931
Prikaza
0
Komentara
DARUVAR - Fra Ma Fu festival reportaže i reportera ove godine pojavio se u 8. izdanju u Daruvaru od petka 21. do nedjelje 23. listopada. Glavni organizatori, Hrvatsko novinarsko društvo i virovitički Studijski institut za novinarstvo, kulturu i obrazovanje SINKO, uz direktora festivala Gorana Gazdeka, pripremili su trodnevni program s preko 80 sudionika, a najviše je bilo novinara, reportera i snimatelja iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Sjeverne Makedonije i Slovenije. Cilj festivala je očuvanje sve manje zastupljene reportaže kao “kraljice novinarstva”, a posvećen je vrhunskom reporteru, pjesniku i novinaru Franji Martinu Fuisu koji je svoje prve članke potpisivao sa pseudonimom Fra Ma Fu. Početak festivala obilježila je dodjela nagrada za najbolju reportažu u 2021. godini. Prvo mjesto pripalo je Hrvoju Ivančiću za reportažu „Njihovi i naši”, drugo mjesto zauzela je Dunja Kučinac za reportažu „Taxi Blues: Tisuću i jedna neplaćena noćna smjena”, a treće mjesto osvojio je Dinko Fiček za reportažu „Dvorište Predraga Peić-Webera”. Što je sve učinilo festival nezaboravnim, za Plusportal je zabilježila potpisnica ovog članka.
U Dvorcu grofa Antuna Jankovića prvog dana festivala održana je promocija triju knjiga – „Oteto zaboravu – sjevernohrvatske putositnice“ Martina Lukavečkog, detektivskoga romana „Kupelj boga Silvana“ Dejana Šorka i petoga izdanja knjige „Smijeh slobode“ Borisa Pavelića, a zatim je prikazan i dokumentarni film „Viva Ludež: Razgovor s trojicom od Ferala“ autora Marine Banićević i Saše Stanića. Drugog dana organizirane su dvije izložbe fotografija, „Subjektivna fotografija“ Slavke Pavić i „Put oslobođenja“ Bojane Guberac, a program je završen napetom tribinom o ratnom izvještavanju gdje su razni novinari i reporteri podijelili osobna iskustva s terena tijekom ratnih događanja u Ukrajini, Sjevernoj Makedoniji i Domovinskom ratu.
Potrebno je naglasiti kako je ovo prva godina suradnje SINKO-a i Fra Ma Fu festivala s osječkom Akademijom za umjetnost i kulturu gdje su studenti Odsjeka za kulturu, medije i menadžment uz predavača i mentora Tomislava Levaka, dobili priliku za sudjelovanje u cijelom programu. Organizatori su tako studente iznenadili s dvije radionice i mnoštvom korisnih savjeta o pisanju reportaža koje su podijelili putopisac i ratni reporter Hrvoje Ivančić te novinar Novosti Vladimir Jurišić.
Cijenjeni Jurišić s preko 50 godina rada u novinarstvu, kao prvo i ključno pravilo za dobru reportažu ističe: „Služite se istinom, ona je alfa i omega novinarstva. Od 27 sudskih sporova, nikada nisam osuđen samo zato što sam pisao samo istinu. Također ne smijete navlačiti sugovornika da bi njegova tvrdnja bila atraktivna jer se time istina gubi, metoda koju koristi 99 posto hrvatskih novinara. Nemojte biti dio te statistike.”
Dobar novinar, kaže, mora uvijek biti na oprezu i ne smije primati nikakve nagrade osim redovne plaće jer će to kad-tad morati dvostruko vratiti. Kao primjer navodi situaciju iz 1985. godine kada je restauriran dvorac u Kutjevu nakon čega su otkrivena arhivska vina iz 1943., europska senzacija jer je jedna boca koštala oko 2.500 njemačkih maraka. Direktor Poljoprivredno prehrambenog kombinata Kutjevo bio je pokojni Jambrović, jedan od najboljih enologa u Hrvatskoj, s kojim je otišao u dvorac i napravio fotografije za članak o otkriću vina, a zatim mu je poklonio bocu i pozvao ga na ručak što je Jurišić nerado prihvatio. Nakon dvije godine, Jurišić saznaje da Jambrović odlazi u Keniju o trošku Kutjeva i ubija divlje životinje: „Uskoro dobijem potvrde o putnim troškovima i brojne druge dokaze, pišem članak i objavljujem ga, a zatim stiže tužba.
Na sudu Jambrovićev odvjetnik govori: „Jurišić je korumpirani i lažljivi novinar koji prima mito.” Zbunjeno gledam kada me upita jesam li ručao u Kombinatu - što priznajem - i jesam li platio svoj ručak - odgovor je bio da nisam. Tada me dočekalo: „Dakle, vi jedete, a ne plaćate. Vi ste običan lopov.” Od tada se na skupovima držim postrance, nosim svoj sendvič i bocu vode ili plaćam svoj ručak.” Jurišić za kraj poručuje mladim reporterima da je u životu, kao i novinarstvu, važno imati vjere u sebe, jasno definirati granice u odnosima te uvijek poštovati drugačija uvjerenja i brinuti o svom zdravlju.