime Ministarstva kulture i medija želim vam uspješno održavanje festivala, mnogo nezaboravnih trenutaka i neka ples i dalje osvaja naša srca. - kazala je Vlasta Budiša, voditeljica Konzervatorskog odjela u Slav. Brodu.
Vlasta Budiša. Foto: DASB
Autorica izložbe je Sanja Nuhanović, profesorica glazbene kulture, ravnateljica Kazališno-koncertne dvorane „Ivana Brlić-Mažuranić“ od 2017. godine, umjetnička voditeljica i dirigentica Brodskog harmonikaškog orkestra „Bela pl. Panthy“ od 2007.
- Izložba „20 godina manifestacije Dani plesa u čast Miji Čorak Slavenskoj“ posveta je manifestaciji koja je svjetlo dana ugledala 2004. godine. Izložba obuhvaća pregled održanih programa od 2004. do 2023. odnosno tijekom 20 godina i podijeljena je u devet cjelina, na ukupno 17 izložbenih panoa. Početak izložbe i kataloga, koji prati izložbu, posvećen je liku i djelu Mije Čorak Slavenske, a zatim slijede poglavlja: Početci, Baletne predstave, Gala večeri hrvatskih nacionalnih baletnih ansambala, Plesne predstave, Brodska plesna scena, Ostali programi u sklopu manifestacije i Programi manifestacije. - navela je ravnateljica Nuhanović.
- Inicijativu je za pokretanje manifestacije preuzelo je 2003. Hrvatsko društvo profesionalnih baletnih umjetnika. Uputili su dopis Ministarstvu kulture RH u kojem su istakli problem manjka festivala baletne umjetnosti te ukazali na važnost pokretanja te manifestacije. U početnim godinama potrebno je istaknuti podršku Matice hrvatske ogranak u Slavonskom Brodu i HDBPU-a te potporu Grada Slavonskog Broda, Brodsko-posavske županije i Ministarstva kulture RH. Na prvim danima plesa gostovao je HNK iz Zagreba sa baletom „Mačak u čizmama“. Tada je postavljena i spomen ploča na Mijinoj rodnoj kući i predstavljena je monografija „Mia Čorak Slavenska“ autora Maje Đurinović i Zvonimira Podkovca. - kazala je Nuhanović.
Druga tema na izložbi su baletne predstave koje su tijekom dvadeset godina ove plesne manifestacije na brodskoj pozornici uveseljavali slavonskobrodsku publiku i u kojima su nastupali renomirani baletni umjetnici.
- Gostovanja baletnih ansambala nacionalnih kazališnih kuća bila su gotovo svake godine. HNK u Zagrebu gostovalo je sa sljedećim baletima: Mačak u čizmama (2004.); Ples kadeta (2005.), zajedno sa baletnom skupinom Croatia iz Zagreba; Đavo u selu (2006.); Labuđe jezero (2008.); 4 reasons (2009.); Gisele (2014.); Ana Karenjina (2015.). Baletni ansambal HNK-a Split gostovao je dva puta sa baletima Don Quijote (2007.) i Bajedera (2010.). HNK Ivana pl. Zajca iz Rijeke predstavilo se 2020. godine sa baletnom predstavom 4 Allegra, 1 Allegretto i 1 Bolero, a HNK u Osijeku 2021. sa plesnim programom koji su nazvali Večer plesa i baleta. - napomenula je autorica izložbe.
Sanja Nuhanović. Foto: DASB
- Programi koji su izazivali najviše pozornosti, kako struke tako i publike, odnose se na gala večer hrvatskih nacionalnih baletnih ansambala. Obilježavanje 100. godišnjice rođenja Mije Čorak Slavenske dovelo je u Slavonski Brod, na 13. Dane plesa, program koji je privukao posebnu pozornost publike i plesne struke, ali i cjelokupne javnosti. Prvi put u povijesti hrvatskoga baleta 2016. godine susreli su se baletni ansambli četiriju nacionalnih kazališta - HNK u Zagrebu, HNK Split, HNK Ivan pl. Zajc iz Rijeke i HNK u Osijeku. Gala večer hrvatskih nacionalnih ansambala donijela je na slavonskobrodsku pozornicu najbolje što je u tom trenutku postojalo na hrvatskoj baletnoj sceni. Ponovni baletni susreti dogodili su se 2017., 2018., 2019., 2022. i 2023. godine. - istakla je ravnateljica Sanja Nuhanović.
Autorica izložbe navela je i kako su svoje umijeće su u Slavonskom Brodu pokazivali i drugi renomirani plesni ansambli, pa je tako Studio za moderni ples iz Zagreba 12 puta gostovao, Zagrebački plesni ansambal je imao pet gostovanja, a Škola suvremenog plesa Ane Maletić iz Zagreba tri puta. Nastupale su i umjetniče organizacije De facto, MASA Dance Company, Zagrebački plesni centar, Plesni centar Tala i dr. Spomenula je i brodsku plesnu scenu koja je svake godine zastupljena na Danima plesa. Brodski plesni umjetnici doprinosili su manifestaciji od samog početka.
- Članovi Studija za moderni i klasični ples Brodski leptirići bili su stup programskih događanja svih 20 godina, a s nama su ovdje bili i danas. - kazala je autorica Nuhanović.
Prvi put u povijesti hrvatskoga baleta 2016. godine susreli su se baletni ansambli četiriju nacionalnih kazališta - HNK u Zagrebu, HNK Split, HNK Ivan pl. Zajc iz Rijeke i HNK u Osijeku.
Autorica izložbe je naglasila kako je u 20 godina održano 128 programa od čega najviše plesnih predstava, ali i programa koji su plesnu umjetnost prikazivali kroz film, predavanja, predstavljanje knjiga, izložbe, radionice i slično.
- Na kraju zahvalila bih svima onima koji su pomogli u pripremanju i realizaciji ove izložbe. Prvenstveno zahvala ide Državnom arhivu u Slavonskom Brodu za suradnju i ustupanje prostora. Nadalje, hvala Ministarstvu kulture i medija RH, Brodsko-posavskoj županiji i Gradu Slavonskom Brodu na potpori i podršci Danima plesa kroz dugi niz godina. Zahvala ide i Posavskoj Hrvatskoj, Gradskoj knjižnici Slav. Brod, Maji Đurinović, Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, Glasu Slavonije, Striboru Uzelcu Schwendemannu i Dubravki Beraković za ustupanje materijala o Miji Čorak Slavenskoj. I naravno zahvala zaposlenicima Kazališno-koncertne dvorane „Ivana Brlić Mažuranić“. Hvala Miji Čorak Slavenskoj čiji je lik i djelo bio poticaj i inspiracija za ovu manifestaciju. - kazala je autorica izložbe Sanja Nuhanović.
Maja Đurinović. Foto: DASB
Izložbu je otvorila redovna profesorica Maja Đurinović, plesna pedagoginja i publicistkinja, osoba čiji je doprinos promociji lika i djela Mije Čorak Slavenske, prema riječima Sanje Nuhanović, nemjerljiv i koja je dala veliku podršku manifestaciji Dani plesa u čast Miji Čorak Slavenskoj od samoga početka.
- Veliko hvala Zvonimiru Podkovcu koji me, u nekom momentu, upozorio na jednu karakterističnost Hrvata. To je da lako zaboravljaju svoje umjetnike, a da postoje neki ljudi kao Mija Čorak Slavenska. Mia je tada bila živa i on se dopisivao s njom. Mia je bila jedna od najvećih balerina 20. stoljeća, a mi nismo znali ništa o njoj. Tako da je Zvonko bio taj koji je pokrenuo cijelu priču. Prije 20 godina sam promovirala knjigu zajedno sa kolegom Špicerom i Maticom hrvatskom i s vremenom je cijela stvara narasla. Slavenska je zadužila Slavonski Brod da dalje širi priču, a Slavonski Brod je zadužio Hrvatsku sa prvim spomenikom balerini. - zaključila je profesorica Đurinović i otvorila izložbu posvećenu Danima plesa u Slav. Brodu.
Svečanost otvorenja izložbe "20 godina manifestacije Dani plesa u čast Miji Čorak Slavenskoj" uveličale su sjajnim nastupima male balerine, članice Plesnog studija „Brodski leptirići“ iz Slavonskog Broda.
Foto: DASB