418
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Povodom stote obljetnice rođenja hrvatskog povjesničara umjetnosti, slikara i književnika, Matka Peića, sinoć je na Galeriji svijetlosti Gradske knjižnice Požega, održano otvorenje izložbe Davorina Radića - Akvareli u čast Matku Peiću.
Izražavanje osobite časti i dubokog poštovanja - glavni su motivi ove samostalne izložbe gospodina Radića koji je svoje vrsne akvarele u Peićevoj rodnoj Požegi i Hrvatskoj Ateni, posvetio književniku i slikaru Matku Peiću, vrsnom akvarelistu.
Iako je sinoć slikar odlučio biti samozatajan te samo 'promatrač', o njegovoj izložbi, ali i povezanosti s Matkom Peićem govorio je rođeni Brođanin te hrvatski likovni i književni kritičar i esejist, Milan Bešlić.
„Što je čovjek bez svojeg sjećanja?“, „I može li postojati bez sjećanja?“, „Što je narod bez svojeg sjećanja kojem je drugo ime povijest?“ - pitanja su na koja je Matko Peić cijeli svoj stvaralački život tražio odgovore u povijesti rodne Požege te Europe.
- Istražujući europska mjesta prožimanja i europske snažne stvaralačke osobnosti, profesore i umjetnike koji su oblikovali hrvatske umjetnike, Matko Peić obnavljao je sjećanje na njihova djela, aktualizirao i revalorizirao njihovo mjesto u povijesnom pregledu.
Ono što je, pak, na jedinstven način oblikovalo osobnost Matka Peića, vjerujem da nije pretjerano kazati, jest njegov odnos prema rodnom gradu Požegi - gradu koji mu nije bio samo kolijevka djetinjstva nego i zdenac života iz kojeg je crpio radosnu svježinu svoje stvaralačke izvornosti. Peić je od svojih studenata htio napraviti institucije, ljude, prijatelje i stvaraoce, a ne da im održi predavanja i ode iz svog kabineta. - kazao je o Peiću gospodin Bešlić naglasivši kako su je njegov stvaralački opus dobro znan Davorinu Radiću koji je svoju izložbu posvetio profesoru, ali i prijatelju - Matku Peiću te kolegi - slikaru Peiću, akvarelistu.
Autor ove izložbe, nije stekao samo određen profil izvedbenog majstora, nego je zauzeo čvrst stav afirmacije tradicionalnih vrijednosti, prave apologije slikarskog medija kao kontinuiteta i konstante izražavanja u okviru vizualnih umjetnosti.
- Valja skrenuti pozornost ne samo na Radićevo slikarsko umijeće koje je rasprostrto u izložbenom prostoru Gradske knjižnice Požega, nego i na činjenicu da se u njegovim likovnim djelima u tehnici akvarela - s prepoznatljivim autorskim obilježjima - čita Radićev slikarski rukopis na onoj visokoj razini koja kazuje da učenik nije samo s dužnim poštovanjem, nego je i znalačkim slikarskim umijećem izrazio zahvalnost učitelju u prigodi svečanog obilježavanja stogodišnjice njegova rođenja. - pojasnio je Milan Bešlić te dodao kako će se zalagati za ideja o utemeljenju književne nagrade za putopis u spomen i čast Matku Peiću, a ideju su podržali i ravnateljica požeške knjižnice, Aleksandra Šutalo te gradonačelnika Grada Požege, dr.sc. Željko Glavić, koji smatraju da je baš to najbolji način da se Peićevo ime - barem u književnom smislu - sačuva.
Po završetku svečanog dijela otvorenja izložbe, svi posjetitelji su, uz čašu vina, mogli uživati u razgledavanju akvarela gospodina Radića. Oni koji su tu mogućnost propustili sinoć, mogu doći u Gradsku knjižnicu Požega te do 20. travnja pogledati izložbu.