1990
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Danas je Gradska knjižnica u Slavonskom Brodu postala središte okupljanja stručnjaka predškolskog odgoja iz cijele Hrvatske. Državna smotra projekata, u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, okupit će u naredna dva dana 110 odgojitelja, stručnih suradnika i ravnatelja s ciljem prikazivanja najboljih primjera odgojno-obrazovne prakse u razvoju socijalnih i građanskih kompetencija kod djece. Uvodnu riječ danas je održala Andreja Silić koordinatorica Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo Republike Hrvatske za područje predškolskog odgoja. Svima je poželjela puno uspjeha i obećala nastavak vrijednog rada na tom polju.
Ravnateljica ustanove Dječji vrtić Ivana Brlić-Mažuranić, Zorana Butorac, izrazila je zadovoljstvo što je upravo Slavonski Brod domaćin ove tradicionalne smotre.
- Izuzetna mi je čast što je Dječji vrtić Ivana Brlić-Mažuranić Slavonski Brod dobio priliku biti domaćin ove smotre koja se održava već niz godina i koja je postala tradicionalna. Ovdje se nalaze projekti koji su izabrani na regionalnim smotrama diljem Republike Hrvatske. Ovdje su danas najbolji projekti koji će i biti prezentirani. Ono što je vrijedno u ovoj smotri to je ustvari da mi putem ovih projekata preko djece jačamo građanske i socijalne kompetencije. - naglasila je Butorac.
Osim vrtića iz Slavonskog Broda svoje su projekte predstavili i vrtići iz drugih dijelova Hrvatske. Jedan od predstavljenih projekata je "Hodati u tuđim cipelama" iz Dječjeg vrtića En ten tini iz Sesveta, koji su predstavile Lidija Budijak i Jelena Korbar.
- Projekt je imao za cilj senzibilizaciju djece iz skupine za različite razvojne teškoće. To smo pokušali postići tako što smo djeci osigurali prilike da iskušaju kako je to živjeti s različitim teškoćama, npr. s motoričkim teškoćama, oštećenjima vida, sluha, autizmom, intelektualnim teškoćama itd. Djeca su isprobala kako je to hodati zavezanih očiju ili kako bi mogli pisati Braillovim pismom. Ono što smo na kraju projekta primijetili je da su djeca imala više empatije prema djevojčici s teškoćama koja se već nalazila u skupini jer su mogli razumjeti zašto se ona ponaša na način na koji se ponaša, poglavito u pogledu nepoželjnih ponašanja koja je imala zbog frustracije izazvane njezinim ograničenjima. - izjavila je Lidija Budijak.
Budijak je također istaknula važnost dodatne podrške u predškolskom sustavu.
- Sustav bi trebao još proširiti kapacitete kako bi se sa svakim djetetom moglo barem u nekom trenutku dana individualno raditi. Dakle, svakako je potrebna podrška dodatnih osoba unutar skupine, treći odgojitelji i njegovatelji, ali i smanjenje broja djece unutar samih odgojnih skupina kako bi odgojitelj također mogao raditi s djecom. Za početak barem, a ima tu još puno toga. - dodala je Budijak.
Projekti iz Slavonskog Broda također su privukli pažnju, među njima 'Slatki vrt' Dječjeg vrtića Ivana Brlić-Mažuranić i 'Stopama Ivane Brlić-Mažuranić' Dječjeg vrtića Potjeh.
- Naš projekt je 'Slatki vrt'. Mi smo se ove godine odlučili za ekološku temu. U Dječjem vrtiću Hlapić, konkretno, se vidi da djeca, roditelji i odgajatelji žive ekologiju. Naše odgajateljice u Slavonskom Brodu zbilja pripremaju djecu za život na način da oni to rade sami, da uče iz vlastitih iskustava i da rade to zajedno s odgojiteljima i svojim roditeljima. Jedne od prošlih godina imali smo temu inkluzije i sada imamo jako puno djece s teškoćama i prihvaćamo ih. Mi živimo inkluziju. - izjavila je Butorac.
Ovalva državna smotra pružit će jedinstvenu priliku za razmjenu ideja, povezivanje praktičara i stvaranje profesionalnih zajednica za učenje i podršku stručnjaka u predškolskom odgoju i obrazovanju.