2409
Prikaza
0
Komentara
NOVA GRADIŠKA - U moru učenika, koji su povodom 99. rođendana Gimnazije Nova Gradiška preplavili hodnike škole, tijekom cijeloga dana isticao se jedan, kako bi Vještice zapjevale, "totalno drukčiji od drugih”. Riječ je o učeniku Mateju Plavcu. Dok su drugi učenici "samo” sudjelovali u radionicama po vlastitom izboru, Matej je napravio nešto neuobičajeno, javlja radiong.
Samoinicijativno je upriličio hvale vrijednu izložbu za svoje učenike, profesore te ostale djelatnike i posjetitelje Gimnazije, naravno povodom ovog velikog rođendana škole. Riječ je o izložbi kamenja i minerala koju je izložio i predstavio u holu škole, ali ne po prvi put. Ovaj mladić neobičnog, ali nadasve zanimljivog hobija svojom zbirkom pohvalio se i u svojoj školi, ali i u Slavonskom Brodu na županijskom skupu profesora geografije. Kako smo i napisali, jer smo tako načuli, ljubav prema kamenju i mineralima dogodila se još u danima dok je bio mladi osnovnoškolac, no kako je do toga došlo saznali smo od protagonista ove priče.
"Moj hobi vezan za minerale i kristale krenuo je u još u šestom razredu kada je izlazio jedan časopis uz kojeg se dobivalo razno kamenje, tada sam ga kupovao i počeo se informirati na internetu o kristalima i mineralima i slično…”- otkrio nam je Matej. Matejova zbirka sada broji više od 200 primjeraka kamenja i minerala, raznih veličina, boja, struktura. Većinu kamenja mladi gimnazijalac sam je kupio ili pronašao, no njegovu strast prepoznali su i članovi obitelji, rodbina, prijatelji pa mu nerijetko poklanjaju primjerke kamenja.
"Dosta toga za svoju zbirku sam dobio na poklon od rodbine. I bližnji su upućeni u moj hobi, tako da kada negdje idu i vide nekakve primjerke, ako pomisle da će mi se vidjeti, donesu i iznenade me”- pohvalio se Plavac.
Nije ovaj gimnazijalac samo sakupljač, nego i pravi znalac kada su u pitanju minerali, obično i drago kamenje. Radilo se o običnom kamenu iz šume, rubelitu, alabasteru ili pak vrijednom smaragdu, sve informacije o njima možemo saznati od Mateja. Osim sastava kamenja, njegove tržišne vrijednosti, načina obrade, korištenja, kao asa iz rukava izvuče i tko je otkrio kamenje i minerale, ali i neku anegdotu vezanu uz isti ili pak koja poznata povijesna osoba je vezana uz njega.
Na taj način Matej povezuje svoju ljubav prema povijesti s geologijom koju želi i studirati. Geologiju, ne povijest, da ne bi došlo do nesporazuma. Geologiju je ovaj perspektivni maturant stavio i na prvo mjesto izbora fakulteta.
Nada se Matej kako će uspjeti upisati željeni fakultet, ali isto tako povezati ga i sa svojim drugim velikim hobijem, a to je crtanje. Dobro ste pročitali, dva naizgled nepovezana smjera, geologiju i umjetnost, kod Mateja su u savršenoj simbiozi. U kamenju pronalazi inspiraciju za svoja umjetnička djela, a svojim umjetničkim djelima prikazuje ljepotu i jedinstvenost kamenja i minerala. Kada smo mu spomenuli jedinstvenost, Matej se nadovezao i poučio nas kako ne postoje dva potpuno jednaka kamena ili minerala. Nas laike u tom polju zanimalo je, ako pronađe ili dobije kamen koji već posjeduje, mijenja li to "duplo kamenje”.
- Mogu ja posjedovati dva kamena iste vrste ili spoja, ali nikada se u prirodi neće naći dva kristala koja su potpuno identična. Zato i je ovaj hobi zapravo zanimljiv jer ono što imaš ti, nema nitko drugi na svijetu - kazao je.
U tom kontekstu možemo usporediti i ljude s kamenjem, sve ono što sačinjava jednu osobu nema nitko drugi na svijetu. Jedinstveni smo i posebni, poput kristala, svatko na svoj način, a kako bi postajali boljima i ljepšima važno je brusiti svoja znanja, talente i vrline, upravo kako i kamenje biva brušeno ne bi li postalo čim ljepše i dragocjenije.
Jedan od posebnih kamenja u moru ljudi, kako smo i na početku rekli je upravo i Matej Plavac koji svoje vrline i hobi koji se pretvorio u strast iz dana u dan brusi. Koliko njegov rad vrijedi, kroz galeriju procijenite sami.