/ 26
3222
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Šesnaeste po redu slavonskobrodske Dane plesa koje slavonskobrodska Kazališno-koncertna dvorana Ivana Brlić Mažuranić svake godine održava u spomen na Brođanku Miju Čorak Slavensku, svjetski poznatu primabalerinu, 'zatvorili' su danas osnovnoškolci Smotrom školskih plesnih skupina „Radost pokreta".
- Za svakoga je bilo ponešto. Krenuli smo s dječjom plesnom predstavom, a završit ćemo sa smotrom Radost pokreta. Mislim da to je najbolje i najbitnije jer je ovo najmasovniji program koji smo imali u ovih šest dana. Zadovoljni smo programima i posjećenošću. Naravno da uvijek može biti bolje pa ćemo se nastaviti truditi. - kazala je ravnateljica Kazališno-koncertne dvorane, Sanja Nuhanović.
U ime Gradske uprave prisutne je na početku večeri pozdravio zamjenik gradonačelnika Slavonskog Broda, Hrvoje Andrić, nazvavši današnju večer 'šećerom na kraju'.
- Lijepo je bilo kroz proteklih šest večeri vidjeti na ovim daskama sve četiri nacionalne baletne kuće, Brodske leptiriće i sve ostale plesne skupine, ali najveći je užitak vidjeti da ples živi u našim školama. To je posebna čar koja proizlazi iz ovih dana. - kazao je Andrić.
Na 'daskama koje život znače' nastupila su večeras djeca iz grada Slavonskog Broda, ali i iz ostatka Brodsko-posavske županije. Doputovali su, tako, iz Čajkovaca, Okučana i Rešetara, Oriovca i Sibinja. Osim toga, predstavnike je imao i grad Požega pa se popis sudionika proširio i na susjednu Požeško-slavonsku županiju.
- Udruga Radost pokreta djeluje već tri godine i okuplja učitelje, odnosno plesne voditelje i učenike iz cijele Brodsko-posavske županije. Ove godine je u Smotru uključeno četrnaest škola. Imamo osamnaest voditelja i 233 učenika, tako da se uistinu radi o jednoj velikoj priči. Večeras će se učenici predstaviti plesovima koji slave ljubav u svim njezinim oblicima. - za SBplus kazala je Mirela Mršić-Pavičić, predsjednica Udruge Radost pokreta.
Večer je otvorila Plesna radionica Ilijane Lončar iz Požege, a Petar je hrabro izveo ples „Mali violinist". Uslijedile su, potom, „Latice", voditeljice Rahele Radecki Ivakić; „Anastazija", voditeljica Alenke Jozić iTajane Tolić, skupina „Pilarevci", pod palicom Senke Jelić te „Radost" koju vodi Darija Grgić. Plesnu skupinu iz Rešetara uvježbala je Romana Domazetović, „Dance Crew 1." Sanja Bićanić, „Veselu djecu" Dubravka Matić, „Maslačak" Nataša Đuričić, polaznike Ritmike iz Osnovne škole Antun Mihanović Snježana Sedlo, „Kapljice"Maristela Lulić, „Mighty Figters" i „Latice" Rahela Radecki Ivakić, „Hugoline"Marina Bitunjac, „Kosjenke" Lucija Nikičić, „Tintiliniće" Lidija Kevo, „Zum-Zum"Anita Vodopija i Monika Jurić. Emica Pišonić istrenirala je skupinu naziva „Blue stars", Sanja Bičanić „Dance Crew 2.", Rahela Radecki Ivakić „Bubble Jumps" i Maja Badanjak-Butkovićsvoju Plesnu skupinu.
- Vodim glazbeno-scensku skupinu i večeras smo se predstavili prigodnim plesom na temu ljubavi, uz otkucaje srca. Puno je djece zainteresirano za ples, ali to je za njih i puno više, druženje i uživanje u aktivnostima. Uz ples djeca dobiju i sigurnost pokreta. U Sibinju je cijeli razred uključen u ples od prve godine pohađanja osnovne škole, a ne pravimo razliku među muškim i ženskim plesačima. - kazala je voditeljica plesne skupine sibinjske Osnovne škole Sibinjskih žrtava.
Žrtvovanje vlastitog slobodnog vremena kao i predanost radu s djecom čak i izvan nastavnih sati, pohvalili su danas svi govornici u Kazališno-koncertnoj dvorani „Ivana Brlić Mažuranić". Naime, za podučavanje plesa, učiteljice i nastavnice nisu dodatno plaćene. Njihovi učenici to, čini se, znaju cijeniti jer su ih sve redom na pozornicu ispratili gromoglasnim pljeskom, nadmećući se tko će biti glasniji.
- Idem u 4.a razred. Bavim se plesom od prvog razreda. Volim ples jer se tada družim s prijateljima. Nastupamo u školi i kazalištu. Uključena sam u stolni tenis i odbojku, a plesati sam učila samo u školi. - kazala je Ivana Rašić, mlada plesačica iz Sibinja.
Ravnateljica Nuhanović dodala je kako je formalno plesno obrazovanje potrebno Slavonskom Brodu, a prokomentirala je i današnji odnos djece i kazališta.
- Djeca su ovih dana bila prisutna kao izvođači, a roditelji i njihovi najbliži kao publika, no na taj način nećemo odgojiti najmlađe kao publiku. Smatram da bi suradnja s učiteljima i školama trebala biti bolja kako bi kazalište postalo prirodno okruženje najmlađima. Moto obrazovne reforme je „Škola za život", a umjetnički se život događa upravo ovdje, u Kazališno-koncertnoj dvorani. - zaključila je Sanja Nuhanović.
Veljaču je tako slavonskobrodska Kazališno-koncertna dvorana zaključila još jednim uspješnim višednevnim programom, a djeca koja su tijekom školske godine vrijedno uvježbavala svoje točke, dobila su priliku plesno umijeće pokazati svijetu.