POŽEGA - Povodom Dana Europe, Ekonomska škola Požega koja je ujedno, škola - ambasador Europskoga parlamenta u Hrvatskoj, drugu je godinu zaredom održala međunarodno natjecanje u kojemu su sudjelovali učenici iz 14 zemalja i s tri kontinenta sa 148 radova.
- Odlučile smo svoje dugogodišnje iskustvo sudjelovanja na međunarodnim natjecanjima i projektima, iskoristiti kako bismo, uz potporu škole, već drugu godinu zaredom organizirale međunarodno natjecanje za učenike i učenice diljem svijeta. Radni su jezici natjecanja engleski i njemački. Kako bismo ostali u okvirima Dana Europe, a ujedno pozvali i škole diljem svijeta - ne samo iz Europske unije - biramo univerzalne teme i poruke koje Unija promiče. Tako je ove godine odabrana podtema povodom obilježavanja 2022. godine kao Europske godine mladih: „And the Youth Shall Inherit the World!"/„Der Jugend gehört die Zukunft!" (hrv. „Na mladima svijet ostaje!"). - za SBplus otkrila je jedna od organizatorica natjecanja, mr. Martina Budimir.
Na natjecanju su sudjelovali učenici u dvije dobne skupine (10-14 godina i 15-19 godina). Naime, kroz medij kratkoga filma, pjesme ili slike/crteža/digitalne umjetnosti, natjecatelji su trebali na kreativan i originalan način pokazati svoje viđenje teme. Natječaj je trajao od 10. siječnja do 10. travnja 2022. godine, a virtualna dodjela priznanja i nagrada održana je dan uoči Dana Europe - u nedjelju 8. svibnja 2022. godine.
Profesorica njemačkog jezika, mr. Budimir, otkrila nam je i što su ona i kolegica Jelena Kovačević ove godine promijenile vezano za natjecanje.
- Ove smo godine izbacile kategoriju fotografije jer interes za tu kategoriju prošle godine nije bio velik. Osim toga, promijenile smo trajanje filma na jednu minutu jer je Požega grad jednominutnog filma, a ove je godine i jubilarna godina festivala. S obzirom na to da je jedan od ciljeva natjecanja promicanje učenja stranih jezika, ove je godine obavezan dio bio uklopljena poruka na engleskom ili njemačkom jeziku, a da ona nije samo prepisan moto natjecanja. Uz potporu Požeško-slavonske županije i svih koji su nas podržali materijalnim nagradama, uspjele smo podijeliti čak 12 nagrada, po tri prva mjesta u četiri kategorije po dobnim skupinama i jeziku. - pojasnila je mr. Budimir, dodajući kako ih je ove godine dosta brinulo kakav će odaziv biti s obzirom na zasićenje online aktivnostima, a i krizu u kojoj se svijet nalazi.
- U početku radovi nisu stizali onim tempom koji smo očekivale, ali na kraju je odaziv opet bio izvrstan. Većina je radova stigla posljednjih dana natječaja te je tako na natjecanje stiglo 148 radova iz 14 zemalja i s tri kontinenta i to: 64 rada na njemačkome jeziku i 84 rada na engleskome jeziku, 62 rada u kategoriji mladih i 86 radova u kategoriji djece te 77 radova iz Hrvatske, 27 iz Poljske, 11 iz Rumunjske, šest iz Indije, po pet iz Kolumbije i Vijetnama, po tri iz Kosova, Turske i Uzbekistana, po dva iz Bugarske, Crne Gore i Srbije te po jedan iz Gruzije i Rusije. - dodaje.
Koliko su, zapravo, i jesu li djeca zainteresirana za ovu vrsta natjecanja otkrila nam je profesorica Jelena Kovačević.
- Pa zapravo, i jesu! Ovakva su im natjecanja odmak, bijeg ili dodana vrijednost klasičnoj učioničkoj nastavi. Učenici imaju priliku izraziti se kreativno, pokazati svoje talente ili interese, a klasična natjecanja često ne pružaju takvu priliku i iskustvo. Oni imaju priliku predstaviti sebe i svoj rad na stranom jeziku, čime stječu dodatno samopouzdanje te time razvijaju jezične vještine. Povratna informacija - što od mentora, što od samih učenika - je izuzetno pozitivna i mnogi su nam se javljali nakon natjecanja i interesirali se za ponovno sudjelovanje naredne godine. - za SBplus kazala je prof. Kovačević dodajući kako je organiziranje i provedba takve vrste natjecanja velik posao, no ujedno pruža i veliko zadovoljstvo.
- Ove godine smo ga odradile s manje stresa i tehničkih poteškoća nego lani, stoga se nadamo da će nagodinu biti još lakše. - zaključila je prof. Kovačević.
Kako je izgledalo proglašenje pobjednika, moguće je pogledati OVDJE kao i videoizložbu OVDJE ili u priloženim videozapisima članka.
Pobjednici natjecanja
u četiri kategorije:
Engleski jezik
Kategorija: Djeca (10-14)
1. Marta Gołębiowska,
pjesma (mentorica: Edyta Chmolewska), Poljska
2. Martina Kosar,
slika (mentorica: Željka Kalabek), Bjelovar, Hrvatska
3. Julia Pikula,
slika (mentorica: Joanna Skwara), Poljska
Kategorija: Mladi (15-19)
1. Danica Jaramaz,
pjesma (mentorica: Snežana Sparavalo), Srbija
2. Matea Ticl,
slika (mentorica: Marija Šag Sadilek), Požega, Hrvatska
3. Nea Janković,
film (mentorica: Vladana Ivanov), Srbija
Njemački jezik
Kategorija: Djeca (10-14)
1. Ana Antić,
film (mentorica: Lucija Križić),
Sesvete, Hrvatska
2. Kristóf Erdei,
slika (mentorica: Renáta-Erzsébet Bányai),
Rumunjska
3. Marija Džalto,
digitalna umjetnost (mentorica: Jasminka
Hajpek), Požega, Hrvatska
Kategorija: Mladi (15-19)
1. Silvia Popova,
digitalna umjetnost (mentorica: Elena
Hadjilaskova), Bugarska
2. Angéla-Anita
Hunyadi, crtež (mentorica: Renáta-Erzsébet
Bányai), Rumunjska
3. Marija Višević,
slika (mentorica: Andreja Korčanin),
Sesvete, Hrvatska
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -