533
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Kuća Brlić, dom Ivane Brlić Mažuranić smještena na glavnom gradskom trgu koji nosi njeno ime, i ovoga se prosinca okitila božićnim ruhom. Prizemlje Kuće, koje sa svojih sedam velikih prozora- izloga gleda na trg, zasjalo je diskretnim sjajem lampica, a prozor na ulazu u Interpretacijski centar Ivana Brlić-Mažuranić krase kuglice sa ilustracijama iz Šume Striborove, akademskog slikara Hrvoja Marka Peruzovića, u izvedbi Valentine Srnojević. Posebna pažnja posvećena je božićnom uređenju prvoga kata Kuće Brlić, na kojem se nalazi autentični postav stana Brlićevih. - objavljeno je na službenoj stranici Grada SB.
Na Ivaninom božićnom stolu obavezno su se nalazili paprenjaci, cimet zvjezdice i vanilin krancli, iz vitrina se vadio najfiniji engleski porculan, „plavi“ set koji je dio obiteljskog nasljeđa, a drvce su kitilo svečano, ali s mjerom, srebrenim kuglicama i „svilenim“ bombonima.
U ulaznom hodniku, na dvije starinske konzole s ogledalima postavljeni su zimski aranžmani s bazom od borovih grančica, ukrašeni prirodnim materijalima; lišćem, jabukama, orasima.... Baš kao što je nekad Ivana donosila prirodne materijale iz obiteljskog ljetnikovca Brlićevac i njima ukrašavala svoju gradsku kuću. Između konzola, na dvokrilnim vratima koja vode u centralnu sobu stana, vjenčić je od istih materijala.
U božićnom duhu uređen je i prostor današnje knjižnice, a koji je u doba kada su Ivanina djeca odrastala, bio prostor centralnog salona, u kojem su se odvijala obiteljska druženja, ali i oko stola okupljali gosti; prostor je to u kojem se objedovalo, kitio se bor, najintenzivnije se živjelo.
Kako je to zapisala profesorica Jasna Ažman u svom tekstu „Život u pismima“ objavljenom u Hrvatskoj reviji br. 3, 2013., „kada se na svoj osamnaesti rođendan, 18. travnja 1892. udala za brodskog odvjetnika dr. Vatroslava (Ignacija-Nacu) Brlića pokazat će se da će joj od svih životnih odrednica najvažnija biti ljubav koju je u najsretnijem supružničkom obliku pronašla uz svojeg Nacu, kao i ljubav majke roditeljice koju je pružala svojoj djeci i unucima, a primala ju natrag stostruko uzvraćenu“. Prvih desetak godina braka Ivana je rađala djecu, učila se gospodarenju velikom kućom i brojnom služinčadi, a napose, sve je više preuzimala brigu o obiteljskim imanjima i vinogradima.
O detaljima uređenja Kuće Brlić saznajemo iz bogate Ivanine korespondencije s majkom, u kojoj su uz opise blagdana, posebice Božića, sa svim detaljima pripremanja darova, uređenja kuće i obreda koji se uobičajeno provode, posebna mjesta zauzimali jelovnici i recepti koje je Ivana stalno tražila. Saznajemo tako da su se na Ivaninom božićnom stolu obavezno nalazili paprenjaci, cimet zvjezdice i vanilin krancli, iz vitrina se vadio najfiniji engleski porculan, „plavi“ set koji je dio obiteljskog nasljeđa, a drvce su kitilo svečano, ali s mjerom, srebrenim kuglicama i „svilenim“ bombonima.
S posebnom je pažnjom pripremala Ivana svoj dom za dolazak Božića; od ukrasa na drvcu, preko blagdanskog jelovnika, do darova. Tako u pismu majci, datiranom 26.XII 1900. Ivana piše:
Pomno planiranim darovima, Ivana je darivala sve koji su živjeli u Kući Brlić, od posluge do supruga i djece, koja su ipak dobivala najviše poklona.
- Pozivamo sve zainteresirane posjetitelje da se dolaskom uvjere kako je povijesna Kuća Brlić na slavonskobrodskom korzu posebno šarmantna, obučena u starinsko blagdansko ruho. - poručili su iz gradske Uprave.