SLAVONSKI BROD – U prostoru Državnog arhiva u Slavonskom Brodu (DASB) održana je u utorak, 10. siječnja 2023. godine, književno-izložbena večer posvećena hrvatskoj književnici
Vesni Parun (1922.-2010.). Njezina knjiga pod nazivom “Kad ptica prestane voljeti” izašla je u nakladi Hrvatskog državnog arhiva (HDA) iz Zagreba prošle godine, a nastala je kao izbor iz posljednjih rukopisnih memoara Vesne Parun. Taj izbor napravili su
Denis Derk (novinar Večernjeg lista) i
Marina Selnik (arhivistica specijalistica HDA) koristeći obimnu pisanu ostavštinu književnice pohranjenu u Hrvatskom državnom arhivu, navodi se službenoj stranici
DASB-a.
Knjigu su u Slavonskom Brodu predstavili njeni priređivači Denis Derk i Marina Selnik.
– Sa Vesnom Parun surađivao sam 18 godina te si “utvaram”, kako bi rekao Ćiro, da nešto znam o njenom životu, pa mogu biti od pomoći kad su njezini zapisi u pitanju. Knjiga “Kad ptica prestane voljeti” je knjiga koja je njezina autobiografija. Najviše se tiče njenog početka života gdje opisuje svoju dalmatinsku obitelj. Tata je bio sa otoka Prvića, a mama sa otoka Šolte. Opisivala je vrlo iskreno svoje prve ljubavne doživljaje. Mi znamo da je ona bila “bez dlake na jeziku”, zato možda i nije imala puno prijatelja pa ni puno nekakvih štovatelja za života jer je znala reagirati vrlo nervozno i vrlo strastveno. U knjizi iščitavamo i iz čega su nastale te njezine pjesme. U Bugarskoj danas vlada nevjerojatno veliki interes za nju i tamo ju uspoređuju sa najvećim pjesnikinjama svijeta, ako što su Marija Cvetajeva i Ana Ahmatova. Mislim da bi i mi trebali biti svjesni njene veličine jer ona ima opus od 90 knjiga pjesama, prijevoda, drama, dječjih knjiga itd. Pisala je kritike, eseje, prevodila je s bugarskoga, slovenskoga, francuskoga jezika… Ona je nekoliko desetljeća bila jedina osoba koja je prevodila sa bugarskoga na hrvatski jezik. To je veliko bogatstvo. Puno toga je o njoj nepoznato i neobjavljeno i ova knjiga je jedan mali autobiografski prilog proučavanju njenog velikog života.- rekao je Denis Derk.
Izložba Hrvatskog državnog arhiva, pod nazivom “Bajka zvjezdana”, otvorena je u listopadu prošle godine u Zagrebu u povodu 100. obljetnice rođenja Vesne Parun, a od 10. siječnja do 10. veljače 2023. gostuje u Državnom arhivu u Slavonskom Brodu. O katalogu izložbe i samoj izložbi govorili su njezini autori Marijan Bosnar (arhivski savjetnik HDA) i dr. sc. Melina Lučić (arhivska savjetnica HDA).
– Nastojali smo prikazati Vesnu Parun kao cijelu, da tako kažem, kao književnicu i kao osobu. Krenuli smo kronološki od njenog djetinjstva preko njenih književnih početaka, njenih boravaka u Bugarskoj gdje se i udala pa je bila dosta vezana za bugarsku kulturu cijelog svoga života, pa do nekih malo manje poznatih detalja. Donosimo i nepoznatu Vesnu Parun koja je dosta dugo slikala i imala svoje samostalne izložbe, kao i npr. Vesnu Parun koja je napisala nekrolog Draženu Petroviću kad je umro 1993. godine. Jedan pano posvetili smo kapama i šeširima koje je ona nosila u poznijoj dobi jer je to nekako njen prepoznatljiv zaštitni znak, a dotakli smo se također i vremena nakon njene smrti. – kazao je Marijan Bosnar.
Autori su imali težak zadatak u odabiru gradiva Vesne Parun (89 arhivskih kutija), koje je pohranjeno u HDA, za potrebe izložbe prikazane na 18 panoa. Ne samo da ima puno gradiva o književnici već je ono, prema riječima autora, raznovrsno i zanimljivo pa se moglo na svaki od postojećih panoa dodati po još jedan.
Organizatori ovoga kulturnog programa bili su Državni arhiv u Slavonskom Brodu, Ogranak Matice hrvatske u Slavonskom Brodu (OMHSB) i Hrvatski državni arhiv. Moderator oba događanja bio je mr. sc. Ivan Medved, ravnatelj DASB-a i predsjednik OMHSB.
U glazbenom dijelu programa sudjelovali su učenici Glazbene škole Slavonski Brod. Uz klavirsku pratnju, izveli su dvije skladbe skladane na stihove Vesne Parun.