REŠETARI - Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari dugi niz godina njeguje tradiciju suradnje sa školom iz Lupaca, školom koja obrazuje pripadnike Hrvatskih nacionalnih manjina u Rumunjskoj, piše radiong. Suradnja ovih dvaju škola traje već desetak godina, a učenici osnovnih i srednjih škola pripadnika nacionalnih manjina javljaju na natječaj koji raspisuje Književno likovno društvo Rešetari te sudjeluju na ovdašnjim pjesničkim susretima.
Na osnovu te suradnje, odnosno susreta nastala je ideja da se uspostavi izravna suradnja između škola. Tako su početkom ove godine učenici OŠ "Ante Starčević" Rešetari bili domaćini učenicima iz Rumunjske, a prošloga mjeseca, realizirali su uzvratni posjet prijateljskoj općini u Rumunjskoj, u okviru projekta „Naš zavičajni govor". Voditeljica ovoga projekta bila je Jasmina Zelenika, koja je osmislila plan i program posjeta i predstavljanja u inozemnoj školi.
Deset učenika u pratnji ravnatelja škole Tihomira Batala, pedagoginje Marije Dautović, knjižničarke Daniele Gubić i učiteljice Marije Mlađen, boravilo je u Rumunjskoj od 22. do 25. travnja. Projekt ”Naš zavičajni govor” međunarodni je projekt pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, a u OŠ Ante Starčevića Rešetari provode ga već nekoliko godina u suradnji s općinom Lupac, odnosno Hrvatima, stanovnicima istoimene općine iz Rumunjske. Glavni cilj projekta, skriven je u samom nazivu ”Naš zajednički govor”, a to je očuvanje tradicije ovoga kraja, zavičajnog govora slavonske ikavice.
Učenici su ove godine po prvi puta otputovali u Lupac, a za taj susret su se marljivo, zajedno s učiteljima, pripremali. Već na početku godine učenicima su predstavljeni ciljevi projekta, a raspisan je i natječaj za putovanje u Rumunjsku. Učenici su pisali motivacijsko pismo u kojem su nastojali predstaviti sebe i svoje kvalitete u najboljem mogućem svjetlu. U Rumunjskoj su bili smješteni u obiteljima te svi ističu gostoprimstvo domaćina koji su se maksimalno potrudili kako bi im boravak bio prepun zanimljivih aktivnosti.
Osim što su se upoznavali s kulturnom baštinom Hrvata na tim područjima, svojim su nastupom učenici Osnovne škole Ante Starčevića predstavili kulturu slavonskog mjesta iz kojeg dolaze – njegovo materijalno i nematerijalno blago. Učenici su ovim projektom bili u mogućnosti usporediti način života i kulturu Hrvata u domovini i izvan nje, razvijati komunikacijske vještine, obogatiti svoja znanja, njegovati sličnosti, ali isto tako dodatno naučiti poštivati drugo i drugačije.
Veliku fotogaleriju posjeta učenika iz Rešetara Rumunjskoj možete pogledati OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -