Uvijek odgovorna i profesionalna, slavonskobrodska novinarka Višnja Ružojčić, već tri desetljeća pomiče granice kada je u pitanju novinarstvo, posebice ono usmjereno na lokalne teme. Svojim pristupom i stavom uzor je i primjer mlađim kolegama, a godinama rada i stotinama dobrih priča zaslužila je županijsko priznanje i nagradu.
SLAVONSKI BROD - Višnja Ružojčić posljednjih je desetljeća sinonim za novinarstvo u Slavonskom Brodu - kako starijim i mlađim kolegama, tako i sugovornicima, ali i Brođanima koji je rado susreću i povjeravaju joj se na ulicama svoga grada. Profesionalnim pristupom, inteligencijom, žarom s kojim obavlja novinarski posao,... uvijek se izdvaja iz mase, a svima je iz te struke dobro poznato - ako je ona na terenu, iz govornika će uspjeti izvući čak i ono što nisu mislili reći.
Na svoj rođendan, Brodsko-posavska ju je županija nagradila zbog takvog predanog i nesebičnog rada kojim je slala snažne poruke i mijenjala sudbine mnogih 'malih ljudi'.
Dobitnica Zlatne kovanice najprije je danas zahvalila kolegama koje su je nominirale.
Višnja Ružojčić.
Foto: Ž.G.
- Hvala
Davoru Kustoru i
Silviju Stilinoviću kao predlagateljima u ime Hrvatskog novinarskog društva, ali i županijskim vijećnicima koji su to podržali. Drago mi je zbog ove nagrade, primarno zbog novinarstva u cjelini. Odgovorno je novinarstvo potrebno više nego ikad. Utvaram si da se time bavim. Pokušavam biti odgovorna u tom poslu što je, u poplavi 'fake' vijesti, iznimno važno. Važno je držati profesionalnost na visokoj razini. Isto tako, kad si dopisnik iz lokalne sredine, to podrazumijeva da radiš sve živo - od crne kronike do kulture - i bitno je, kad nemaš vremena za istraživačko novinarstvo, detektirati problem kojeg će se potom dotaknuti neke jače redakcije. Bitno je ne prešućivati ono što te bode u oči i na što kao novinar moraš odgovoriti. Meni je bilo i jako važno prepoznavati ranjive skupine te im dati više prostora u medijima. Mislim da nismo ni blizu inkluzivno društvo kakvo bismo trebali biti pa mi je od svih upravo ta misija najdraža. Trudit ću se posvetiti se tomu još više u preostalim godinama rada. - kazala je novinarka Ružojčić, naglasivši kako je posebno ispunjavaju priče poput one o malom
Anti Mikuliću, djetetu s Cornelia de Lange sindromom koji je - i zbog pritiska medija - naposlijetku dobio mjesto u gradskom vrtiću. Ta priča, poručila je Ružojčić, uopće nije niti trebala biti vijest. - To je trebalo biti nešto sasvim normalno u 2024. godini.
Kovanicu od zlata Višnja je Ružojčić dobila prema prijedlogu Hrvatskog novinarskog društva - Ogranka Brodsko-posavske županije. U nastavku je moguće pročitati njihovo obrazloženje koje je opravdalo vrijednu nagradu i županijsko priznanje za njezin rad.
Višnja Ružojčić školovala se u Slavonskome Brodu, a diplomirala je sociologiju na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Nakon rada u mjesnome listu i na radiju 1993. godine počinje surađivati s Glasom Slavonije, a od 1994. godine vodi dopisništvo toga lista u Slavonskome Brodu. Bilo je to vrlo kreativno razdoblje, tvrdi Višnja, jer je s nekoliko suradnika pokrenula uredništvo te je darovite mlade ljude dodatno poticala na novinarstvo. Krajem devedesetih počinje suradnja s Hrvatskim radijem (HRT - HR) te postaje dopisnicom za Brodsko-posavsku županiju i Požeško-slavonsku županiju te povremeno za Bosansku Posavinu. Novo je to poglavlje karijere koje je Višnji značilo i novo učenje, ne samo u pogledu svladavanja novih tehnologija, nego i za povratak radiju i radijskoj brzini objave vijesti, a za brzinu je Višnji trebala potpuna samostalnost: sama se vozila na mjesta događaja, sama je birala teme i predlagala ih urednicima te je sama snimala, montirala, čitala,... Kao lutajući reporter, kaže Višnja, uz prepoznatljivu dozu humora i napominje da je uza svu kreativnost, naravno, trebalo pratiti i sve one redovite i tekuće događaje.
Od 2014. godine prihvaća novi profesionalni izazov - videonovinarstvo. Nakon dvotjedne obuke, počelo je zanimljivo, ali i zahtjevno razdoblje. Iako televizijsko novinarstvo Višnju oduševljava, priznaje da je biti tri u jedan - snimatelj, novinar i montažer - a ujedno ne propustiti bitan podatak te dostaviti sav materijal u zadanome roku, pravi izazov.
- Razmišljanje o mojemu poslu moglo bi se svesti u dvije riječi: odgovorno novinarstvo. Trudim ga se promicati radom i djelovanjem u zajednici. Profesionalnost je neupitna, vještina se gradi godinama, a taština se ne računa. Obožavam raditi priče koje ističu takozvane male Ijude, promiču vrijednosti od kojih sve počinje: predanost, poštenje, skromnost, savjesnost, ljubav i poštovanje", ističe Višnja Ružojčić. Ujedno napominje kako je važno da svi mi odnosom prema radu i općenito svojim ponašanjem širimo krugove slobode i kreativnosti te tako malenim koracima stvaramo bolji svijet. Osobito sam ponosna na humanitarne projekte koje smo pokrenuli dok sam u dva mandata bila predsjednicom Ogranka Hrvatskoga novinarskog društva za Brodsko- posavsku županiju. Akcijom ,,Za blagdane bez pucnjave i Hrvatsku bez mina" prikupljali smo sredstva za razminiranje te uoči blagdana, u suradnji s policijom, liječnicima i Hrvatskim centrom za razminiranje, provodili medijsku kampanju upozoravajući na opasnosti od uporabe pirotehničkih sredstava. U okviru Tjedna dječjih svečanosti u Slavonskome Brodu organizirali smo rasprave i tribine nastojeći raditi na podizanju profesionalnih standarda. Jedna je od njih bila Zaštita privatnosti djece u medijima", prisjeća se Višnja Ružojčić.
U životu su joj najvažniji obitelj i prijateljstvo, kaže da se zbog toga ćuti najbogatijom, a njezin vedar duh i pozitivan odnos prema sebi i drugima vidljiv je i u njezinu pristupu radu, o čemu nerijetko svjedoče pozivi gledatelja i slušatelja Hrvatske radiotelevizije ganutih Višnjinim pričama s terena, koje imaju dušu i koje se brinu za maloga čovjeka one stvarne, a ne izmišljene poteškoće i žele im osvijetliti put prema njihovu rješenju.