5620
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Sutra počinje nova odgojno-obrazovna godina. Njen početak ostat će upamćen po tome što svoja vrata neće otvoriti čak osam škola u zemlji, dok u njih 177 nije upisan nijedan učenik. Od njih osam, šest se zatvara jer u njima nema učenika. Na području Brodsko-posavske županije u čak 13 škola nije upisan niti jedan prvašić, ali škole se ipak neće zatvarati. U neke od njih, poput škole u Dubočcu, upisan je tek jedan prvašić.
Malena Petra Bjelobradić s nestrpljenjem dočekuje sutrašnji dan i to što je jedini prvašić u svojoj školi nimalo ju ne smeta. - Jedva čekam da počne nastava. Prvi dan će me u školu voditi mama, a kasnije ću ići sa još dvije svoje starije prijateljice - ispričala je Petra koja je udžbenike i potrebni pribor već odavno nabavila. Glavna joj je briga izdržati do prvog školskog zvona.
- To što je sama ništa joj ne otežava, jer navikla je - kada je ranije znala otići do škole - da tamo ide mali broj učenika - objasnila je Petrina mama Marina.
Petra će ići u kombinirani razred s još dvije starije učenice, a u razredu će ih dočekati učiteljica Marina Brkić koja, kako sama kaže, u malom razredu vidi prednost za djecu jer će im se tijekom svladavanja gradiva moći pojedinačno više posvetiti nego li je to slučaj u većim razredima.
Škola u Dubočcu jedna je od šest područnih škola bebrinske Osnovne škole "Matija Antun Reljković". U matičnu i područne škole ove je godine upisano ukupno 39 prvašića, i to najmanje u Dubočcu gdje je upisana jedna učenica, a najviše u Zbjegu gdje ih je u prvi razred upisano šestero. Pa iako su, prije izvjesnog broja godina, kada su kao i ove godine imali tek jednog upisanog učenika, razmišljali o zatvaranju škole u Dubočcu, danas se pokazalo, tvrde, kako je dobro što to nisu učinili. - Ta škola ima budućnosti, jer mi slijedeće godine tamo upisujemo jednog prvašića, a onu narednu njih četvero - kazala je ravnateljica škole, Marija Rosandić.
Da situacija jeste ozbiljna, ali ne i tako crna kako se na prvi pogled čini, potvrđuje i pročelnica županijskog odjela za obrazovanje, Anica Vukašinović. Brojka po kojoj je, s 13 škola koje nisu imale upisanog prvašića, Brodsko-posavska županija u samom vrhu u Hrvatskoj jeste zabrinjavajuća, ali odnosi se uglavnom na ruralna područja. - Gledamo li ukupne podatke za područje Brodsko-posavske županije mi smo ove godine u prve razrede upisali 75 učenika više. Osjetan pad upisa učenika u osnovne škole dogodio se prije četiri godine kada smo u sustavu izgubili oko 350 učenika - kazala je Anica Vukašinović. Naime, u školskoj 2016./2017. godini upisano je ukupno 1628 prvašića, a već iduće godine, 2017./2018. bilo ih je 351 manje, odnosno 1277, dok ih je ove 2018./2019. upisano 1352, odnosno 75 više.
I dok se u ruralnim sredinama posebice osjeća negativna demografska slika, u gradskim sredinama situacija je nešto drugačija. Tako u Slavonskom Brodu ove godine kreće dva razreda više prvašića nego li ih je bilo prošle godine. Naime, školske 2017./2018. godine u slavonskobrodskim osnovnim školama upisano je 569 prvašića, a ove 2018./2019. njih 620.
I dok je situacija u osnovnim školama, posebice u onim u ruralnim sredinama, zabrinjavajuća, ali u konačnici ipak u plusu, situacija u srednjim školama je gotovo dramatična. Prema podacima županijskog UO za obrazovanje prošle godine u prve razrede upisano je 1611 učenika, a ove 2018./2019. njih 1353 što je za 258 učenika manje. Gledano u protekle četiri godine broj učenika u prvim razredima srednjih škola smanjio se za njih 521. - Nažalost tu je najviše vidljiv trend iseljavanja obitelji koje uglavnom čekaju da djeca završe osnovnu školu pa onda odlaze u inozemstvo - kazala je Vukašinović.
Iako se, s ciljem veće zapošljivosti na tržištu rada, posljednjih godina ulaže u opremanje škola, a od ove godine kreće se i sa centrima izvrsnosti sve će to biti uzalud bačen novac. Jer ako se gospodarska slika ne oporavi, ako završeni učenici i dalje budu morali čekati godinama na posao i ako taj posao ne bude primjereno plaćen sve veći broj ljudi odlazit će van, kao što će se i sve veći broj onih koji ostaju teško odlučivati na više djece. Bez temeljite obnove gospodarske slike, iz godine u godinu početkom nastave ostajat ćemo šokirani brojkama o smanjenju upisanih učenika.